Oran

Mantar nasıl temizlenir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Mantar hem çok lezzetli hem de içeriğinde bulundurduğu protein bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Görünüşünden dolayı oldukça sevimli olan mantarlar yemeklerin ve mangalın vazgeçilmez tatlarından biri olmaya adaydır. Hemen hemen tüm yemeklerin lezzetlenmesinde büyük rol oynayan ve yemeklerin tadını zenginleştiren mantarın temizlenmesi birçok insan için zorlu bir süreçtir. Mantar yemeklerinin ilk aşaması, mantarların iyice temizlenmesidir. Mantar yıkanır mı, su ile yıkandığında neler olur ve aslında nasıl temizlenmelidir sorusu her mantar yemeğinde belki de kafamızı karıştırır. Mantarları yıkamadan önce birçok farklı yöntemle nasıl temizlenebileceğini sizler için sıraladık. Gelin hep birlikte mantarın hızlı ve kolay nasıl temizlendiğini inceleyelim. Aklımıza takılan soru işaretlerinin cevaplarını bulalım.
Devamını Oku
|

1. Sapları

Sapları resmi

Mantarın üzerinde bulunan kısımlarını temizlemek isterseniz bu saplarını tutun ve kopartın. Eğer mantar saplarını jülyen doğrayacaksanız saplarını ayırmanıza gerek kalmaz. Genel olarak mantarın etli kısmı kullanıldığı için bu aşamada birçok insan mantarın saplarını ayırmaktadır. Ancak mantar saplarıda oldukça lezzetli ve protein deposudur. Mantar sapları ile harika omletler ve çorbalar yapabilirsiniz.

2. Üst kısımları

Üst kısımları resmi

Mantarın üst kısımlarında bulunan zar bölümünü soymalısınız. Soyma işleminde küçük bir bıçak kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bıçakla zarın bir ucunu kaldırın ve elinizle zarı soymaya devam edin. Mantarın üst kısmında bulunan zarı bıçakla temizlerseniz oldukça kalın bir şekilde zar tabakasını soyabilirsiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız soyma işlemine elinizle devam etmekte fayda var. Mantarın beyaz kısmını görene kadar soyma işlemine devam edebilirsiniz.

3. Su

Su resmi

Genellikle mantarları suda yıkarız ancak bu çok doğru bir yöntem değildir. Mantarın iç dokusu süngere benzer ve suyu içine çeker. Yıkanan mantarlar, üzerindeki bakterileri su basıncı ile iç yüzeyine alır. Bu işlem ise bakterili bir mantar hazırlamanıza ve yemenize neden olur. Yemeklerinizin lezzetini etkiler. Ayrıca su çeken mantarlar daha geç pişer. Ancak, mantarın üzerinde çok kir, pis varsa çok suda bekletmeden hızlı hareketlerle mantarı suda yıkayabilirsiniz. Eğer mantar çok pis değilse hiç suyla temas ettirilmemesi en doğrusudur. Mantar suyla temas edince suyu tamamen içine çeker ve ne kadar silip bekletseniz de tam olarak kurumaz. Ayrıca mantar nasıl beyaz kalır sorusunun cevaplarından biri de suyla temas etmemesinde saklıdır. Suya değen mantar, kendi liflerinin renginden dolayı hemen kararır.

4. Fırça ya da Nemli bez

Fırça ya da Nemli bez resmi

Mantarın zarını soyduktan sonra nemli bir bez ile mantarları temizleyin. Eğer fırça ile temizlemek isterseniz mantar zarını fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

5. Bıçak

Bıçak resmi

Mantar soyarken tüm kabuğunu ve altındaki birkaç katmanı soymaktan şikayetçiyseniz mantarları ince dilimlere ayırın. Dilimlediğiniz mantar kabuklarını bir bıçak yardımı ile incecik kaldırın ve elinizle soyun. Bu sayede biraz daha uzun sürede soyarsınız ancak mantarları ziyan etmezsiniz.

6. Mutfak süngeri

Mutfak süngeri resmi

Mantarınızı hiç kullanılmamış olan mutfak süngeri ile temizleyebilirsiniz. Öncelikle mantarı sudan geçirin ve mutfak süngerinin sert kısmı ile mantarınızın üzerini temizleyin. Bu sayede mantarınız hızlıca temizlenecek ve üzerindeki kalıntılardan arınacaktır.

7. Limon suyu

Limon suyu resmi

Mantarlarınızın çok kirli olduğunu düşünüyorsanız bir kabın içerisine su doldurun ve üzerine limon suyu ekleyin. Hazırladığınız limonlu suyun içerisine mantarları atın ve batırıp çıkararak temizleyin. Bu aşamada kullandığınız limonlu su ile mantarlarınızın kararmasını da engellemiş olursunuz.

8. Kurulama

Kurulama resmi

Yıkadığınız mantarları yemekte kullanmadan önce iyice kurulamanız gerektiğini unutmayın.

Mantar Nasıl Temizlenir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER