Oran

Şeker Çeşitleri ve Arasındaki Farklar

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Evde lezzetli tarifleri denerken sıkça kullandığımız malzemelerden biri de şüphesiz ki şekerdir. Her tarifte farklı bir şeker türü karşımıza çıkabiliyor; beyaz şeker, esmer şeker, pudra şekeri gibi. Peki, aralarında ne gibi bir fark var? Gerçekten her birine sahip olmalı mıyız? Beyaz şeker hepsinin yerini alamaz mı? Gelin bu konuya daha yakından bakalım.
Devamını Oku
|

1. Şeker Nedir?

Şeker Nedir? resmi

Şeker, şeker pancarı veya şeker kamışı bitkilerinin rafine bir ürünüdür. Her iki bitki de meyve suyu çıkana kadar preslenir, daha sonra şeker olarak bildiğimiz katı forma dönüşene kadar ısıtılır. Beyaz şeker, tanecikli saf sakarozdur. Tropik şeker kamışı ve ılıman şeker pancarı ile yapılır. Şekerin kristal boyutları işlem seviyelerine göre değişir. İşlem seviyesi şekerin beyaz rengini belirler. Esmer şeker ise iki farklı türde olabilir; serbest akışlı ve yapışkan. Şekere şurup eklenerek yapılır. Şekerin rengini şurubun oranı belirler. Pudra şekeri, ince şekerin topaklanmaması için mısır nişastası ilavesiyle öğütülmüş beyaz şekerdir. Bu şeker, çoğunlukla eridiği için tatlıları süslemek için kullanılır.

2. Bu Şekerler Değiştirilebilir mi?

Bu Şekerler Değiştirilebilir mi? resmi

Yaptığınız pasta ve keklerin birbirinden farklı dokuları ve tatları vardır. Farklı şekerlerle uygulanmış tariflerin iyi pişmelerinin başka nedenleri ise; fırın sıcaklığı, pişirme süresi ve uygulanan diğer bileşenlerdir.

3. Şeker Çeşitleri

Şeker Çeşitleri resmi

Elbette şekerleri değiştiremezsiniz diye bir kural yok. Tabii ki, değiştirip deneme yapabilirsiniz. Şeker yerine kullanabileceğiniz malzemeleri incelemek ister misiniz? O zaman burayı tıklayabilirsiniz.Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Malzemeler

4. Beyaz Şeker

Beyaz Şeker resmi

Beyaz şeker, şeker pancarından elde edilen, yarısı fruktozdan, yarısı ise glikozdan oluşan sofra şekeri olarak da isimlendirdiğimiz bir bileşiktir.

5. Esmer Şeker

Esmer Şeker resmi

Evde esmer şekeriniz yoksa bir bardak beyaz şekere 1-2 çorba kaşığı pekmez ekleyerek esmer şeker hazırlayabilirsiniz. Ne kadar koyu bir şeker istiyorsanız pekmez miktarını ona göre ayarlayabilirsiniz.

6. Pudra Şekeri

Pudra Şekeri resmi

Pudra şekeri tatlılarda sıkça kullandığımız lezzetli bir malzemedir. Daha çok hazırladığımız kurabiye ve pastalara dekor vermek amacıyla kullanırız. Pudra şekerini evde hazırlayacaksanız, içine mısır nişastası eklemeden de hazırlayabilirsiniz. Evde pudra şekeri yapmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Evde Pudra Şekeri Yapılır Mı?

Şeker Çeşitleri ve Arasındaki Farklar İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER