Oran

Doğru tencere temizleme nasıl olmalıdır? Türlerine Göre Tencereler Nasıl Temizlenmeli?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Yemek pişirmenin en önemli gereçlerinden biri olan tencereler sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip. Hem lezzetli yemekleri hazırlamamıza olanak sağlayan hem de besin değerlerini kaybetmeden pişirmemize yardımcı tencerelerimizi doğru temizlediğimizi düşünüyor muyuz? Çeşitli yıkama yöntemleriyle tencerelerimizi çizmeden zor kirlerden arındırmamız mümkün. Tencerelerimizin sağlıklı yapısını bozmadan temizlememiz için tüm ayrıntıları sizler için sıraladık. Doğru tencere temizleme yöntemleri nelerdir? Tencere nasıl temizlenir? Tüm bu soruların yanıtı şimdi, Tarifini Sevdim’de sizlerle…
Devamını Oku
|

1. Çelik Tencereler Nasıl Temizlenmeli?

Çelik Tencereler Nasıl Temizlenmeli? resmi

Bu tencerelerin en önemli özelliği paslanmaz çelikten üretilmiş olmalarıdır. Fakat çelik tencereler de zamanla kararabilmektedir. Eğer çelik tencereniz matlaşırsa, yumuşak bir bezi ılık sirkeye batırarak tencereyi iyice ovun. Bol suyla durulayın ve leke bırakmayan bir bezle parlatın. Parlatma işlemi için sirke yerine suyunu sıktığınız limonun kabuklarını da kullanabilirsiniz. Bir başka yöntem de tencerenin içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatmaktır. Böylece hem tenceredeki lekeler çıkar hem de matlık ortadan kalkar. Çelik tencerelerinizin parlaklığını korumak için nemli olmayan bir yerde saklayın. Eğer dibi tutarsa, bir gece tuzlu suda bekletip ertesi gün yıkayabilirsiniz.

2. Yanmaz Tabanlı Tencereler Nasıl Temizlenmeli?

Yanmaz Tabanlı Tencereler Nasıl Temizlenmeli? resmi

Yanmaz ve yapışmaz tabanlı tencerelere, aslında bir marka olan “teflon” tencereler de deniyor. Bu tencere ve tavaların tercih edilme nedenlerinin başında ateşe dayanıklı olmaları, yanmamaları ve paslanmamaları geliyor. Fakat bu kadar kolay kullanılmalarına rağmen, bakımları çok özen istiyor. Kaplama üzerindeki herhangi bir çizik, kaplamadan kopan parçaların yemeğe karışmasına neden oluyor. Bu durumda yapılacak en önemli iki şey mutlaka tahta kaşık ve spatula kullanmak ve kaplamayı zedelemeden yıkamak. Ancak, ne kadar özen gösterirsek gösterelim, teflon tencere ve tavaların ömrü çelik tencereler kadar uzun olmuyor. Teflon tencere ve tavalarınızı temizlemek için bir miktar süt kullanabilirsiniz. Sütü kaynatmanız teflon tencere veya tavanızın zehrinin arınmasını sağlamaktadır. Teflon tencerelerinizi temizlemenin bir diğer yolu da bol su içerisine karbonat ve sirke ekleyerek kısık ateşte kaynatmaktır. Bu işlemin ardından deterjanla tencerenizi yıkayabilirsiniz. Muz kabuğundan faydalanarak da tencerenizi kolaylıkla temizlemeniz mümkündür. Bunun için muz kabuğunun iç kısmını teflon tencerenize iyice yedirdikten sonra 2 çorba kaşığı toz şekeri ekleyerek üzerine tencerenizin yarısına kadar su ile doldurarak kaynamaya bırakabilirsiniz. Antibakteriyel özelliğe sahip besinlerden biri olan sarımsağı da tencerenizin içerisine dilimleyerek üzerine bir miktar su ekleyip kaynamaya bırakınız. Daha sonra kokusunu önlemek için deterjanla yıkayınız. Teflon tencerelerinizi temizlemenin en bilindik yöntemlerinden bir diğeri ise limon suyudur.

3. Bakır Tencereler Nasıl Temizlenmeli?

Bakır Tencereler Nasıl Temizlenmeli? resmi

Eskiden beri yemekleri lezzetli pişirdiği için en çok kullanılan tencereler bakırdır. Yemekleri lezzetli pişirdiği doğrudur çünkü ocağın hararetini dağıtır. Ancak kullanımı zordur. Çünkü bakırı kaplayan kalayın zedelenmemiş olması gerekir. Bu bakımdan yemek bakır tencerede pişer pişmez başka bir bakır olmayan tencereye alınması ve yemeğin bakır tencerenin içinde muhafaza edilmemesi gerekir. Zira ufak çaplı da olsa zehirlenmelere neden olabilir. Bakır tencerenin bakımını yapmanın en iyi yolu, en eski yöntem olarak bilinen kalaylatmadır. Zaten bakır tencereden yavaş yavaş vazgeçilmesinin nedeni de artık kalaycıların yaygın olarak bulunmamasıdır. Lezzetli yemekler pişirebilmek için bakır tencereleri yılda bir kez kalaylatmak gerekmektedir. Bakır tencere temizliği hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.Evdeki Bakırlarınızı Parlatmanın En İyi ve En Kolay Yöntemi

4. Toprak Tencereler Nasıl Temizlenmeli?

Toprak Tencereler Nasıl Temizlenmeli? resmi

Toprak tencerelerde pişen yemekler son derece sağlıklı ve lezzetli olduğundan oldukça sık tercih edilmektedir. Peki toprak tencere temizliği nasıl yapılmalıdır? Toprak güveçlerinizi temizlerken sıcak su kullanmalısınız. İçerisine aktarılan sıcak su yemek artıklarının yumuşamasını sağlayacaktır. Güvecinizi elinizde yıkamaya özen gösteriniz. Bulaşık makinasında yıkamaya kalkarsanız hem güveç çatlayabilir hem de kimyasal maddeler güvecinize yapışabilir. Güvecinizi temizlemeden önce soğumasına dikkat ediniz. Sıcakken temizlenmeye kalkan güveçler çatlar. İçin de yemekten kalan bir artık var ise biraz sıcak su ilave ederek bekleyiniz. Güvecinizin içini temizlemek için yumuşak bir fırça veya sünger kullanınız. Asla bulaşık teli ve metal kullanmayınız. İçerisinde yemek artığı kalmadığından emin olduktan sonra ılık suyla durulayınız ve ters çevirip suyun kurumasını bekleyiniz. Eğer içerisinde hala kalıntı olduğunu düşünüyorsanız, biraz karbonat ve biraz ılık suyu karıştırarak macun kıvamına getiriniz. Macun kıvamına gelen karışımınızı güvecin iç duvarlarına uygulayınız, 15-20 dakika bekleyiniz. Bez, sünger veya yumuşak fırça ile macunu sürdüğünüz yerleri yavaş yavaş temizleyiniz. Ilık suyla durulayıp, ters çevirip kurumasını bekleyiniz. Kuruduktan sonra güvecinizi yerine kaldırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.Topratk Güveç Nasıl Kullanılır? Toprak Güveci Temizlemenin İncelikleri Nelerdir?

5. Döküm Tencereler Nasıl Temizlenmeli?

Döküm Tencereler Nasıl Temizlenmeli? resmi

Döküm tencerelerinizi sıcakken temizlemeniz gerekmektedir. Kullandıktan sonra hemen temizleme işlemine geçmelisiniz. Sonraya bırakmanız durumunda tencereniz pas üretmeye başlayacaktır. Sıcak su ve bulaşık süngeri kullanarak yıkamalısınız. Bulaşık makinesi, sabun veya bulaşık teli kullanmamalısınız. Yapışmış yemekleri çıkarmak için tuz kullanabilirsiniz. Yıkadığınız tencereyi kurutmak için kısık ateşte ocağın üzerinde bekletin. Bir bez veya kâğıt havlu yardımı ile tencerenizin içerisine bitkisel yağ sürün. Fazla yağı almak için yine kâğıt havlu veya bezden yardım alabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra tencerenizi kuru bir yerde saklayınız.

6. Emaye Tencereler

Emaye Tencereler  resmi

Bir dönem çok moda olan emaye tencereler, şimdilerde yerini nadir kullanılan saklama kaplarına bıraktı. Eğer bu çeşit emaye kaplar ve emaye tencereler kullanıyor ve uzun ömürlü olmalarını istiyorsanız, etkisi kalıcı bir yöntem var. O da emaye tencere veya kabı su dolu derin bir tencereye yerleştirip kaynatmak. Sonra soğumaya bırakıp kurulayarak kullanabilirsiniz.

Doğru tencere temizleme nasıl olmalıdır? Türlerine Göre Tencereler Nasıl Temizlenmeli? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER