Oran

Toprak Güveç Nasıl Kullanılır? Toprak Güveci Temizlemenin İncelikleri Nelerdir?

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Güveç, killi topraktan yapılan yemek pişirme kabıdır. Çok sık kullanılmasa da hemen hemen her mutfakta yer alan güveç tencerelerde pişen yemekler oldukça lezzetli olmaktadır. Beyaz ve kırmızı et yemekleri, sebze yemekleri, bakliyat, deniz ürünleri, pilavlar, çorbalar hatta kek pişirmeye bile yarayan bu tencereler mutfakta harikalar yaratmamızı da kolaylaştırmaktadır. Toprak güveç içerisinde hazırladığımız yemekler son derece lezzetlidir. Bunun sırrı, güveç içerisinde hazırlanan yemeklerin daha düşük bir ısıda pişmesidir. Güveç kullanmak, mutfaklarda harikalar yaratmak için bol zamana ihtiyaç duyulur. Toprak güveç kapları sırlı ve sırsız olmak üzere iki çeşitte bulunur. Sırlama işlemi, güveç kabının iç yüzeyi suyla temas ettiğinde erimeyen bazı maddeler ile kaplanır. Bazen bu maddeler arasında kurşun da kullanılmaktadır. Bundan dolayı güveç satın alırken iç kaplamasının kurşunsuz olmasına dikkat etmeliyiz. Peki mutfaklarımızda lezzetli bir yemeğin sırrı olan usta güveç tencerelerini nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Hadi, birlikte işin detaylarına bir göz atalım.
|

1. Güveç Tencereler Nasıl Kullanılır?

Güveç Tencereler Nasıl Kullanılır? resmi

İşte, dikkat etmemiz gerekenler;

2. Çatlaklara Dikkat Etmelisiniz

Çatlaklara Dikkat Etmelisiniz resmi

Toprak güvecinizde çatlak olmadığı sürece hem ocak üzerinde hem de fırın içerisinde güvenle kullanabilirsiniz. Yeni bir güveç satın alırken çatlak olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz.

3. Güveci Yağlayarak Fırınlayın

Güveci Yağlayarak Fırınlayın resmi

Yeni aldığınız güveci kullanmaya başlamadan önce kuru bez veya sünger ile silin. Güvecin içerisine büyüklüğüne göre 100 veya 200 gr. kadar sıvı yağ koyun ve hafif ısıtılmış fırının içerisine sürün. Katı yağ kullanırsanız yağın erime süresine kadar bekletin. Eğer, sıvı yağ kullanırsanız da güveç ısınana kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Fırından çıkardığınız güveci bir tencere altlığının üzerine yerleştirebilirsiniz. Daha sonra fırça veya bez yardımıyla erimiş yağ güveç yüzüne iyice yedirin.

4. Güveci Yıkayınız

Güveci Yıkayınız resmi

Birkaç saat bekledikten sonra güveci sıcak su ile yıkamalısınız. Yıkama işleminden sonra güvecinizi ters çevirerek kurumaya bırakın. Bu işlem hiç kullanılmamış güveçler için bir kez uygulanmaktadır.

5. Ocak Üzerinde Güveç Kullanımı

Ocak Üzerinde Güveç Kullanımı  resmi

Güveç tencereler ocak üzerinde kendi kapakları veya uygun tencere kapağı ile örtülerek düşük ısıda kullanılmalıdır.

6. Fırın İçerisinde Güveç Kullanımı

Fırın İçerisinde Güveç Kullanımı resmi

Güveç tencerelerinizi fırın içerisinde kullanırken üzerini kapatarak kullanmalısınız.

7. Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat Edilmesi Gerekenler resmi

Ocak veya fırın içerisinden çıkartılan güveçler soğuk zemin üzerine koyulmamalıdır. Güveç kabınızı çatlatmamak için mutlaka tencere altlığı kullanmalısınız. Arta kalan yemeği güveç içerisinde de bırakmamalısınız.

8. Güveç Tencereler Nasıl Temizlenir?

Güveç Tencereler Nasıl Temizlenir? resmi

Güveç tencerelerinizi elde yıkamaya özen göstermelisiniz. Bulaşık makinesinde yıkarsanız hem güveciniz çatlayabilir hem de kimyasal maddeler güvecinize yapışabilir. Temizlemeye başlamadan önce güvecinizin soğumasını beklemelisiniz. Sıcakken temizlemeye çalışmak onun çatlamasına neden olabilmektedir. Güvecinizin içini yumuşak bir fırça veya sünger kullanarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Asla bulaşık teli veya metal kullanmayınız. Toprak güvecinizi ılık suyla yıkadıktan sonra ters çevirerek kurumaya bırakabilirsiniz.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
TEMİZ MUTFAĞIM, MUTFAK ARAÇLARI, PÜF NOKTALARI, MUTFAĞIM

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER