Oran

Salçanın 12 Marifeti... Yemeğe salçayla lezzet katmanın püf noktaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Salça, Türk mutfağındaki yemeklerin vazgeçilmezidir. Hemen hemen tüm yemeklere eklediğimiz, yerini kimselere kaptırmayan hem biber hem de domates seçenekleri olan enfes bir lezzet. Sıcak yemeklerin temel taşlarından biri olan salçayı en önemli kılan şey kıvamıdır. Yemek suyu içerisinde salçanın bütünlüğü hem lezzetin hem görünüşün habercisidir. Salçasız bir yemek Türk mutfağı için düşünülemez desek yanlış olmaz. Mutfakta her daim yer verdiğimiz, elimizin altında sürekli olan salçanın gelin hep birlikte yemeklerde nasıl kullanıldığına bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Salça yapımında püf nokta

Salça yapımında püf nokta resmi

Öncelikle salça yaparken dikkat etmeniz gereken bir bilgi paylaşalım. Evde yaptığınız salça sulu olduysa içerisine bir miktar ufalanmış ekmek ilave edin. Daha sonrasına salçanın koyu bir kıvam aldığını göreceksiniz. Evde salça nasıl yapılır sorusunu yanıtladığımız yazımızı burada sizlerle paylaşmak isteriz. Detaylar: Salça yapımı ve püf noktaları

2. Domatesli yemeğin içerisinde salça kullanımı

Domatesli yemeğin içerisinde salça kullanımı resmi

Salça her zaman domatesten sonra gelir. Bu nedenle bir yemek içerisine önce domates daha sonra salça eklemelisiniz. Eğer önce salçayı eklerseniz salçanın yüzeyi pişer ve topaklı bir şekilde kalır. Domates kullandım salçada kullanmak istiyorum derseniz biber salçası tercih edebilirsiniz.

3. Soğanlı yemek içerisinde salça kullanımı

Soğanlı yemek içerisinde salça kullanımı resmi

Soğanlı yemek yaparken tencere içerisine ekleyeceğiniz şeker soğanınızı karamelize etmeye yardımcı olur. Ayrıca üzerine ekleyeceğiniz domates ve salçanın ekşisini dengelemeye yarar. Bu nedenle salça kullandığınız soğanlı yemekler içerisine bir miktar yaklaşık 1 çay kaşığı kadar şeker eklemenizi tavsiye ederiz.

4. Salçayı soğandan sonra kavurmak gerekir

Salçayı soğandan sonra kavurmak gerekir resmi

Salçayı yemeğin içerisinde mutlaka kavurmanız gerekir. Ancak soğan, sarımsak kullanılan yemekler içerisinde önce soğanlar kavrulur ardından salça eklenerek kavurma işlemine devam etmek gerekir. Kendi damak zevkinize göre her yemeğin içerisine salça ekleyebilirsiniz.

5. Kuru fasulye pişirirken

Kuru fasulye pişirirken resmi

Kuru fasulyelerin dağılmadan ve ezilmeden pişmesini istiyorsanız tuzu, domatesleri veya salçayı fasulyeler yarı piştikten sonra üzerine ekleyin.

6. Zeytinyağlı yemeklerde salça kullanımı

Zeytinyağlı yemeklerde salça kullanımı resmi

Sağlıklı yemekler kategorisi adı altında birleştirdiğimiz zeytinyağlı yemekler içerisine de çok az salça ekleyebilirsiniz. Salça yerine domates eklemeniz her zaman zeytinyağlılar için daha lezzetli olacaktır. Ancak domatesiniz yoksa alternatif olarak salça kullanabilirsiniz.

7. Yemeğe fazla gelen salça için ne yapılmalı?

Yemeğe fazla gelen salça için ne yapılmalı? resmi

Genellikle makarna veya çorba yaparken salça biraz fazla kaçabiliyor. Bu gibi durumlarda yemeğin içerisine maden suyu eklerseniz yemeğin hem kıvamı hem de tadı bozulmaz.

8. Salçanın yoğunluğunu açmak

Salçanın yoğunluğunu açmak resmi

Hazırladığınız yemeğin içerisinde salçanın yoğunluğunu kırmak için havuç veya patates gibi sebzeleri ekleyerek yemeği düzenleyebilirsiniz.

9. Salçanın kıvamını kırmak

Salçanın kıvamını kırmak resmi

Kesme şeker ile salçanın kıvamını kırabilirsiniz. Şekerimsi tatlar ile birlikte güzel sos elde etmiş olursunuz.

10. Tuz oranı

Tuz oranı resmi

Salça kullandığınız yemekler içerisine ekleyeceğiniz tuz oranı her zaman daha az olmalıdır. Salçada tuz oranı fazla olduğu için tekrar tuz kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ancak ben yine de tuz eklemek istiyorum diyorsanız oldukça az tuz ilave etmelisiniz.

11. Salçanın topaklanması

Salçanın topaklanması resmi

Yemeği pişirirken içerisine eklediğiniz salçanın topaklandığını görürseniz endişe etmeyin. Salçayı açmak için içerisine su ilave edin ve karıştırın.

12. Biber ve domates birlikteliği

Biber ve domates birlikteliği resmi

Etli yemekler içerisinde domates salçasını ve biber salçasını eş oranlarda kullanarak yemeğinizi tatlandırabilirsiniz. Ancak biber salçanız acı ise bu oranı kendi damak zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

Salçalı Yemek Yapmanın Püf Noktaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER