Oran

Salça yapımı ve püf noktaları

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Salçayı hemen hemen tüm yemeklerde ve soslarda kullanırız. Babaannelerimizin, anneannelerimizin el lezzeti ile geleneksel bir lezzettir salça. Yaz güneşinin altında kızaran biber ve domateslerin salçaya dönüşme macerasını sizler için derledik. Bu sayede evinizde kolayca ve pratik bir şekilde salçalar hazırlayabilirsiniz. Üstelik içerisine hiçbir katkı maddesi eklemeden, kendi ellerinizle gönül rahatlığıyla hazırladığınız salçaların güzelliğinin mutluluğunu tadabilirsiniz. Mis gibi taze salçayı kim istemez? Salça yapımının birkaç farklı yönteminden hangisi size daha kolay geliyorsa o şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu sayede kendi el lezzetiniz ile birlikte daha lezzetli olan salçalar yapabilir tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sıcacık ev yemeği kokusunun içine gizlendiği geleneklerin ve emeğin bir arada olduğu anneanne ve babaanne elinin lezzeti, ‘salça yapımı ve püf noktaları’ sizler için Tarifini Sevdim’de.

1. Domates Salçası Malzeme ve Miktarları

Domates Salçası Malzeme ve Miktarları resmi

10 kg domates, 100 gr civarı kaya tuzu, kekik (isteğe göre) üzerini kaplamak için zeytinyağı. Küçük ve etli domatesle salça yapmak en kolayı. Bu domateslerin su oranı az ama eti bol olduğu için az fire ile daha fazla salça elde etmeniz mümkündür. 10 kg domates den yaklaşık 1,5-2 kg salça elde edebilirsiniz.

2. Yıkama

Yıkama resmi

Öncelikle salçayı yapacağınız biber veya domatesleri iyice yıkayın. Üzerinde bulunan ilaçlardan ve tozlardan arındırın.

3. Domatesleri püre haline getirmek

Domatesleri püre haline getirmek resmi

Domatesleri kabuklarından ayırarak soyun. Ardından büyüklüğüne göre ikiye veya dörde bölün. Bir tencere içerisinde kesmiş olduğunuz domatesleri koyun ve en az 8 saat, en fazla 3 gün olacak şekilde bekletin. Bekleme işlemini yaparken tencerenin ağızının mutlaka kapalı olduğunda emin olun. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla domatesleri çekirdeklerinden ayırın. Kabuğundan ve çekirdeklerinden ayrılmış olan domatesler kırmızı püre haline gelecektir. Bez torba veya tülbent içerisine domatesleri koyarak suyunu süzün.

4. Domates salçasını güneşte bekletmek

Domates salçasını güneşte bekletmek resmi

Oluşan püreyi salçaya dönüştürmek için bir tepsi içerisine yerleştirin. Üzerine bir miktar tuz ekleyin ve tepsiyi güneşte bekletin. Domatesler salça olmayı beklerken üzerini bir örtü ile kapatın. Ara sıra tahta kaşıkla karıştırın. Bu sayede salçanız küflenmeyecektir. En geç 1 hafta içerisinde domates salçasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Domates salçasını fırında yapmak

Domates salçasını fırında yapmak resmi

Bir önceki maddede bahsettiğimiz püre adımını yaptıktan sonra güneşte bekletmek yerine fırında salçanızı kurutabilirsiniz. Fırınınızı 100 derecede 15-20 dakika arayla pişirerek yaklaşık 2 saat içerisinde hazırlayabilirsiniz.

6. Domates salçasını kaynatarak hazırlamak

Domates salçasını kaynatarak hazırlamak resmi

Hazırlamış olduğunuz domates püresini bir tencere içerisine alın ve kısık ateşte suyunu çekene kadar kaynatın. Dibinin tutmaması için bir tahta kaşık ile karıştırın ve suyunu çekip kıvam alıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Hazırladığınız salça kıvam aldıktan sona cam kavanoz içerisine alarak kapağını sıkıca kapatın. Salça kavanozunu ters çevirin ve 1 gece boyunda bu şekilde bekletin. Bu aşamalar tamamlandığında salçanız hazır hale gelmiş olur.

7. Biber Salçası Malzeme ve Miktarları

Biber Salçası Malzeme ve Miktarları resmi

5 kg. etli kapya biber, isteğe göre 500 gr. acı sivri biber 5 çorba kaşığı kaya tuzu, üzerini kaplamak için ay çiçek yağı. 5 kilogram etli biberden ortalama 1 kg biber salçası elde edebilirsiniz.

8. Biberi püre haline getirmek

Biberi püre haline getirmek resmi

Öncelikle biberlerin çekirdeklerini çıkartın ve 3-4 parçaya bölün. Geniş bir tencere içerisine biraz su ekleyerek içerisine biberleri atın ve kısık ateşte pişirin. Biberler önce suyunu bırakacak daha sonra suyunu çekecektir. Suyunu çekerken biberleri orta ateşte pişirin. Pişirilen biberleri mutfak robotundan geçirin ve püre haline getirin. Eğer kabuklarını ayırmak isterseniz ince delikli bir süzgeç kullanarak biberin kabuklarını ayırın.

9. Biber salçasını güneşte kurutmak

Biber salçasını güneşte kurutmak resmi

Biber salçasını yaparken tıpkı domates salçasında olduğu gibi bir tepsi içerisine koyun ve üzerini bir örtü ile kapatın. Biber salçasını da güneşte 3-4 gün bekletin.

10. Biber salçasını kaynatarak hazırlamak

Biber salçasını kaynatarak hazırlamak resmi

Biber salçasını kaynatarak yapacaksanız öncelikle biberleri püre haline getirin. Üzerine tuz ilave edin ve bir tencere içerisinde karıştırarak pişirin. Biber salçası suyunu çekene kadar karıştırarak pişirme işlemine devam edin. Suyunu çektikten sonra biber salçasını cam kavanozlara alın. Ardından 1 gece salçayı dinlendirin ve ertesi gün kullanmaya başlayın.

11. Tuz

Tuz resmi

Salçanın uzun süre bozulmamasını sağlayan en önemli faktör tuzdur. Bu tuzun da mutlaka turşuluk olarak tabir edilen kaya tuzu olması gerekir. İyotlu tuz salçayı sulandırır. Salçanın yapımında tuz oldukça önemlidir. Az tuz koyarsanız salçanız hızlıca küflenir. Bu nedenle tuzu biraz fazla kullanmanız salçanın ömrünü uzatacaktır.

12. Zeytinyağı

Zeytinyağı resmi

Salçanızı koyduğunuz kavanozların içerisine mutlaka salçanın üzerini örtecek kadar zeytinyağı ile kaplayın. Bu şekilde yaptığınızda salçanızın hava ile temasını kesmiş olur ve bozulmasını engellersiniz. Bu sayede zeytinyağı salçanızın küflenmesini önlemiş olacaktır.

13. Kekik

Kekik resmi

Eğer kekik tadını seviyorsanız ve sizi rahatsız etmiyorsa hazırladığınız salçanın içerisine biraz taze ya da kuru kekik ilave edebilirsiniz. Salçanın içerisine kekik eklediğinizde salçanızın bozulmasını da engelleyebilirsiniz.

14. Tahta kaşık

Tahta kaşık resmi

Salça yaparken kavurma işlemleri sırasında mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Metal kaşık salçayı sulandırır.

15. Cam kavanozda saklama

Cam kavanozda saklama resmi

Hazırladığınız salçaların ekşime ve küf problemi olmaması için mutlaka cam kavanozda saklamanız gerekmektedir. Cam kavanozların ağızını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın ve üzerine küflenmesini engellemek için zeytinyağı ekleyin.

16. Buzlukta saklama

Buzlukta saklama resmi

Salçanızı buzlukta saklamak için iki ayrı yöntem vardır. 1.yöntem: buz kalıplarının içerisine doldurmak. 2.yöntem: buzdolabı poşetlerinde saklamak. Bu iki yöntem sayesinde de salçanızın ekşimesini ve küflenmesini tamamen engelleyebilirsiniz. Salçanızı buzluktan alırken kullanacağınız kadarını alın ve geri kalanları buzluğa koyun.

17. Zaman

Zaman resmi

Salçanın lezzeti kullandığınız domatesin olgunluğu ve lezzeti ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla domatesin en lezzetli olduğu zaman yazın son zamanlarında salça yapmak en doğru zamanlamadır.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
PÜF NOKTALARI