Oran

Sağlığınızın Can Dostu Somonun 6 Mucizesi

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sadece vücut sağlığımıza değil, cildimize ve ruh sağlığımıza da birçok faydası olan somon, hayatımıza her gün daha fazla yerleşen bir mucize. Protein açısından oldukça zengin olan bu mucize balık, lezzetiyle de sofraların baş tacı. Sağlıklı yaşam önerilerinden ve diyet listelerinden eksik olmayan somonun faydalarını sizler için derledik.
Devamını Oku
|

1. Protein ve Omega-3 Zengini

Protein ve Omega-3 Zengini resmi

Omega-3 yağ asitleri, vücudumuz tarafından oluşturulmadığından somon gibi güçlü bir Omega-3 kaynağına ihtiyaç duyarız. Birçok sağlık kuruluşuna göre almanız gereken günlük Omega-3 miktarı 250-500 mg arasıdır. Haftada en az iki porsiyon somon tüketerek, Omega-3 ihtiyacımızı tümüyle karşılayabilirsiniz.

2. B Vitamini Deposu

B Vitamini Deposu resmi

Somon , mükemmel bir B vitamini kaynağıdır. Somonun içerisinde B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 vitaminlerinin tamamı bulunur. Bu vitaminler yediğiniz yiyeceğin enerjiye dönüştürülmesinde, DNA'nın oluşturulması ve onarılmasında, kalp hastalığına yol açabilecek etkilerin azaltılmasında önemli rol oynar. Yapılan çalışmalar B vitaminleri sayesinde beyninizin ve sinir sisteminizin en iyi şekilde çalışmayı sürdürdüğünü göstermiştir.

3. Potasyum Kaynağı

Potasyum Kaynağı resmi

Somon , potasyum açısından eşdeğer miktarda muzdan bile daha zengin bir kaynaktır. Yüksek kan basıncını düşürerek tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur ve inme riskini azaltır.

4. Güçlü Kemikler İçin Selenyum

Güçlü Kemikler İçin Selenyum resmi

Selenyum toprakta ve belli gıdalarda bulunan bir mineraldir. Vücudunuzun az miktarda selenyuma ihtiyacı olsa da yeterince selenyum almak kemik sağlığınızı korumanıza ve kansere riskini azaltmanıza yardımcı olur. Yapılan çalışmalar otoimmün tiroid hastalığı olan kişilerde tiroid antikorlarını azalttığını göstermiştir.

5. Kilo Kontrolünde Somon Mucizesi

Kilo Kontrolünde Somon Mucizesi resmi

Sık sık somon tüketmek kilo kontrolü sağlamanızda size yardımcı olur. Diğer yüksek proteinli gıdalar gibi iştahınızı kontrol etmenize destek olur, hormonları düzenler ve metabolizma hızınızın artmasını sağlar. Düşük kalorili bir balık olan somon aynı zamanda karaciğer ve karın yağlanmalarının önüne geçer.

6. Beyin Dostu

Beyin Dostu resmi

Yapılan çalışmalarda somon balığının depresif belirtileri azalttığı, hamilelikte bebeğin beyin sağlığını koruduğu, yaşa bağlı hafıza kayıplarını ve bunama riskini azalttığı görülmüştür.

Sağlığınızın Can Dostu Somonun 6 Mucizesi İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER