Oran

Patates püresi yapılırken dikkat edilmesi gereken 5 yöntem

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Patates püresini yaparken bildiklerinizi göz ardı etmeyin. Pürenizin kıvamının daha iyi olması için aşağıda bahsettiğimiz 5 yolu denemeden geçmeyin.
Devamını Oku
|

1. Patates boylarını eşit kesin

Patates boylarını eşit kesin resmi

1- Patatesleri doğrarken hepsinin aynı boyda olmasına dikkat edin. Birbirinden farklı boyutta olan parçaların pişme süresi farklı olacaktır. Bu yüzden bazı parçalar pişerken diğer parçalar pişmemiş olacaktır.

2. Ezici kullanın

Ezici kullanın resmi

2- Patates püresi yaparken el mikseri veya blendar kullanmayın. Eğer mutfak robotlarını kullanırsanız püreniz patateslerdeki nişastayı yok edersiniz. Açığa çıkan nişasta ile püreniz yapışkan bir kıvam alır. Bu nedenle kendi gücünüz ile patates ezici kullanarak patatesleri püre haline getirin.

3. Suda haşlayın

Suda haşlayın resmi

Patatesleri kaynar suya atarak haşlamak doğru bir işlem değildir. Patateslerin dış yüzeyi kaynar suda pişecek, iç kısmı ise çiğ kalacaktır. Bu nedenle patateslerin üzerini geçecek kadar normal su ekleyerek pişirin.

4. Süt ve krema kullanırken dikkat

Süt ve krema kullanırken dikkat resmi

4- Pürenin içerisine ekleyeceğiniz süt veya kremayı patatesler ılındıktan sonra eklemelisiniz. Patatesler sıcakken eklediğinizde tüm malzemeyi patates içine çekecek ve kıvamını ayarlamakta zorlanacaksınız. Patatesler soğuduğunda eklemek isterseniz patatesler malzemeleri içerisine çekmekte zorlanacaktır. Bu nedenle krema veya süt ekleyecekseniz ılıkken bu işlemi yapmanız en doğrusudur. Ilık patates içerisine eklenen süt veya krema rahatça içine çekilecek ve kıvamını bozmayacaktır.

5. Patates ile tereyağının uyumu

Patates ile tereyağının uyumu resmi

5- Püre kıvamı için en önemli noktalardan birisi patates ve tereyağı dengesidir. Tereyağı püreye daha kaygan bir zemin hazırlar. Kadifemsi yapısı ile püre daha lezzetli olur. Burada en önemli nokta tereyağı ile patatesin dengesidir. Bu aşamada kademeli olarak yağı ekleyerek pürenin kıvamını kontrollü olarak düzenleyebilirsiniz.

Patates püresi yapılırken dikkat edilmesi gereken 5 yöntem İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER