Oran

Mayıs ayı oltamıza takılan balıklar

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sağlıklı beslenme menülerinin vazgeçilmezi olan balık; Omega-3 yağ asitleri, folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineraller içeriğiyle çok zengin bir besin. Balıkların lezzetleri cinslerine göre değişse de hangi balığın hangi ayda yenildiği de lezzet açısından çok önemli. Balık, doğru zamanda tüketildiğinde daha sağlıklı oluyor. Her balığın mevsimi farklı. Mevsiminde tüketilen balıklar daha sağlıklı ve lezzetli olmaktadırlar. Balığın doğru zamanda tüketilmesi kadar nasıl pişirildiği de önemlidir. Bunun için balık pişirme yöntemlerini ve hangi balığın, nasıl pişirileceğini bilmekte de fayda var. Mayıs ayına girdik ve bakalım bu ay mayıs ayının oltasına hangi balıklar takılmış. Mezgitin, izmaritin, kalkanın tadı yine enfes. Mayıs ayında da bu lezzetleri afiyetle tüketebilirsiniz. Gümüş balığı da iyi seçenekler arasında oltamıza takılan balıklar arasında. Saydıklarımız kadar bu ay lezzetli olmasalar da levrek, minakop, dil, tekir, iskorpit te tüketilebilir. Mayıs ayı oltamıza takılan balık çeşitlerine şimdi hep birlikte göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Dil

Dil resmi

Dil balığı yerli balıklarımızdan olup Ege ve Akdeniz'de bolca yakalanır. Tavası çok güzel olur. İri olanlarından fileto çıkarılıp şiş veya salçalı fileto yapılabilir.

2. Gümüş

Gümüş resmi

Protein açısından son derece zengin olan gümüş balığı, karbonhidrat ve şekeri oldukça az barındırması sebebiyle de sağlıklı bir yiyecektir. A, B1, B2 ve D vitaminleri açısından zengindir. Mısır unu ile tavada kızartılarak pişirildiğinde çok lezzetli olur.

3. İzmarit

İzmarit resmi

Eti çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. İçerisinde A, B1, B2, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot, kalsiyum ve bolca fosfor bulunur. Izgara veya tavası güzel olur.

4. İskorpit

İskorpit resmi

İskorpit, zehirli dikenlere sahip olduğundan mümkünse balıkçılar tarafından temizlenmelidir. Dış dikenleri zehirli fakat içi enfes lezzetli olan iskorpit diğer adıyla çarpan balığı beyaz bir ete sahiptir. Özellikle çorbası meşhur olan bu balığın ızgarası, tavası, salatası ve buğlaması oldukça yaygındır.

5. Kalkan

Kalkan resmi

Kalkan balığı çoğunlukla Karadeniz’de, nadiren ise Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşayan beyaz etli bir deniz balığı türüdür. Beyaz eti ile en lezzetli balık türleri arasında yer alan kalkan balığı tava, ızgara, şiş ve buğulama olarak pişirilebilir.

6. Kılıç

Kılıç resmi

Kılıçbalığına adını veren kılıç biçimindeki burnu, vücudunun üçte ikisi oranındadır. Türkiye’de Akdeniz, Ege ve az da olsa Marmara ve Karadeniz’de görülür. Akdeniz ve Ege’de yıl boyunca, Karadeniz’de ise yalnız yaz aylarında görülür. Yüksek miktarda B grubu vitaminleri, fosfor ve selenyum mineralleri içermektedir. Fırında, ızgarada, mangalda ve tavada kolaylıkla pişirilir. Kılıçbalığından çok lezzetli şiş hazırlanır. Izgarası, sotesi, kızartması ve kâğıt kebabı yapılır.

7. Levrek

Levrek resmi

Levrek balığı serin ve ılık suları tercih eden balık türüdür. Levrek balığının eti tüm balıklar arasında oldukça popülerdir. Levrek balığının dolgun ve az yağlı yapısını bozmadan pişirmek için fırında, ızgara veya buğulama şekillerinde birçok farklı şekilde pişirilmeye uygundur.

8. Mezgit

Mezgit resmi

Mezgit, lezzeti ve kılçıksız yapısı nedeniyle “tavuk balığı” olarak da bilinen bir tür dip balığıdır. Mezgit genellikle tavada ya da ızgarada pişirilir.

9. Minakop

Minakop resmi

Bir çeşit tuzlu su balığı türleri arasında yerini alan, en sık karşılaşılan balık türlerinden biridir. Bazı bölgelerde minakop ismi yerine karakulak ve kötek olarak bilinmektedir. Minekop balığı buğulama, tava, şiş, kağıtta, güveçte ve ızgara olarak pişirilebilir.

10. Tekir

Tekir resmi

Barbunya balığı ile sık sık karıştırılan tekir balığı, tropikal denizlerin balığıdır. Barbunyaya nazaran daha küçük ve yassı bir şekle sahiptir. Çoğu tekir balığının parlak kırmızı görünümü vardır. Lezzetli bir balık türüdür. Kum, çamur ve taşlıklarda yaşayan tekir balığı, bıyıklı olması nedeniyle bu adı almıştır. Tekir balığının en lezzetli hali kağıt kebabıdır. Bunun dışında kızartmasını da yapabilirsiniz. Ancak yağda kızartmak pek sağlıklı olmayacaktır. Fırında pişirmek, balıkların besin değerini canlı tutacaktır.

Mayıs Ayı Oltamıza Takılan Balıklar İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER