Oran

Mart ayı oltamıza takılan balıklar listesi

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Balık; folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineraller içeriğiyle de çok zengin bir besin. Sağlıklı beslenme menülerinin vazgeçilmezi olan balıkları mevsiminde tüketmek ise, en güzeli. Balığın faydalarının yanında lezzeti de oldukca önemlidir. Her balık her mevsimde bulunmayacağı gibi tadı da mevsimden mevsime değişebilir. Her balığın yağlandığı bir ay bulunur, bu da lezzetini etkiler. Sağlık deposu olan denizden gelen lezzetlerin mart ayı listesine takılanlar sizin için Tarifini Sevdim’de
Devamını Oku
|

1. Kalkan Balığı

Kalkan Balığı resmi

Kalkan balığı çoğunlukla Karadeniz’de, nadiren ise Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşayan beyaz etli bir deniz balığı türüdür. Kalkan balığı neredeyse her mevsim tutulabilen bir balıktır. Ancak en lezzetli olduğu ay Mart ayı olarak bilinir. Nisan-Ağustos ayları arasında üreme mevsimi olan kalkan balığının 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında her türlü avcılığı yasaktır. Beyaz eti ile en lezzetli balık türleri arasında yer alan kalkan balığı tava, ızgara, şiş ve buğulama olarak pişirilebilir.

2. Mezgit

Mezgit resmi

Mezgit ülkemizde en fazla Karadeniz’de bulunan lezzetli bir balıktır. Tavuk balığı olarak da bilinen mezgit, dip balıklarından bir tanesidir. Bu şekilde isimlendirilmesinin nedeni etinin çok lezzetli olması ve tavuk etini andırmasıdır. Omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynağına sahip olan mezgit balığını genellikle tavada ya da ızgarada pişirebilirsiniz.

3. Gümüş

Gümüş resmi

Baharı haberdar eden balıklardan olan Gümüş balığı besin değeri yüksek A, B1, B2 ve D vitamini bakımından zengin bir balıktır. Siyah etli balıklar sınıfına girmektedir. Beyaz etli balıklara nazaran daha yağlıdır ve daha az jelatin içermektedir. Bu nedenle haşlamaya uygun değildir ve sindirimi daha zordur. Tam zamanı dediğimiz mevsimde Gümüş balığının tavası harika olur.

4. İzmarit

İzmarit resmi

Eti çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. İçerisinde A, B1, B2, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot, kalsiyum ve bolca fosfor bulunur. İçerisindeki çinko ve kalsiyum gibi madensel tuzlar sayesinde, kemikleri güçlendirir. Yağlı balıklardan olduğundan dolayı bol miktarda protein içerir. Bütün olarak mangalda yapılması mümkündür.

5. Kefal

Kefal resmi

Kefal, tüm denizlerimizde yaşayabilen bir balıktır. Yumurtlamak için dere ve nehirlerin denize dökülen bölümlerine gelen kefal genellikle çamurlu alanlarda yaşar. Denizde yakalanan veya henüz çamurlu alanda yaşamamış kefal balığının beyaz eti çok lezzetlidir. Tava ve buğulama yapılarak yenilebilir.

6. Levrek

Levrek resmi

Levrek de tüm denizlerimizde yaşayan bir balıktır. Levrek, eti en lezzetli balıklardan biridir. Elbette deniz çiftliklerinde yetiştirilen levrek, doğal ortamda özgürce yetişenler kadar lezzetli değildir. Tava, ızgara ve fırında pişirilerek yenilebilir.

7. Çipura

Çipura resmi

Türkiye'nin Batı ve Güney kıyılarında yetişir. Beyaz etli ve lezzetli bir türdür. Çipura, az kılçıklı yapısı ve sert eti ile yemesi keyifli balıklardandır. Fırınlayarak ya da bu ayda ızgara yapmak için nefis bir kıvamdadır.

Mart ayı oltamıza takılan balıklar listesi İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER