Oran

Kışın Vazgeçilmez Meyvesi Ayvanın 8 Mucizesi

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Havaların soğuduğu bu günlerde, vücudumuz ve cildimiz zinde kalmaya ihtiyaç duyar. Mayhoş tadıyla damaklarımıza, faydalarıyla sağlığımıza iyi gelen ayvanın 8 mucizesini, gelin birlikte inceleyelim.
Devamını Oku
|

1. Kanser Riskini Azaltır

Kanser Riskini Azaltır resmi

Kanser, hayatın tatsız gerçeklerinden biri. Kendimize iyi bakarak ve doğru beslenerek kanser riskini azaltacağımız hepimiz tarafından biliniyor artık. Antioksidan içeriği yüksek olan ayva, vücudumuzu serbest radikallere karşı koruyarak kanser düşmanı, sağlık dostu bir meyve olarak karşımıza çıkıyor.

2. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır resmi

Kilonuzu korumanın ve metabolizmanızı hızlandırmanın en etkili yollarından biri sindiriminizi daha iyi hale getirmektir. Çok lifli bir meyve olan ayva , mide bağırsak sisteminizin daha düzenli ve verimli çalışmasını sağlayarak size daha fazla enerji verir ve daha kolay bir kilo kontrolü sağlar.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir resmi

Ayva, tavsiye edilen günlük C vitamini alımının yaklaşık %25'ini karşılar. C vitamini, bağışıklığı artırmaya ve iltihapların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, anti-alerjik özelliklere de sahip olan ayva, alerji sorunu yaşayan kişilerin menülerinde de sıkça kullanılır.

4. Mide Rahatsızlıklarını Hafifletir

Mide Rahatsızlıklarını Hafifletir resmi

Ayva, sabah bulantıları ve sindirim problemleri için etkili bir çözümdür. Ayva bal ile birlikte kullanıldığında ishal, gaz, bağırsak sorunları ve kabızlık tedavisinde yardımcı olur.

5. Cildi Genç Tutar

Cildi Genç Tutar resmi

Ayva, içeriğindeki vitamin ve antioksidanların yüksek olması sebebiyle cilt sağlığını korumada oldukça etkilidir. Antioksidanlar, cilde zararlı serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmak için çalışır, böylece kırışıklıkları en aza indirir, lekeleri azaltır ve cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur.

6. Kan Basıncını Dengeler

Kan Basıncını Dengeler resmi

Potasyum, insan vücudundaki önemli minerallerden biridir. Sıvıların kan hücrelerine etkili transferini sağlamaya ve aynı zamanda kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kan damarlarını rahatlatan potasyum, kalp üzerindeki basıncı azaltır. Bu da kalp krizi, inme ve koroner kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

7. Gözleri ve Karaciğeri Korur

Gözleri ve Karaciğeri Korur resmi

Sık tüketilen ayvanın, karaciğer rahatsızlığı ve göz sorunları yaşayanlar için faydalı olduğunu kanıtlanmıştır. Çin'de de ayva tohumları haşlanır, ıslatılır ve daha sonra göz rahatsızlıklarını yatıştırmak, iltihap ve boğaz ağrısına iyi gelecek jeller yapmak için kullanılır.

8. Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

Saçların Uzamasına Yardımcı Olur resmi

Ayva çinko, demir ve bakır mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bu üç mineral, diğer bileşiklere ek olarak, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşturulması için gereklidir. Vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin seviyesi yüksek olduğunda, vücuttaki dolaşım artar ve oksijenin vücutta etkili bir şekilde dolaşmasını sağlar. Bu da saç derisini iyileştirir ve saçın uzamasını hızlandırır.

Kışın Vazgeçilmez Meyvesi Ayvanın 8 Mucizesi İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER