Oran

Karpuz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

aysunkalafat
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Yaz aylarının en serinletici meyvesi olan karpuz raflarda yerini çoktan aldı. Sıcak aylarda içimizi ferahlatan sofralarımızdan eksik etmediğimiz karpuzun sulu ve pembe dünyasının perdelerini aralıyoruz. Piknikte, mangalda, kumsalda, partilerde kısacası nereye gitsek bizimle olan bu meyve sağlığımız için de oldukça sağlıklı. Dünyanın birçok yerinde yetişmeye elverişli olması onu daha da ulaşılabilir kılmaktadır. Ülkemizde özellikle Diyarbakır’da yetiştirilmektedir. Karpuzun lezzetli dünyasına kısa bir yolculuk yapamaya hazırsanız, kemerlerinizi bağlayın.

1. KARPUZ HAKKINDA HAZIR BİLGİLER

KARPUZ HAKKINDA HAZIR BİLGİLER resmi

Ülkemizde birçok bölgede kolaylıkla yetişen asma benzeri çiçekli bir bitkinin meyvesidir. Görünüm, büyüklük ve şekline göre değişen 1200’den fazla karpuz çeşidi vardır. Bazılarının kabukları koyu yeşil, siyah veya altın rengidir. Karpuzların içleri koyu kırmızı, pembe, sarı veya beyaz olabilir. Hatta çekirdeksiz türleri de vardır. Oval ve yuvarlak şeklinde karpuz görmeye alışmış olsak da kare olan türleri de vardır. Farklı bir sürü çeşidinin olmasına rağmen market ve pazarlarda sadece iki türüne rastlayacağız. Koyu yeşil kabuklu yuvarlak kırmızı bir karpuz ya da koyu yeşil şeritli oval pembe bir karpuz.

2. MÜKEMMEL KARPUZU ARAMAK

MÜKEMMEL KARPUZU ARAMAK resmi

Marketlerde, manavlarda karpuz seçmek hep büyük bir meziyet olmuştur. Büyük bir hevesle aldığın, özenle eve kadar taşıdığın bu tatlı lezzetin kelek çıkma ihtimali, tam bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Peki, kalın ve güçlü kabuğun altında neyin saklı olduğunu nasıl anlayacağız? İlk kural karpuz ne kadar ağırsa, meyve de o kadar olgunlaşmış demektir. Eşit büyüklükteki karpuzları tartarak, en ağırını eve götürebilirsiniz. Önceden dilimlenmiş karpuz almayı tercih ederseniz içinin unlu görünmediğinden ve kuru olmadığından emin olun.

3. KARPUZ NASIL SAKLANIR

KARPUZ NASIL SAKLANIR resmi

Serin ve karanlık yerde yaklaşık 2 hafta taze kalırlar. Dilimli karpuzlar 3 gün içerisinde tüketilmelidir ve buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır.

4. KARPUZU YEMEK

KARPUZU YEMEK resmi

Karpuzun %90’ı sudan oluşur. Vitaminler ve diğer besin değerleri çoğunlukla minik siyah çekirdeklerinde saklıdır. Bu minik çekirdekleri yemek eskilerin söylediği gibi karnınızda karpuzun büyümesine neden olmaz, aksine magnezyum, demir, kalsiyum, A ve C vitaminlerini depolamanıza yardımcı olur. Yaz susuzluğunuzu giderecek bu harika lezzetle smoothie yapabilir, salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, tuzlu peynirler, ızgara etler, balıklar ve taze otlarla mükemmel bir uyum yakalar.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
SAĞLIKLI YAŞAM

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi