Oran

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Paketli, işlenmiş veya ambalajlı ürün kullanmak istemeyenlerin evde hazırlayabileceği yoğurt yapmanın püf noktalarını bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz.
Devamını Oku
|

1. Paketlenmemiş süt tercih edin

Paketlenmemiş süt tercih edin resmi

Yoğurt yapmak için kullanılan ham maddelerden en önemlisi süttür. Evde yoğurt yaparken paketlenmiş süt yerine günlük veya açık süt kullanarak işleme başlayabilirsiniz. Sütün doğallığı kadar yoğurdunuzun doğallığı bulunmaktadır. Bu nedenle süt tercihinde doğal bir yoğurt için süt tercihinize önem verin.

2. Süt çeşitleri

Süt çeşitleri resmi

Yoğurt yaparken kullanacağınız koyun veya keçi sütleri yoğurt kıvamını sert yaptıklarını unutmayın.

3. Süt kaynatma

Süt kaynatma resmi

Sütünüzü çok kaynatmak ve iyi kaynatmak bu anlamda en önemli noktalardan birisidir. Aldığınız sütü (tercihen çelik) tencerede kaynatın. Süt kaynadıkça taşma noktasına yaklaşacaktır. Bu sırada sütünüzü karıştırın ve taşacak seviyeye geldiğinde ocağın altını kısarak kısık ateşte biraz daha kaynatın.

4. Süt mayalama

Süt mayalama resmi

Yoğurt yapmanın kilit noktası sütü mayalamaktır. Bu aşamada yoğurdun ideal maya sıcaklığı 45 derecedir. Ancak termometreniz yoksa burada 45 dereceyi tam olarak anlayamayabilirsiniz. İşte size bir püf nokta! Serçe parmağınızı 7 saniye sütün içinde tutabiliyorsanız sütünüz 45 derecedir demektir. Sütün daha soğuk olması halinde yoğurdunuz tutmayabilir, sıcak olması halinde ise yoğurt ekşiyebilir.

5. Yoğurt mayası için kullanılan kap

Yoğurt mayası için kullanılan kap resmi

Bu aşamada kullanacağınız kap çelik, toprak ya da metal olmalıdır. Plastik kap kullanmanızı önermeyiz. Plastik kaplar ısıyı tutmadığından yoğurt oluşumunu etkileyecektir.

6. Yoğurt mayalama

Yoğurt mayalama resmi

Yoğurt mayalamak için yine yoğurt kullanılmaktadır. Burada ambalajlı yoğurt mayası kullanmak yerine organik yoğurt kullanabilirsiniz. 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı yoğurt mayalamak için yeterli bir ölçüdür.

7. Kaşık tercihi

Kaşık tercihi resmi

Bu aşamada kullanacağınız kaşık tercihi çok önemlidir. Mayalama için kullanacağınız kaşık mutlaka tahta kaşık olmalıdır.

8. Mayayı süte eklemek

Mayayı süte eklemek resmi

Bir kase içerisine yoğurt koyun ve üzerine bir miktar süt ekleyin. Burada süt ve yoğurt homojen bir biçimde dağılması gerekiyor. Bu nedenle karıştırdığınız süt ve yoğurdu iyice karıştırın. Tencerede veya bir cam kase içerisinde hazırladığınız mayayı sütün içerisine ekleyin ve mayanın tüm süte karışması için iyice karıştırın.

9. Mayalanmak için doğru sıcaklık

Mayalanmak için doğru sıcaklık resmi

Mayalanan sütü bir bezle sararak daha yavaş soğumasını sağlayın.

10. Kıvamı kontrol edin

Kıvamı kontrol edin resmi

Kıvam olarak ortalama 4 saat yoğurdun kıvamını kontrol etmelisiniz. Kıvamını yeterli buluyorsanız yoğurdu buzdolabına aldıktan 24 saat sonra tüketmeye başlayabilirsiniz.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER