Oran

Domates kabukları nasıl kolay soyulur?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Domates kabuklarını soymak biraz zorlu bir süreçtir. Ya domates ezilir ya da domatesin bir kısmı kabukları ile kesilerek ziyan olur. Burada yazdığımız soyma yöntemleri ile domatesleriniz artık daha az kayıp yaşayacak.
Devamını Oku
|

1. Ateşle ısıtma

Ateşle ısıtma resmi

Domatesinize birkaç çizik atın ve ocağın üzerinde bir çatal yardımı ile havada tutarak domatesinize ısı işlemi uygulayın. Bu sayede domates kabuğu sertleşecektir ve kabukta patlaklar olacaktır. Çizik attığınız yerden kabuğu rahatlıkla soyabilirsiniz.

2. Sıcak su

Sıcak su resmi

Domatesinizin alt kısmına çarpı işareti yapın. Bir tencere içerisine su koyun ve domatesi içerisine koyarak 2-3 dakika kadar pişirin. Ardından domatesi sıcak suyun içerisine alın ve domatesleri soyun.

3. Bıçakla kesme

Bıçakla kesme resmi

Domatesinizi 4 eşit parçaya bölün. Domates kabuğu ile domatesin arasına bıçağınızı yerleştirin. Küçük hareketlerle kabuğu domatesten ayırın.

4. Soyma

Soyma resmi

Domatesinizin alt kısmına 4 çizik atın. Yavaşça çiziklerden tutarak domateslerinizi aşağı doğru çekerek kabuğundan ayırın.

5. Mikrodalga yöntemi

Mikrodalga yöntemi resmi

Mikrodalga içerisine bir kase ile domatesi koyun. 10 saniye kadar ısıtın ve çıkartın. Domates kabuklarınız yumuşamış olduğundan dolayı hızlıca soyma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Soğuk ve sıcak su yöntemi

Soğuk ve sıcak su yöntemi resmi

Domates üzerini bıçak ile çarpı işareti yaparak çizik atın. Bir yandan da tencere içerisine su ekleyerek suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine domatesi ekleyin ve 2-3 dakika kadar bekleyin. Kabukları hafif açılmış olan domatesleri sıcak sudan alarak buzlu soğuk su içerisine yerleştirin. Bu sayede domates kabukları şoklanır ve rahatlıkla soyabilirsiniz.

7. Buzlu domates

Buzlu domates resmi

Buzlukta bekleyen domateslerinizi buzluktan çıkarttığınızda sıcak suyun altına tutun. Aynı anda farklı ısı dereceleri gören domates kabukları patlayarak soymanıza yardımcı olacaktır.

8. Bıçak seçimi

Bıçak seçimi resmi

Salatalık soyarken kullandığınız bıçağınızı domates soyarken de kullanabilirsiniz. Bıçağınızın keskinliği bu konuda çok önemlidir. Çok keskin olmayan bıçakla domates kabuklarını soyarsanız domatesinizi ezebilirsiniz.

9. Bıçak tersi

Bıçak tersi resmi

Domatesin üzerine sıcak su dökün. Bıçağın sırt (ters tarafı) ile kabukların üzerine sürtün. Bu sayede soyulacak yönün tersine sürtülen bıçak ile kabuk kendini bırakacaktır.

Domates kabukları nasıl kolay soyulur? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER