Oran

Çikolata nasıl eritilir

tarifinisevdim
Ayraç
Çikolata yüzlerde oluşan hızlı tebessümün değişmeyen kaynağı. Enfes pastalar ya da tatlılar yapmak amacıyla çikolata eritmek ise tarifin en tatlı yanı olsa gerek. Mutfakta tatlı yaparken en sık kullandığımız malzemelerden birisi elbette çikolatadır. Çoğumuzun bayılarak yediği, tatlılara en çok yakışan mükemmel lezzetin başrolü olan çikolatanın eritilmesiyle ilgili püf noktalarıyla geldik bugün huzurlarınıza. Çikolatalı tariflerde çikolata kullanırken çikolatanın pürüzsüz bir şekilde olması gerekir. Yapılan ufak tefek hatalar yüzünden çikolatalar bazen yanar veya bozularak istediğimiz kıvamda olmaz. Aslında çikolata eritmek oldukça basit ve çok net bazı kurallara sahiptir. Çikolata oldukça narin bir yiyecek olduğu için bu kurallara mutlaka uymak gerekir. Bugün sizlere çikolatayı kolay eritme şekillerinden bahsedeceğiz. Mutfaklarınızda kokan mis gibi çikolata kokusunu belki alamayız ama evde hazırladığınız çikolatalı tatlılarınızın fotoğraflarını bizlere gönderirseniz çok mutlu oluruz. “Çikolata nasıl eritilir” sorusunun cevabını bulabileceğiniz paylaşımımız sizin için şimdi Tarifini Sevdim’de.
Devamını Oku
|

1. Kuruluk

Kuruluk resmi

Öncelikle çikolatayı eritirken kullanacağınız her şeyin kuru olmasına dikkat edin. Elleriniz, eriteceğiniz kap ve çikolatanın üzerinde herhangi bir şekilde su damlası olmaması gerekir.

2. Çikolata doğrama

Çikolata doğrama resmi

Eğer tablet kuvertür çikolata kullanacaksınız küçük parçalara bölerek doğramanız gerekir. Bu sayede çikolata erirken eşit miktarda ısınır ve çikolata akışkan bir yapıya sahip olur.

3. Benmari usulü

Benmari usulü resmi

Küçük bir tencerenin içine, tencerenin yarısını geçmeyecek kadar su doldurun ve orta dereceli ateşte kaynatın. Kaynayan suyun üzerine ısıya dayanıklı bir kap yerleştirin. Üzerine yerleştirdiğiniz kabın dibi suya değmeyecek şekilde olması en önemli detay. Eğer suya yakın olursa hem çikolatanın içerisine su girebilir hem de çikolatanız yanabilir. Üstteki kabın içerisine çikolata parçalarını koyun. Kaynamaya başlayan su, buharı ile birlikte üstteki kap içerisindeki çikolatanın erimesini sağlayacaktır. Çikolataların eşit şekilde erimesi için ara ara karıştırın. Çikolata tamamen eridikten sonra kabı suyun üzerinden alın ve çikolata ılınana kadar üzerine bir kağıt havlu ile kapatarak biraz bekleyin.

4. Mikrodalgada eritme

Mikrodalgada eritme resmi

Çikolatayı mikrodalga fırında eritmek de oldukça kolay bir yöntemdir. İlk olarak çikolatayı küçük parçalara ayırın ve bunları mikrodalgaya uygun bir kasenin içine alın. Mikrodalga fırınını orta dereceye ayarlayın. Her 20 saniyede bir fırını durdurup, tahta bir kaşık ile çikolatayı karıştırın. Çikolata sos kıvamına gelene kadar işlemi uygulayın. 20-30 saniye aralıklarla sürekli kontrol ederek çikolatayı eritmeye özen gösterin. Hafif yumuşayan çikolatayı karıştırarak erimiş kıvamına getirin. Bir anda 45-50 saniye gibi sürelerde çikolatanızı mikrodalga içerisinde bırakmayın. Hızlıca erimesi sizlere cezbedici gelebilir ancak bu durum çikolatanın yapışkan bir kıvama gelmesine neden olur. Mikrodalga içerisinde eriyen çikolatayı çıkarttıktan sonra 1-2 dakika ılınmasını bekleyin.

5. Kıvam

Kıvam resmi

Çikolatanızın pürüzsüz ve mükemmel bir şekilde eridiğini anlamak için bir kaşığın ucuna dökün. Eğer kaşığın ucundan kolayca dökülüyorsa tam kıvamında erimiş demektir.

6. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata resmi

Bitter çikolata hafif sert yapısı ve yoğun kakao tadıyla ön plana çıkan bir çikolata türüdür. Bir bıçak yardımıyla ince ince doğramanız eritme işleminden nefis bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Ya da bu aşamada rendelemekte diğer bir seçeneğiniz olabilir. Tariflerinizde bitter çikolata kullanmayı planlıyorsanız en iyi eritme yöntemi benmari usulüdür. Benmari usulünün amacı çikolatanın direkt olarak ısıyla temas etmeden buhar yardımıyla erimesini sağlamaktır. Bitter çikolata söz konusu olduğunda sert yapısını kıvama getirmek için biraz tereyağı eklemeniz iyi bir yöntemdir. Tereyağı yerine süt de tercih edebilirsiniz.

7. Sütlü Çikolata

Sütlü Çikolata resmi

Sütlü çikolata en popüler çikolata türlerinden biridir. Eritmek için de en fazla tercih edilen çeşitlerden biri olduğunu belirtebiliriz. Çikolatayı öncelikle küçük parçalara bölmek ya da keskin bir bıçak yardımıyla doğramak hazırlık aşamasıdır. Sonrasında ise benmari usulünü uygulayabilirsiniz. Üstteki kabın cam olması çikolatanın doğru kıvama ulaşmasına destek verir. Kabın suya değmemesi ya da içine su kaçmaması belirttiğimiz en önemli dikkat edilmesi gereken bir husustur. Erime sırasında çikolatayı sık sık karıştırmayı da unutmamanız bu aşamada çok önemlidir.

8. Beyaz Çikolata

Beyaz Çikolata resmi

Beyaz çikolata kendine özgü tatlı haliyle tariflerin en iyi eşlikçilerinden biridir. Beyaz çikolata eritirken biraz daha fazla zahmet ve dikkat gerektirir. Bunun nedeni kaynama noktasının diğer türlere göre daha düşük bir konumda olmasıdır. Fazla ısıya maruz kaldığı zaman yanabilir ve kullanımı o zaman imkansızdır. Beyaz çikolata için de benmari usulünü tercih edebilirsiniz. Hassas özellikteki beyaz çikolatayı sürekli olarak takip etmeye ve eridiği anda ocağın altını kapatmaya özen göstermeniz önemlidir. Mikrodalga ile eritme yöntemi de beyaz çikolata için ideal bir seçenektir.

9. Damla Çikolata

Damla Çikolata resmi

Kurabiyeleri süslemesiyle meşhur olan küçük sevimli görünümlü damla çikolataları eritmek için öncelikle bir kapta karıştırmak iyi bir yöntemdir. Karıştırma sırasında süt eklerseniz daha yumuşak bir kıvam elde edebilirsiniz. Sonrasında ise benmari yöntemiyle ocağa almak ve eritmek iyi bir seçenektir.

10. Kuvertür Çikolata

Kuvertür Çikolata resmi

Pastacılık işlerine meraklıysanız kuvertür çikolata her zaman mutfağınızda bulunmalıdır. Kuvertürü özel konuma getiren yönü ise kakao yağı açısından zengin olmasıdır. Kolay eritilebilmesi ve homojenliği sayesinde rende ve kaplama için kullanım kolaylığı sağlar. Çikolata ve tüm çikolatalı krema ve sosların yapımı için idealdir. Parlak rengi ve muhteşem tadı ile tatlılarınıza lezzet katan kuvertür çikolata çeşitleri benmari yöntemiyle ve mikrodalga fırında kolaylıkla kontrollü olarak eritilebilir.

11. Kahvaltılık Çikolata

Kahvaltılık Çikolata resmi

Ekmeğe sürmek amacıyla kahvaltılık çikolata yapacaksanız sütlü çikolatayı benmari yöntemiyle eritebilirsiniz.

12. Çikolata ile Meyve Süsleme

Çikolata ile Meyve Süsleme resmi

Çilek gibi meyvelerin üzerini çikolata ile kaplamak istiyorsanız erimiş çikolatayı sürüp meyveleri bir süre buzdolabında bekletebilirsiniz.

13. Isı, Kap ve Bekletme

Isı, Kap ve Bekletme resmi

Çikolata eritirken önemli olan çikolatanın yavaş yavaş erimesidir. Bu nedenle ocakta ya da mikrodalga fırında orta dereceli ısı kullanılmalı. Çikolata erirken başından ayrılmayıp sürekli karıştırılmalı ve kıvamı kontrol edilmelidir. Çikolata eritirken ısıya dayanıklı ve sağlıklı kaplar kullanılmalı. Tüm bu ayrıntıların yanı sıra erittiğiniz çikolatayı hemen kullanmalısınız. Bekletmeniz halinde çikolata tekrar donacağı için aynı işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Çikolata Nasıl Eritilir İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER