Oran

Zinde Kalmamızı Sağlayacak Enerji Deposu 10 Besin...

tarifinisevdim
Ayraç
Gün içinde yorgun olduğumuz zamanlarda vücudun enerji veren yiyeceklere ihtiyacı olur. Enerji veren yiyecekler vitamin, mineral içeren ve sindirimi kolay zengin içerikli gıdalardır. Enerji için karbonhidratın da ayrı bir yeri vardır. Karbonhidrat içeren gıdalar fazla kalori içerdiği düşünülse de vücudun enerji alması için gereklidir. Bunun yanında karbonhidrat içeren meyveler de bu yönden katkı sağlayacaktır. Doymamış yağlarda enerji için gerekli olan gıdalardan biridir. Enerjinizi artırmada yardımcı olan en önemli besinlerden biri olan proteinlerde özellikle gerekli olanlardandır. Sindirimi kolay, vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu besinler nelermiş bir bakalım. İşte; zinde kalmamızı sağlayacak enerji deposu 10 besin…
Devamını Oku
|

1. Yumurta

Yumurta resmi

Yumurta vücudumuzdaki proteinlerin yapı taşı olan 9 temel aminoasit içermesi nedeniyle tam protein kaynağı olarak adlandırılabilecek nadir gıdalardan biridir. Bu aminoasitler yeni kas dokuları oluşturmak ve hasar gören dokuları onarmak için hayati bir önem taşır. Aynı zamanda yumurta B Vitamini ailesindeki esas besinlerden biri olan kaolin sayesinde, pek çok açıdan enerji verir. Metabolizmada kaolin mevcuttur ve merkezi sinir sisteminin çalışmasına yardım eder.

2. Badem

Badem resmi

Badem, bir bitkisel protein kaynağıdır. Ayrıca doymamış yağ bakımından da oldukça zengindir. Sabahları tüketeceğiniz kavrulmamış badem, size hem enerji verir hem de bilişsel performansınızı arttırır. İçeriğinde bulunan fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C, E vitaminleri ile, güne bir multivitamin almış gibi hissetmenizi sağlar.

3. Turunçgiller

Turunçgiller resmi

C vitamini deposu olan bu meyveler enerjinizi arttırır ve dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalık öncesi oluşan halsizlikleri engeller.

4. Balık

Balık resmi

Omega-3 kaynağı balıklar özellikle kas ve diğer dokuların yapımı açısından oldukça önemlidir. Vücudun kas dokusunun artmasına yardımcı olacağından enerji seviyelerini yükseltir.

5. Ceviz

Ceviz resmi

Gün içinde tüketeceğiniz 2-3 adet ceviz ile kendinizi daha enerjik hissetmeniz mümkün.

6. Fasulye

Fasulye resmi

Fasulye içeriğinde bulunan B vitamini ve kompleks karbonhidratlar sayesinde gün içinde sizi enerjik tutacaktır.

7. Sarımsak

Sarımsak resmi

Sarımsak yorgunluğun azalmasına ve enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcıdır. Aynı zamanda kan şekeri ve tansiyon seviyelerini dengede tutarak gün boyunca daha iyi hissetmenizi sağlar.

8. Yulaf

Yulaf resmi

Yulaf, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda enerji seviyesini yükselten B vitaminleri içerir. Magnezyum, yediğimiz gıdaları enerjiye çevirmek konusunda temel bir görev üstlenir.

9. Pekmez

Pekmez resmi

Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutta enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

10. Su

Su resmi

Zinde Kalmamızı Sağlayacak Enerji Deposu 10 Besin... İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER