Oran

Yumurtanın Sağlık Faydaları Nelerdir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
En çok tüketilen besinlerin içerisinde yer alan yumurtaya daha yakından bakmaya ne dersiniz? Hem beyazı, hem de sarısı vitamin ve mineraller açısından zengin olan bu besinin faydaları da saymakla bitmiyor. İçeriğindeki A,B5,B12,B2,B6,D,E,K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içermesi onu oldukça besleyici kılıyor. Anne sütünden sonra en yararlı besin olan yumurta günlük beslenmenin önemli bir bileşenidir. Protein bakımından zengin olması ve tok tutması nedeniyle spor ve diyet yapanlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Gelin bu muhteşem protein kaynağı yumurtanın sağlık faydalarına birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları resmi

Yıllardır yumurtalar sağlıklı bir gıdadan çok sağlıksız olarak kabul edildi. Oysa yumurta sağlığımız açısından mükemmel bir besindir. Bizler de yumurtanın sağlık faydalarından bazılarını sizler için hazırladık.

2. Beyin Sağlığı İçin Önemlidir

Beyin Sağlığı İçin Önemlidir resmi

Yumurtalar kolin adı verilen kimyasal bir bileşik içermektedirler. Kolin beyin hücrelerinin sağlıklı olmasını etkileyen son derece önemli bir maddedir.

3. Göz Sağlığı

Göz Sağlığı resmi

Yumurta içerisinde yer alana besinler gözlerinizi sağlıklı tutmak ve görüşünüzü keskinleştirmek için mükemmeldir. Yumurta içerisinde yer alan antioksidanlar katarakt ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz sorunlarının önlenmesinde oldukça önemlidir.

4. İyi Kolesterolü Yükseltir

İyi Kolesterolü Yükseltir resmi

Yumurta yemek iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır.

5. Kas ve Kemik Sağlığını Destekler

Kas ve Kemik Sağlığını Destekler resmi

Harika bir protein kaynağı olan yumurtalar makro besindir. Protein aynı zamanda kas kütlesi oluşturmanın ve kemik sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır.

Yumurtanın Sağlık Faydaları Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER