Oran

Yemeklerinizin Lezzetine Lezzet Katacak 13 Önemli Detay

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Vaktimizin çoğunu mutfakta güzel lezzetler hazırlayarak geçiriyoruz. Farklı tarifler deniyor hatta bilindik bir tarifi bazen değiştirerek kendi yorumumuzu katarak hazırlıyoruz. Yaptığımız işlemler çoğu zaman başarılı olsa da bazen istediğimiz gibi bir sonuç elde edemiyoruz. Bu deneyimler bizi kendi püf noktalarımızı bulmayı ve geliştirmeyi öğretiyor. Severek ve özen göstererek yapılan her yemeğin lezzetli olacağı kesin. Sonrasında küçük dokunuşlarla lezzeti daha da arttıracak bir takım püf noktaları da var tabii ki. Mutfakta işinizi kolaylaştırmak adına sizler için lezzetli yemek yapmanın detaylarını sıraladık. Bu küçük dokunuşlarla sevdiklerinize daha da lezzetli yemekler hazırlamaya hazır olun. İşte yemeklerinizin lezzetine lezzet katacak 13 önemli detay.
Devamını Oku
|

1. Ürünlerin Tazeliği

Ürünlerin Tazeliği resmi

Yemeklerinizin lezzetli olabilmesi için en önemli ilk kural kullandığınız malzemelerin taze olmasıdır. Günü geçmiş ve yumuşamaya başlamış ürünlerle lezzetli bir yemek elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı ürünleri her zaman kullanabileceğiniz kadar satın almalısınız.

2. Tuz Kullanımı

Tuz Kullanımı resmi

Yemeğinizi hazırlarken tuzunu iyi ayarlamanız da oldukça önemli bir detaydır. Fazla tuzlu veya tuzsuz olarak hazırlayacağınız yemek her zaman lezzetsiz olacaktır. Her ne kadar malzemesini arttırarak lezzetlendirmeye çalışsanız da sonuç istediğiniz gibi olmayacaktır.

3. Şeker Kullanımı

Şeker Kullanımı resmi

Havuç ve domatesin tadını arttırmanın en iyi yollarından biri de şeker kullanmaktan geçer. Ayrıca zeytinyağlı yemekleri hazırlarken içerisine atacağınız bir tutam şekerle zeytinyağlı yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

4. Et Pişirirken

Et Pişirirken resmi

Etlerinizi pişirmeye başlamadan önce mutlaka kurutmalısınız. Böylece tadı daha lezzetli olacaktır.

5. Kuru Yemiş ve Baharat Kullanımı

Kuru Yemiş ve Baharat Kullanımı resmi

Kuru yemiş ve baharatlarınızı kullanmadan önce ocakta biraz kavurun. Böylece lezzetleri daha da artacaktır ve yemekleriniz daha leziz bir hale gelecektir.

6. Limon ve Sirke

Limon ve Sirke resmi

Yiyeceklerinizin tatlarını keskinleştirmek için asitten faydalanabilirsiniz. Bunun için limon suyu veya sirke kullanarak daha lezzetli bir sonuç yakalayabilirsiniz.

7. Makarna Sosu Hazırlarken

Makarna Sosu Hazırlarken resmi

Makarna haşladıktan sonra suyunu süzerken bütün suyu dökmeyin mutlaka kenara ayırın. Ayırdığınız makarna suyu ile sosunuza harika bir lezzet katabilirsiniz.

8. Yumurta Pişirirken

Yumurta Pişirirken resmi

Yumurta pişirmek ne kadar basit bir eylem olsa da daha da iyi bir sonuç yakalamak için minik bir sırrımız var. Yumurtanızı kısık ateşte pişirerek lastik gibi olmasını önleyebilirsiniz.

9. Yemek Öncesi Hazırlık

Yemek Öncesi Hazırlık resmi

Pişirme sürenizi azaltarak zamandan tasarruf etmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken şeyler fırını önceden ısıtmak, suyu kaynatmak, tencere ve tavalarınızı ocakta ısıtmak olacaktır.

10. Bazı Sebzeleri Çiğ Tüketin

Bazı Sebzeleri Çiğ Tüketin resmi

Pancar, kereviz, lahana gibi sebzeleri çiğ tüketin. Hem daha besleyici hem de daha lezzetli olan bu sebzeleri rendelemek yerine asitli sosta bekleterek daha diri olmalarını sağlayabilirsiniz.

11. Yağ Seçimi

Yağ Seçimi resmi

Yemek yaparken kullanacağınız yağa karar vermelisiniz. Her yemeğe kullanılan yağ farklıdır. Ayrı bir lezzet katar. Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen açık sarı renkli ve hafif tadı olan bitkisel bir yağdır. Yemeklerinizi pişirirken zeytinyağı ile birlikte bir miktar ayçiçek yağı kullanmak her iki yağında besin değerlerinden en doğru şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır. Tereyağı hammaddesi temel olarak süt yağı olan, süt yağının konsantre hale getirilmesi ve sonrasında olgunlaştırılıp yayıklanması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Yemeklerde tereyağı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yanmamasıdır. Bunun için kullandığınız yağın önemli bölümünü tencereyi ocaktan aldıktan sonra ekleyin veya tereyağı erir erimez diğer malzemelerinizi ilave edin. Tereyağını kullanırken içerisine zeytinyağı veya bitkisel sıvı yağı ilave ederseniz yanmasını önlemiş olursunuz. Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden sıkılarak, kimyasal işlem görmeksizin, katkı maddesi içermeyen, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan, yeşil-sarı renkte, bitkisel bir yağdır. Ayçiçeği, soya, pamuk çekirdeği, mısır özü gibi bitkisel yağlardan farkı da doğal yollardan üretiliyor olmasıdır. Yemeklerinizde rafine edilmiş zeytinyağı kullanmak ayçiçek yağına göre daha sağlıklıdır. Salatalar için içerisine biberiye, kekik gibi baharatlar ekleyerek lezzetlendirebileceğiniz sızma zeytinyağı kullanmanızı öneririz.

12. Suda Bekletilen Malzemeler

Suda Bekletilen Malzemeler resmi

Suda bekletilen malzemelerinizin suyunu iyice süzdükten sonra kağıt havlu yardımıyla nemini alabilirsiniz.

13. Soğan Kullanımı

Soğan Kullanımı resmi

Sulu yemek hazırlarken soğanı bıçakla doğrayın. Rendelediğiniz soğanlar her yemek kullanımı için geçerli değildir. Makinede kıydığınız soğanların acısı çıktığı için yemeklerinizin lezzetini bozacaktır. Yağın içerisinde soğanı iyice kavurmalısınız. Soğan yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Yemeklerinizin Lezzetine Lezzet Katacak 13 Önemli Detay İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER