Oran

Yemek Yemeyi Sanata Dönüştürecek Porselen Tabaklarda 10 Sunum Önerisi

tarifinisevdim
Ayraç
Evinizde mutfağınızın şefi sizsiniz. En lezzetli davetleriniz için özenerek hazırladığınız şık sofralarınız ve birbirinden lezzetli yemeklerinizle misafirleriniz için hep en iyiyi düşündünüz. Lezzet dolu sıcacık bir sofranın etrafında geçen dakikaların kıymetini hep bildiniz. Kalabalık davet sofraları güçlü aile ve dostluk bağlarının en büyük sembollerinden biri olmuştur. Günün sonunda o sofrada bir araya gelmek ve birlikte zaman geçirmek… Peki bu sofraları daha da özel kılmak istemez misiniz? Kim, istemez ki, öyle değil mi? Sizi ünlü şefler gibi hissettirecek, sadece yemeklerinizin lezzetiyle değil, sunumlarınızla da dikkat çekebileceğiniz, yemek yapmayı sanata dönüştürecek, porselen tabaklarda 10 sunum taktiğini sizlerle paylaşıyoruz. Bu sunum taktikleri ile sevdiklerinizi şaşırtmaya hazır olun.
Devamını Oku
|

1. Dekorlu Tabak Kullanımı

Dekorlu Tabak Kullanımı resmi

Eğer, sizlerde dekorlu servis tabakları kullanacaksanız eğer garnitüründen yemeğe kadar renk uyumu yakalamanız gerekmektedir. Yemekle renk uyumu yakalanmayan dekorlu tabaklar karmaşık gözüktüğünden estetik olarak şık durmayacaktır. Bunun için risk taşımayan dekorsuz düz beyaz tabakları tercih edebilirsiniz. Düz tabaklarda yemeğiniz daha çok ön plana çıkacaktır.

2. Tabağın Formu

Tabağın Formu resmi

Sunum yapılacak porselen tabaklar yemeğin çeşidine ve rengine göre seçilmelidir. Uygun büyüklükte ve uygun formlu bir tabak iyi bir tercih olacaktır.

3. Farklı Formlu Tabaklara Şans Verin

Farklı Formlu Tabaklara Şans Verin resmi

Sofranızda farklılık yaratmak istiyorsanız klasikleşmiş tabak formlarından vazgeçin. Kare, oval ya da üçgen formlarda tabaklar kullanarak sofralarınıza değişiklik getirebilirsiniz. Hatta günümüzde sıkça kullanılan asimetrik tabaklarla da harika sunumlar hazırlayabilirsiniz.

4. Tabaklarda Dekor Kullanın

Tabaklarda Dekor Kullanın resmi

Tabağı süslemek için kullandığınız dekor malzemeleri yenilebilecek özellikte seçilmelidir. Tabağınızı dekore ederken aynı zamanda abartıya kaçınılmamalıdır.

5. Garnitür ve Sosların Yerleşimi

Garnitür ve Sosların Yerleşimi resmi

Tabağın tümünün yemek, garnitür ya da soslarla kaplı olması doğru bir uygulama şekli değildir. Garnitür ve soslar sadece servis tabağının yanında değil, sunuma uygun düşecek kaplarda da servis edilebilir. Sos yemeğin lezzetinin önüne geçmemelidir. Tadı dengelemelidir.

6. Servis Tabağının Büyüklüğü ve Derinliği

Servis Tabağının Büyüklüğü ve Derinliği resmi

Servis edeceğiniz yemeğin sıcaklık derecesi oldukça önemlidir. Servis tabağının büyüklüğü ve derinliği de yemeğin cinsine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

7. Sıcaklığın Korunması

Sıcaklığın Korunması resmi

Sıcak yemekler, sıcak tabakalarda sıcak olarak servis edilmelidir. Soğuk yemekler, soğuk tabaklarda soğuk olarak servis edilmelidir. Sıcak yemeklerin servisinde rahatlıkla porselen tabak kullanılabilir. Yüzeyi düz ve geniş servis tabaklarında yemekler daha çabuk soğuduğu için kullanılmadan önce ısıtılmalıdır. Yemekler tamamen tabağın ortasında olmalı çizgiyi geçmemelidir.

8. Servis Tabaklarının Temiz ve Şık Görünmesi

Servis Tabaklarının Temiz ve Şık Görünmesi resmi

Estetik bir sunum için her şeyden önce servis tabaklarının temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Kenarları kırık, çatlak veya parmak, yağ, su lekeli tabaklarla sunum yapılmamalıdır.

9. Oran ve Orantı

Oran ve Orantı resmi

Büyük tabaklarda küçük porsiyon, küçük tabaklarda büyük porsiyon servis yapılmamalıdır. Bundan dolayı tabak ve yemek birbiriyle orantılı olmalıdır. Büyük tabaklarda küçük porsiyon halinde yemek sunulursa tabakta çok yer kalır. Bu boşluğu garnitürle ve dekorasyonla doldurmak ise yemeği ikinci plana atar.

10. Uzun Tabaklar

Uzun Tabaklar resmi

Uzun formlu tabaklarda genellikle balık servisi yapılır. Uzun formlu tabakların dekoru daha fazla dikkat ister. Servis esnasında kullanımı düşünerek dekore edilmelidir.

Yemek Yemeyi Sanata Dönüştürecek Porselen Tabaklarda 10 Sunum Taktiği İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER