Oran

Yanmış ve Dibi Tutmuş Tencereleri Kolay Temizlemenin 5 Etkili Yolu

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Mutfakta işinizi kolaylaştıracak beş etkili püf noktasıyla karşınızdayız. Bin bir emekle hazırladığınız yemeğin yenmez hale gelmesi, etrafa dağılan yanık kokusu yetmezmiş gibi bir de inatçı mı inatçı bir bulaşık faslı. Yemek pişirirken sıklıkla yaşadığımız bu sorun bulaşık yıkarken bizi oldukça uğraştırıyor. İşte sizi bu durumdan kurtaracak birbirinden etkili yöntemleri sizin için bir araya getirdik. Dibi tutmuş tencereler nasıl temizlenir? Kalıntılar nasıl çıkar gelin birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Karbonat

Karbonat resmi

Dibi tutmuş tencerenizin içerisine 5 çorba kaşığı karbonat ve 2 su bardağı ılık su ilave edin. Tencereyi ocağa alarak kaynatın. Kaynattıktan sonra, ocağın altını kapatarak 1 saat o suda beklemeye bırakın. Ardından bulaşık süngerinize de bir miktar karbonat dökerek tencerenizin yanık kısımlarını ovalayarak durulayın.

2. Sirke

Sirke resmi

Yanmış olan tencerenizin dibini kaplayacak şekilde istediğiniz bir sirkeyi dökün. Tencerenize ne kadar sirke eklediyseniz üzerine de o kadar su ilave edin. Son olarak bir çorba kaşığı karbonat ekleyerek karışımı ocağa alın ve 20 dakika boyunca kaynatın. Biraz ılınmasını bekledikten sonra tahta kaşıkla yanık kısımları kolayca kazıyabilirsiniz.

3. Tuz ve Limon

Tuz ve Limon resmi

Geleneksel bir yöntemle devam ediyoruz. Bu yöntemi daha çok hafif lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. 2 çorba kaşığı tuz ve bir limon suyunu sıkarak tencerenize ekleyin. 15 dakika bu karışımı tencerenizde beklettikten sonra, bulaşık süngeriyle ovalayın.

4. Kola

Kola resmi

En etkili ve pratik yöntemlerden biri de kolanın asidik özelliğinden yararlanmaktır. Tencerenizin yanık kısımlarını kaplayacak kadar kola ile doldurun ve 1 saat kadar bekleyin. Sonuca inanamayacaksınız.

5. Ketçap

Ketçap resmi

Tencerenin temizlenebilir kısımlarını temizledikten sonra, yanık olan yerlere ketçap döküp 2 saat kadar bekleyin. Yanıklardan kolayca kurtulduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca, bakır tencere veya tavalarınızı yine ketçap yardımıyla kolayca parlatabilirsiniz.

Yanmış ve Dibi Tutmuş Tencereleri Kolay Temizlemenin 5 Etkili Yolu İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER