Oran

Vitamin Deposu Mandalinanın Sağlık İçin 7 Faydası

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Sonbaharın en sevilen meyvesi mandalina çoktan mutfaklarımızda yerini aldı bile. Bu mevsimde sürekli değişen havaya karşı, en çok tüketmemiz gereken bir meyve. Turunçgillerin en lezzetli ve besleyici üyelerinden biri olan mandalina grip ve soğuk algınlığına karşı en iyi ilaç. İçeriğindeki C, A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Bu turuncu meyveyi daha da yakından tanımaya ne dersiniz?
Devamını Oku
|

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir resmi

Günümüz yaşam şartlarında stres altında daha fazla kalıyoruz. Yeme alışkanlıklarımızda bu yaşam tarzına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bazı zamanlar öğünlerimizi geçiştiriyor veya atlamak zorunda kalıyoruz. Çoğu zaman sağlıksız gıdalar tüketiyoruz. Tüm bunlar bağışıklığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Daha kolay ve hızlı hasta oluyoruz. Mandalinanın içeriğindeki anti- inflamatuar A ve C vitaminleri sayesinde ise bağışıklık sistemimiz güçleniyor ve hastalık riski azalıyor.

2. Kansere Karşı Koruyucudur

Kansere Karşı Koruyucudur resmi

İçeriğindeki folat sayesinde akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişiminin önüne geçiyor.

3. Kan Şekerini Düzenler

Kan Şekerini Düzenler resmi

İçeriğindeki flavonoidler sayesinde hastalığa neden olan molekülleri etkisiz hale getirerek diyabetin oluşumunu önlüyor. Uygun porsiyonda tüketildiğinde tatlıya olan ihtiyacı azaltıyor.

4. Tansiyonu Düzenler

Tansiyonu Düzenler resmi

Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan potasyum içeriğine sahiptir. Eğer, tansiyon hastasıysanız tuz tüketimini azaltmak öncelikli hedefiniz olmalıdır.

5. Göz Sağlığı İçin Önemlidir

Göz Sağlığı İçin Önemlidir resmi

Göz sağlığı için oldukça önemli A vitamini içermektedir. A vitaminin yeterli miktarda alınması gece körlüğü, katarakt gibi hastalıkların oluşumunu engeller.

6. Cildi Besler

Cildi Besler resmi

Mandalina serbest radikallerin cilt üzerindeki hasarlarını azaltmaya yardımcıdır. Aynı zamanda içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını destekler.

7. Kemik Erimesine Karşı Etkilidir

Kemik Erimesine Karşı Etkilidir resmi

Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde kemik gelişimini destekleyerek, kemik erimesinin de önüne geçiyor.

8. Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Durumlar

Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Durumlar resmi

Günlük iki porsiyon meyve tüketimini aşmamak gerekiyor. Fazla tüketildiği zaman hassas bünyelerde cilt kızarıklığına veya döküntülere neden olabilir. Bunun yanı sıra diyabet hastalarında içeriğindeki früktoz şekeri nedeniyle kan şekerlerinin yükselmesine neden olabilir. Çekirdekli mandalina tüketilirken, çekirdeklerinin mutlaka çıkarılması gerekmektedir. Çekirdek yutulursa apandisit organının tıkanmasına yol açabilir.

Vitamin Deposu Mandalinanın Sağlık İçin 7 Faydası İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER