Oran

Unutkanlığa Karşı En Etkili Besinler

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Unutkanlık, her ne kadar ileri yaş sorunu olarak görülse de, günümüzde stres, yoğun tempoda çalışmak ve kötü beslenmek gibi nedenlerden dolayı büyük küçük fark etmeksizin herkesi etkilemektedir. Güçlü bir hafıza ve beyin sağlığı için beslenme son derece önemli bir faktördür. Biz de sizler için unutkanlığa karşı en etkili besinleri sıraladık ve onları mercek altına aldık. Gelin, unutkanlığa karşı en etkili besinlere birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Omega-3 Zengini Balıklar

Omega-3 Zengini Balıklar resmi

Balık gibi faydalı bir gıdadan tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız balığı mevsiminde tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü, mevsiminde tüketilen balıklar sağlıklı yağlar bakımından zengin ve lezzetlidir. Somon, hamsi, sardalya ve deniz levreği gibi yağlı balıklar omega-3 bakımından zengindir. Omega-3 içeriği yüksek olan balıklar beynin gri bölgesinde bulunan ve beyin hücre zarı için hayati önem taşıyan DHA kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde bunama ve unutkanlık gibi diğer nörolojik hastalıklara karşı da koruyucu olmaktadır.

2. Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği resmi

Güçlü antioksidan kaynağı olan kabak çekirdekleri beyni serbest radikallerin hasarlarından korumaktadır. İçeriğindeki magnezyum ve çinko bileşenleri sayesinde hafızayı güçlendirmektedir.

3. Kırmızı Meyveler

Kırmızı Meyveler resmi

Çilek, yabanmersini, böğürtlen, nar, mürdüm eriği, frambuaz ile siyah dut gibi kırmızı ve mor meyveleri tüketmek hafızayı güçlendirir.

4. Ceviz

Ceviz resmi

Protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olan cevizi tüketmek de hafızayı güçlendirmekte oldukça yararlıdır.

5. Avokado

Avokado resmi

Beyin meyvesi olarak da bilinen avokado hafızayı güçlendirir ve dikkat seviyesini yükseltir.

6. Yeşil Sebzeler

Yeşil Sebzeler resmi

Lahana, ıspanak roka ve maydanoz gibi sebzeler beyin sağlığını destekleyen K vitamini, beta kroten, lutein ve folat içermektedir.

7. Yumurta

Yumurta resmi

Yumurta sarısında yer alan kolin beyin sağlığı için önemli bir bileşendir. Hafıza ve öğrenme becerilerini geliştirmede oldukça etkili bir bileşendir. Yumurta aynı zamanda iyi bir B12 kaynağıdır.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı resmi

Zeytinyağı içerdiği E vitamini ve oleocanthal sayesinde Alzheimer hastalığına iyi gelmektedir. E vitamini yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan; dikkat bozukluğu, hafıza gerilemesi, sorun çözme ve karar alma yetisinde azalma gibi durumların yaşanmasının etkisini azaltmaktadır.

9. Zerdeçal

Zerdeçal resmi

Zerdeçalın etkin maddesi olan kurkumin Alzheimer hastalığına iyi gelmektedir. Zerdeçalı, yoğurt ve salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

10. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata resmi

Bitter çikolata içerisinde bulunan kakao flavonoidleri öğrenme ve hatırlama, iletişim kurma ve karar verme gibi bilişsel fonksiyonları iyileştirmektedir.

11. Tarçın

Tarçın resmi

Hafızayı kuvvetlendirir. Aynı zamanda bilişsel zayıflama belirtileri ile Alzheimer’ı hedef alır.

12. Kahve

Kahve resmi

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini azaltır ve böylece Alzheimer gelişmesinin önünde güçlü bir engel yaratır. Bu sebeple her gün vücuda alınan kafein, iyi bir hafıza için önemli bir belirleyici olur. Ancak her uyaran madde gibi zamanla kafeine karşı da vücut, direnç kazanabilir. Bunu önlemek için her gün 1 bardak kahve içmek hem hafıza hem de vücut için en ideal olandır.

13. Kuru Baklagiller

Kuru Baklagiller resmi

Nohut, mercimek, kuru fasulye gibi kuru baklagiller; folat, potasyum ile demir içermektedir. İçeriğindeki folat bileşeni sayesinde hafıza performansını olumlu etkilemektedir.

14. Yeşil Çay

Yeşil Çay resmi

Yeşil çay, içinde bulunan polifenollerin, özellikle flavonoidlerin hafızayı geliştirdiği düşünülür. Yeşil çay içerisindeki bu antioksidanlar, Alzheimer hastalarının beyinlerinde plak oluşturan proteinlerin üretiminin azaltılmasına yardımcı olur ve hafızayı zayıflatan nöron kaybını baskılar.

15. Süt, Yoğurt, Peynir

Süt, Yoğurt, Peynir resmi

Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde hafızamızın ayakta kalmasına destek olurlar. Protein içeren besinler aynı zamanda vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin seviyelerini de arttırırlar.

16. Tam Tahıllar

Tam Tahıllar resmi

Tam tahıllar içeriğinde, kompleks karbonhidrat barındırdığından beynin ihtiyaç duyduğu glikozu sağlarlar. Hafızayı korumak, konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler.

17. Et Suyu

Et Suyu resmi

Et suyu içeriğinde bulunan kolajen, prolin ve gilisin amino asitleri sayesinde beyni besler.

18. Kırmızı Lahana

Kırmızı Lahana resmi

Beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri (fisetin) içerir, bu Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde yararlıdır.

Unutkanlığa Karşı En Etkili Besinler İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER