Oran

Trabzon (Cennet) Hurmasının Faydaları Nelerdir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Vitamin, mineral deposu olan; Cennet hurması, Trabzon hurması ve taze hurma olarak adlandırılan mucizevi meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Kış aylarında sıklıkla tüketilen bu meyvenin insana faydaları oldukça fazla. Çiğ olarak tüketmeye alışık olduğumuz bu meyveyi dondurma, tatlı, salata tariflerinde kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. Sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olan mevsim güzeli özellikle üst solunum yolları hastalıklarına neden olan enfeksiyon virüslerini engelliyor. Hatay’da yetiştirilmeye başlanan ve ülkemize ilk Fransızlar tarafından getirilen görünüşü domates ve portakala benzeyen bu meyvenin asıl anavatanı ise Çin ve Japonya’dır. A vitamini bakımından zengin olan bu besin alternatif tıpta da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra C vitamini, tiamin, B vitamini, ribollavin ve protein içermektedir. Sindirim sistemi hastalıklarını önleyen Trabzon hurması, kilo vermek isteyenler için de ideal bir meyvedir.
Devamını Oku
|

1. Sağlık İçin Faydaları;

Sağlık İçin Faydaları; resmi

Trabzon (Cennet) hurmasının sağlığımıza olan bazı faydaları;

2. Kanseri Önleyicidir

Kanseri Önleyicidir resmi

Yüksek antioksidan katein ve gallokatein maddeleri içerdiğinden vücuttaki serbest radikalli hücrelerin kanserli tümörlere dönüşmesini engelleyerek sağlıklı hücre sayısını arttırarak vücudun direncini arttırır.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığı Güçlendirir resmi

Askorbik asit bakımından zengin olan Trabzon hurması içeriğinde bolca C vitamini barındırır. Bu sayede bağışıklığı güçlendirerek vücudu viral enfeksiyonlara ve toksinlere karşı korur. Aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin de çoğalmasını destekler.

4. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo Vermeye Yardımcıdır resmi

Lif bakımından zengin olan bu besin metabolizmanın iyi çalışmasını sağlarken sindirimi de kolaylaştırır. Kronik rahatsızlığı olmayan kişiler günde bir adet Trabzon hurması tüketerek sindirim sorunlarını önleyebilirler. Diyet listelerine eklenmesi gereken bir besin olan bu meyve kilo vermeye yardımcıdır.

5. Sindirimi Düzenleyicidir

Sindirimi Düzenleyicidir resmi

Gastrit, ülser gibi rahatsızlık yaşayanlar kabuğunu soyarak tüketmeliler. Trabzon hurması bağırsak florasındaki bakterileri dengeleyerek sindirimi düzenler ve kabızlık sorununa karşı doğal bir çözüm sağlar.

6. Kan Basıncını Dengeler

Kan Basıncını Dengeler resmi

Damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını dengeler ve yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıklarının yaşanma riskini azaltır.

7. Trabzon Hurmasının Neden Olabileceği Zararlar

Trabzon Hurmasının Neden Olabileceği Zararlar  resmi

Aşırı tüketildiğinde karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kronik rahatsızlığı olanlar doktorlarına danışarak bu meyveyi tüketmeleri gerekmektedir.

Trabzon (Cennet) Hurmasının Faydaları Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER