Oran

Taze Otlarınız Daha Uzun Ömürlü Olabilir

aysunkalafat
(5.0)
Ayraç
Maydanoz, kişniş, dereotu, nane, fesleğen, biberiye, kekik gibi taze otlar mutfağınızın en önemli malzemeleri arasında yer almaktadır. Birbirinden güzel lezzetlere sahip bu otlar sağlığımız açısından da oldukça fayda sağlamaktadırlar. Satın aldıktan kısa bir süre sonra ne yazık ki parlaklıklarını ve renklerini kısa sürede kaybederler. Taze otlarınızı uzun ömürlü koruyabilmeniz için, sizlere doğru saklama yöntemlerini sıraladık. Gelin hep birlikte tazecik yeşilleri nasıl koruyabiliriz bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Doğru Saklama Yöntemi

Doğru Saklama Yöntemi resmi

Bitkileriniz köklüyse ilk olarak köklerinden kurtulun. Solmuş ve yumuşamış yaprakları ayıklayın. Taze otları genelde kullanmadan önce yıkayın derler. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var; yıkadıktan sonra çok iyi kurulamanız gerekir. Yıkamadan saklamak bitkilerinize zarar verir. Üzerlerindeki kalıntılar onların bozulmasını sağlar. Taze otlarınızı yıkamak için geniş bir kabı su doldurun ve otları elinizle suyun içerisinde yavaşça karıştırın. Üzerindeki kalıntılardan iyice arınmasını sağlayın. Suyu süzdükten sonra kağıt havlu yardımıyla otların iyice kurumasını sağlayın. Fazla nem otların yumuşamasına ve bozulmasına neden olacağı için kurutma işlemi oldukça önemlidir. Dikkat etmeniz bir nokta da az nem olması da otlarınızın lezzetlerini kaybetmesine neden olacaktır. Bundan dolayı kurutma işleminden sonra hafif nemli bir kağıt havluya yeşilliklerinizi sarın ve hava almayan bir kaba koyarak, buzdolabınıza yerleştirin. Havayla temas yaprakların kahverengileşmesine neden olacaktır. Bu yöntem onların 2 haftaya kadar taze kalmasını sağlar.

2. Yumuşak Otlar

Yumuşak Otlar resmi

Maydanoz, kişniş, dereotu ve nane gibi yumuşak otları 2-3 cm suyla dolu bir bardağa koyarak, buzdolabınıza yerleştirin. Bardağınız uzunsa ucuna küçük buzdolabı poşeti geçirin. Böylece bitkilerin nemli kalmasını ve değişen buzdolabı sıcaklıklarından etkilenmemesini sağlamış olursunuz. Bu yöntem otlarınızı 2 hafta kadar taze tutacaktır. Taze otlarınızı buzdolabınızın arka kısmında saklamayın. Sıcaklık düşük olacağı için otların donmasına neden olabilir.

3. Peki, Ya Fesleğen?

Peki, Ya Fesleğen? resmi

Fesleğenlerinizi asla buzdolabında saklamayın. Düşük sıcaklıklar ona göre değildir. Bunun yerine oda sıcaklığında, az miktarda suyun içinde bir bardakta saklayın.

4. Pakette Olanlar

Pakette Olanlar resmi

Genelde daha uzun ömürlü ve taze olması için otlarınızı paket yerine demet olarak almanızı öneririz. Ancak paketlenmiş bitkileri seçtiyseniz, onları paketinden çıkarın ve yıkayın. Yukarıda açıklandığı gibi saklayın. Eğer onları paketlerinden çıkarmadan saklamayı tercih ederseniz, daha hızlı bir şekilde bozulmalarını sağlarsınız.

5. Saksıda Yetişiyorsa

Saksıda Yetişiyorsa resmi

Sürekli taze otlar satın almak yerine evde pencere kenarında yetiştirmek en güzelidir. Güneş ışığına maruz kalmayacağı aydınlık bir yere tercih edilmelidir. Nem dengesini bozmamak için spreyleme yöntemiyle her gün düzenli sulanmalıdır.

6. Kuru Otlar

Kuru Otlar resmi

Otlarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlamak istiyorsanız, onları fırında kurutabilirsiniz. Otlarınızın yapraklarını fırın tepsisine yayıp 100 derecelik otlarınızı aralıklı sürelerle çevirerek fırında 2-3 saat kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra hava geçirmez bir kaba aktararak saklayın. Kuruttuğunuz otları bir yıla kadar saklayabilirsiniz.

7. Dondurmak

Dondurmak resmi

Maydanoz, nane, kişniş ve kekik gibi otlar dondurmak için idealdir. Otları doğradıktan sonra bir buz kalıbı içine ekleyin ve üzerlerine et suyu veya sadece su ekleyin. Bu şekilde dondurucuya kaldırın. Dondurduğunuz otlarınızı 3- 6 ay kadar saklayabilirsiniz. Yemeklerinizde kullanabileceğiniz lezzet buzlarınız, mutfakta size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Taze Otlarınız Daha Uzun Ömürlü Olabilir İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER