Oran

Tavuk eti pişirmenin püf noktaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Lezzetli yemeklerin sırrı her ne kadar kullanılan malzeme olsa da pişirme tekniği de bir o kadar etkilidir. Tavuk eti ile mükemmel lezzetleri yakalamak için çorba, haşlama, kızartma veya ızgara gibi birçok yemekler yaparız. Bu nedenle tavuk yemekleri evlerimizde en sık pişen yemeklerden bazılarıdır. Ancak tavuk eti pişirirken her zaman aynı yumuşaklık ve lezzeti yakalayamayabiliriz. Bu nedenle tavuk pişirirken uygulandığı zaman sizi mutlu edecek püf noktalarını sizler için bir araya topladık. Bu püf noktalarında size özel olarak hazırladığımız soslarımızı bulabilir, tavuk seçiminden, hazırlık aşamalarına, fırın ısı değeri, ve pişirilirken yapılması gerekenlerin tüm detaylarını bulabilirsiniz. Tavuk pişirirken daha az emekle daha lezzetli sonuçlar elde etmek için hep birlikte tavuk pişirmenin inceliklerine bir göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Tavuk seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuk seçerken nelere dikkat etmeliyiz? resmi

Öncelikle tavuğu almadan önce hangi pişirme yöntemi ile pişireceğinizi belirleyin. Fırında pişirecekseniz mutlaka yağlı bir tavuk almanız gerekir. Bu sayede tavuğunuz kurumaz. Eğer tencerede pişirecekseniz yağsız olmasına özen gösterin. Pişirme yönteminin yanı sıra satın alacağınız tavuğun genç ve körpe olduğunu anlamak için tavuğun ayaklarını kontrol edebilirsiniz. Tavuğun ayağında bulunan pullar ince ve parlak ise satın aldığınız tavuk genç demektir. Tavuk etinin göğüs kısmının dolgun olmasına dikkat edin. Eğer göğüs kısmı dolgun değilse tavuğunuz bayat demektir. Pişirdikten sonra tavuk eti kırmızıya dönüyorsa yine aynı şekilde pişirilen tavuk bayat demektir. Taze olan tavuk etinin derisi açık renkli ve nemli olur.

2. Tavuğu hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuğu hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? resmi

Tavuk eti pişirmeden önce hazırlık aşamasında yıkama, kurulama, kesme tahtası veya ısı sıcaklığı hakkında birçok uygulamamız gereken aşamalar vardır. Gelin hep birlikte bu aşamalara tek tek bakalım.

3. Yıkama

Yıkama resmi

Tavuk etinin öncelikle yıkanmaması gerektiğini bir kez daha sizlere hatırlatmak isteriz. Çoğu zaman evlerimizde marketten alınan ve paketli olan tavukları dezenfekte etmek için yıkama işlemi yapıyoruz. Ancak bu işlem tamamen sağlıksızdır. Paketlenen tavuklar kesimden sonra ambalaj işlemine girmeden yıkama işleminden geçer. Çiğ tavukta belirli sayıda bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler tavuk piştikten sonra zararsız hale gelir. Eğer çiğ tavuğu yıkarsanız suyoluyla tüm etrafta bulunan kap, tabak veya bıçaklara su damlası yoluyla bulaşır. Bu sayede de tavukta bulunan bakteriler diğer gıdalara bulaşır. Bu tarz nedenlerden dolayı çiğ tavuğun yıkanmaması ve aksi halde yüzeylerin iyi temizlenerek, çiğ tavuğa temasta bulunan tüm materyallerin ve ellerin bol sabunlu su ile yıkanması gerektiğini vurgulamak isteriz.

4. Doğrama

Doğrama resmi

Tavuk etini doğramak için mermer yada plastik bir doğrama tahtası kullanmalısınız.

5. Isı değeri

Isı değeri resmi

Tavuk etini dondurduktan sonra tekrar dondurmayın. Tavuk çözülmeden asla pişirme işlemi yapmayın. Tavuk oda sıcaklığına geldiğinde pişirme işlemlerine başlayın.

6. Tavuğu pişirirken yapılması gerekenler

Tavuğu pişirirken yapılması gerekenler resmi

Tavuğu pişirirken dikkat etmemiz gereken birkaç konu vardır. Bu aşamaları sizler için sırasıyla aşağıda paylaşıyoruz.

7. Sıcak su

Sıcak su resmi

Tavuğu pişirirken beyaz rengini kaybetmemesi için sıcak suya koymayın. Tavuğun hafif ateşte pişmesine özen gösterin.

8. Tuz

Tuz resmi

Tavukta kullanılacak olan tuz ayarını her zaman minimum seviyede tutmaya özen gösterin. Sağlıklı ve lezzetli bir tavuk pişirmek istiyorsanız aroma verici baharatlar veya sarımsak kullanın.

9. Haşlama

Haşlama resmi

Tavuğu haşlama olarak pişirecekseniz haşlama suyuna birkaç malzeme eklemeniz tavuğunuzun daha lezzetli pişmesini sağlayacaktır. Bir tencere içerisinde hazırlayacağınız haşlama suyuna birkaç adet tane karabiber, 1-2 diş sarımsak, birkaç adet defneyaprağı ve limon suyu tavuğunuzun hem daha kolay pişmesine hem de lezzetli olmasını sağlar. Eğer seviyorsanız haşlama suyunun içerisine aroma katmak için soğan, kereviz sapı, maydanoz ve havuç ekleyerek lezzetini çeşitlendirebilirsiniz.

10. Kızartma

Kızartma resmi

Tavuğu kızartmak için rafine edilmiş yağlar en uygun seçimlerdir. Yer fıstığı yağı, kanola ve susam yağı kızartma için oldukça uygundur.

11. Kızartma sıcaklığı

Kızartma sıcaklığı resmi

Tavuğu kızartırken üzerinize yağ sıçramasını istemiyorsanız doğru sıcaklığı bulmalısınız. Kızartılan tavukları 300-325 derecede kızartmak doğru bir sıcaklık birimidir. Bu ısıda tavuğun dışı yanmadan çıtır çıtır olmasını sağlar. Yine aynı şekilde iç lezzetinden hiçbir ödün vermediğini göreceksiniz. Bahsetmiş olduğumuz sıcaklığı anlamak için mutfak termometresi kullanabilirsiniz.

12. Fırın

Fırın resmi

Tavuğu fırında pişirmenin en önemli noktalarından birisi ise fırın tepsisi ile tavuk büyüklüklerinin eşit olmasıdır. Eğer tavuktan daha büyük bir tepsi kullanırsanız tavuktan eriyen yağlar fırın tepsisine akar ve tavuğun yanmasına neden olur. Fırında tavuğu pişirmeden önce fırını ısıtmanız gerekir. Yaklaşık 200-225 derecede önceden ısıtılan fırının içerisinde tavuğu pişirmekte yarar var. Tavuğu fırında pişirdikten sonra sertleşmesini önlemek ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız fırından çıktıktan sonra bir yağlı kağıda sarın.

13. Izgarada tavuk nasıl pişirilmeli?

Izgarada tavuk nasıl pişirilmeli? resmi

Izgarada tavuğu içerisine sebzeler ekleyerek pişirebilirsiniz. Öncelikle bütün tavuk kullanacaksanız etrafını sebzelerle süsleyin. Tavuk parçalarından ızgara yapmak istiyorsanız daha renkli bir görüntü oluşacaktır.

14. Kanat

Kanat resmi

Mangal denince ilk akla gelen etlerden birisi elbette tavuk kanattır. Kanat en çok mangala ve ızgaraya yakışır. Ancak her zaman mangal yakmak kolay olmadığı için ev ortamında tavuk kanadını fırında soslayarak pişirmek, doğru tercihlerden birisidir.

15. Göğüs eti

Göğüs eti resmi

Tavukgöğsü yağsız bir et olduğu için haşlamaya yakışmaktadır. Göğüs etinden genel olarak tavuklu pilav ve salata türleri yapılmaktadır. Sizlerde bu şekilde damak zevkinize en uygun şekilde çeşitlendirerek yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

16. But

But resmi

But yağlı bir et olduğu için fırında kolaylıkla pişirebilirsiniz. Buttan fırında ızgaralar yaparak damak zevkinize uygun olacak şekilde pişirebilirsiniz. Size özel olarak hazırladığımız tavuk soslarından birini bu aşamada kullanabilirsiniz. 26.maddeden sonra sizler için hazırlanan soslarımıza bir göz atabilirsiniz.

17. Fırın kağıdı

Fırın kağıdı resmi

Tavuğu fırında pişirecekseniz eğer üzerini bir kat fırın kağıdı ile kaplayın. Bu sayede tavuğun fırında kurumasını engellersiniz.

18. Limon

Limon resmi

Tavuğun üzerine limon suyu sürmek, tavuğunuzun pişerken nar gibi kızarmasına yardımcı olmaktadır.

19. Yağ ve un

Yağ ve un resmi

Tavuğu haşladıktan sonra her tarafına yağ sürüp ardından una bularsanız yine aynı şekilde tavuğun nar gibi kızarmasını sağlarsınız.

20. Şeker

Şeker resmi

Fırında pişireceğiniz tavuğu fırına vermeden önce üzerine hazırladığınız bir sos varsa veya yağ sürecekseniz bu karışım içerisine çok az şeker ilave edin. Yine aynı şekilde şeker kullanımı tavuğun nar gibi kızarmasına yardımcı olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise şeker oranıdır. Eğer fazla şeker kullanırsanız piştikten sonra tavuğunuz şekerli olacaktır.

21. Limon rendesi

Limon rendesi resmi

Tavuk etinin yumuşak olmasını ve güzel kokmasını istiyorsanız, tavuğu pişirmeden önce yarım limon ile ovalayın. Ovaladığınız limonun kabuklarını rendeleyin ve tavuğun içine ve üzerine koyun.

22. Süt

Süt resmi

Tavuk etinin daha beyaz ve yumuşak olması için bir kap süt içerisinde bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi yapmak için bir süt dolu borcam içerisine tavuk etlerini yerleştirin. Daha sonra üzerine tavuğu koyun ve süt içerisinde birkaç saat bekletin. Pişirmeden önce sütten çıkartın ve pişirme işlemine başlayın.

23. Yoğurt

Yoğurt resmi

Tavuk pişirirken en büyük yardımcılarımızdan birisi yoğurttur. İçeriğinde bulundurduğu laktik asit ile proteini parçalayarak yumuşatır. Bu sayede tavuğunuz yumuşacık olur. Yoğurdu isterseniz sosunuzun içerisinde isterseniz tavuğunuzun üzerine direk fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz.

24. Mayonez

Mayonez resmi

Tavuğu fırında pişirecekseniz üzerine mayonez sürebilirsiniz. Bu sayede içeriğindeki yağ ile tavuğunuz daha çıtır olur. Üstelik mayonezin kıvamı nedeniyle sürümü ve tavuğu kaplaması oldukça kolaydır. Bir kat sürerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

25. Marinasyonlar

Marinasyonlar resmi

Tavukları marine etmek için birçok ayrı yöntem kullanılır. Bunlardan en sık kullanılan sarımsaklı yoğurtlu, taze otlu, yoğurtlu ballı ve baharatlı marine soslarını sizlerle paylaşmak isteriz.

26. Yoğurtlu tavuk sosu

Yoğurtlu tavuk sosu resmi

Yoğurtlu bir tavuk sosu hazırlamak için size küçük bir sos tarifi paylaşıyoruz. Burada yazdığımız sos tarifi 8-9 adet tavuk eti (pirzola, but veya karışık) olarak kullanabileceğiniz tavuk adedine göredir. Yapacağınız tavuk adedine göre malzemeleri çoğaltabilir ya da eksiltebilirsiniz. Gerekli malzemeler: 3 diş sarımsak, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 adet soğan, 1 çorba kaşığı biber salçası, karabiber, tuz, kekik, 1 çorba kaşığı oda sıcaklığında tereyağı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı. Yapılışı: Öncelikle soğanı ve sarımsağı rendeleyin. Geniş bir kap içerisine biber salçası, zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik, tereyağı, soğan ve sarımsakları koyun. Tüm malzemeleri karıştırın ve içerisine tavuk etlerini ilave edin. Bu şekilde buzdolabında 1-2 saat dinlendirin. Daha sonra bir fırın torbası alın ve içerisini 1 çorba kaşığı un ile unlayın. Unladığınız torbanın üzerine birkaç delik açın. Tüm sos ve tavuk karışımını bu torba içerisine koyun. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirin.

27. Taze otlu tavuk sosu

Taze otlu tavuk sosu resmi

Taze otlu tavuk sosu için vermiş olduğumuz tarif 4 adet kemiksiz tavuk göğsü içindir. Kullanacağınız tavuk çeşidi ve adedi kadar malzemeleri çoğaltabilir ya da eksiltebilirsiniz. Malzemeler: 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı biberiye, 2 çorba kaşığı taze soğan, 2 tatlı kaşığı taze kekik, 2 diş sarımsak, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1,5 çay kaşığı karabiber. Yapılışı: Taze soğan, biberiye, kekik, sarımsak ve zeytinyağını bir kilitli poşet içerisine koyun. Daha sonra içerisine tavukları ekleyerek poşetin ağızını kapatın. 2 saat buzdolabında bekletin. Bekleyen tavukları poşetten çıkartmadan önce üzerlerine karabiber ve tuzu serpin. Son olarak tavuklardan süzülen sosları yeniden bir fırça yardımıyla tavuklara sürün.

28. Yoğurtlu ballı tavuk sosu

Yoğurtlu ballı tavuk sosu resmi

2 adet tavuk göğüs için tarifimizi sizinle paylaşıyoruz. Malzemeler: 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 adet limon suyu ve yarım tatlı kaşığı zencefil. Yapılışı. Bütün malzemeleri karıştırın ve kilitli poşet içerisine ekleyin. Daha sonra poşete tavukları ekleyin ve 4 saat buzdolabında bekletin. 4 saatin sonunda tavuklarınızı pişirebilirsiniz.

29. Baharatlı tavuk sosu

Baharatlı tavuk sosu resmi

6 adet tavuk pirzola için tarifimizin sosu Malzemeler: yarım tatlı kaşığı karabiber, yarım tatlı kaşığı kimyon, yarım tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım su bardağı zeytinyağı, yarım su bardağı maydanoz ve 3 dal taze soğan. Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırın ve sosa bulayın. Üzerine tavukları ekleyin ve 1 saat ya da 1 gece tavukları buzdolabında sosun içinde bekletin.

30. Pişirme teli

Pişirme teli resmi

Son madde olarak belki de hemen hemen herkesin uyguladığı bir yöntemden bahsedeceğiz. Kızarmış tavukların yağlarını havlu kağıt ile almayın. Kızaran tavukların yağını akıtmanın en iyi yolu, tavuğu pişirme telinin üzerine yerleştirmektir.

Tavuk Eti Pişirmenin Püf Noktaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER