Oran

Tam Kararında Makarna Nasıl Pişirilir? Makarna Haşlamanın İpuçları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Makarna sofralarımızın hem pratik hem doyurucu vazgeçilmez lezzetidir. Dar vakitlerdeki kurtarıcı bir yemektir. Makarna doğru haşlandığında ve doğru malzemelerle birleştirildiğinde mükemmel bir yemeğe dönüşür. Sofralarımızda kolaylıkla yerini alan makarna haşlamanın da ne kadar basit gözükse de lezzetini etkileyen ipuçları vardır. Bakalım makarna lezzetinin püf noktaları arasında neler yer almış hep birlikte bir göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Pişirme

Pişirme resmi

İyi bir pişirme için doğru boyutta bir tencereye ve yeterli ölçüde pişirme suyuna ihtiyacımız var. Küçük boy tencereyle veya az suyla makarnaları pişirdiğimizde makarnalarımız hem birbirine yapışacak hem de eşit pişmeyecektir. Sosu ne kadar lezzetli olursa olsun, yapışan ve eşit pişmeyen makarnamız hem görsel olarak hem tat olarak tarifimize zarar verecektir. Bunun için makarna paketlerinin arkasında yazan ölçülere her zaman dikkat etmeliyiz.

2. Su

Su resmi

Sade su haricinde daha lezzetli makarnalar için evde hazırlayacağınız et, tavuk ve balık suları ile de makarna haşlayabilirsiniz. İsterseniz süt de ekleyebilirsiniz. Hatta peynir yaptığınız da arta kalan peynir altı suyu ile de makarnalarınızı haşlayabilirsiniz.

3. Tuz

Tuz resmi

Makarna suyu, kaynadıktan sonra tuz ilave etmelisiniz. Erken tuz eklemeniz suyun kaynama süresini etkiler. 1 paket makarna için 1 çorba kaşığı tuz ölçüsü yeterli olur. Makarna tuzunu pişerken alır. Piştikten sonra eklediğiniz tuz sadece sosu etkiler, makarnanın lezzetine katkısı olmaz.

4. Karıştırma

Karıştırma resmi

Makarnanızı sürekli karıştırmayın. Sürekli karıştırılan makarna hamurlaşır. Bunun yerine makarnanızı belli aralıklarla karıştırmalısınız. Kaynayan suya makarna ilave edildikten sonra ilk birkaç dakika sürekli karıştırılmalıdır. Sonrasında ise 3 dakikada bir karıştırmak yeterli olur. Makarnanızın birbirine yapışmasını önlemek için suyuna 1 çorba kaşığı zeytinyağı eklemeniz yeterlidir. Böylelikle daha uzun aralıklarda karıştırma ihtiyacı duyacaksınız.

5. Haşlarken

Haşlarken resmi

Makarna tenceresinin kapağı kapatılmamalıdır. Kapağı açık şekilde haşlanmalıdır.

6. Al dente (Hafif diri)

Al dente (Hafif diri) resmi

Makarnanızı al dente yani hafif diri seviyorsanız 5 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Makarna sudan çıktıktan sonra kendi ısısıyla pişmeye devam eder. Bu nedenle sıcak soslanacak makarnaların al dente pişirilmesi önemlidir.

7. Yumuşak

Yumuşak resmi

Makarnayı biraz daha yumuşak seviyorsanız 8-9 dakika pişirmeniz ideal bir süredir.

8. Çok Yumuşak

Çok Yumuşak resmi

Makarnaların çok yumuşak olmasını istiyorsanız 11 dakika yeterlidir. 11 dakikanın üzerine çıkılmaması gerektiğini söylemek isteriz.

9. Makarna Haşlama Suyu

Makarna Haşlama Suyu resmi

Makarnayı süzerken makarna suyundan bir miktar ayırırsanız hazırladığınız sosları lezzetlendirmek ve sulandırmak için kullanabilirsiniz. Nişastalı pişirme suyu sosunuzu daha kıvamlı bir hale getirecektir.

10. Makarnaları Soslama

Makarnaları Soslama resmi

Eğer siz makarnanızı sosta pişirmeye devam edecekseniz, paketin arkasında yazan süre sizin için fazla olacaktır. Makarnayı sos ile pişirmeye devam edecekseniz 5 dakika haşlamak yeterli olur. Sadece yağlayacak sanız 6-7 dakika haşlamak yeterli gelecektir.

11. Süzme

Süzme resmi

Makarnanızın haşlama suyunu süzerken bir kısmını saklayarak daha lezzetli bir makarna yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Aynı zamanda çorbalarınızda ve soslarınızda da kullanabilirsiniz.

12. Soğuk Su

Soğuk Su resmi

Makarnayı haşladıktan sonra süzme işleminden sonra soğuk suya tutarsanız tüm lezzetini ve besin değerini kaybedecektir. Onun için soğuk suyun altında yıkamamanızı tavsiye ederiz.

Tam Kararında Makarna Nasıl Pişirilir? Makarna Haşlamanın İpuçları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER