Oran

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Spor sadece kilo vermek için değil, formda kalmak ve sağlıklı olmak için de yapılan bir aktivitedir. Antrenman öncesi gerekli besinler alınarak vücut enerjisinin korunması gerekir. Spor sırasında performansın daha iyi olabilmesi için enerjiye gerek duyulur. Spor öncesi beslenme sırasında enerji veren gıdalar tüketilmesi kas oluşumunu destekler. Spordan önce yenmesi gerekenler karbonhidrat ve protein ağırlıklı olmalıdır. Birçoğumuz hareketsiz kaldığımız bu günleri spor yaparak değerlendiriyoruz. Evde spor yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de beslenme alışkanlığımızdır. Spor yapmaya başlamadan önce nasıl beslenmeliyiz? Spor öncesi beslenmenin nasıl olması gerektiğini sizler için sıraladık. İşte, spor öncesi dikkat etmemiz gereken besin ve beslenme önerileri…
Devamını Oku
|

1. Muz

Muz resmi

Spordan önce muz yemek hem gerekli karbonhidrat alımını sağlar hem de yüksek enerji vererek spor sırasında daha iyi performans sergilenmesine destek olur. Ayrıca muz enerji veren yiyecekler listesinin başında yer alır ve spor yapan kişilerce de sıklıkla tüketilir.

2. Yulaf

Yulaf resmi

Antreman öncesi beslenme sırasında karbonhidrat depolanmaya yardımcı olan yulaf, enerjinin uzun süre vücutta kalmasını sağlar. Spor öncesi enerji veren besinler antreman öncesi yemek listesinin vazgeçilmezidir.

3. Kuruyemiş

Kuruyemiş resmi

Antrenman öncesi enerji vermesi fakat bir o kadar da hafif olması isteniyorsa kurumuş meyve tercih edilebilir. Ağır yemek hissi vererek rahatsızlık oluşturmayan kuru yemiş enerjinin vücut tarafından depolanmasını sağlar.

4. Yoğurt

Yoğurt resmi

Bir diğer hafif gıda ise yoğurttur. İstenirse kuru meyveler ya da yulaf ile karıştırılarak tüketilebilir.

5. Karbonhidrat Alımı

Karbonhidrat Alımı resmi

Spordan önce karbonhidrat alımı çok önemlidir. Karbonhidrat çeşidi olarak spor öncesi beyaz ekmek yerine kepekli, tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketilmesi kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve antrenman sırasında gerekli olan enerjiyi sağlar. Spor öncesi üzerine bal ya da reçel sürülen bir dilim reçelli ekmek hem mideyi yormaz hem de enerji seviyesini yükseltir.

6. Yumurta Beyazı

Yumurta Beyazı resmi

Yumurta beyazı spor öncesi alınması gereken proteinin büyük bir kısmını karşılar. Sarısının tercih edilmeme sebebi ise, şişkinlik hissi yaratmasıdır.

7. Smoothie

Smoothie resmi

Mevsim meyvelerinden hazırlanmış ve içerisine bir adette muz atılmış olan meyve smoothieleri de enerji seviyesi yüksek besinler sınıfındadır.

8. Kardiyo Antremanından Önce

Kardiyo Antremanından Önce  resmi

Kaslarda, karaciğerde ve kanda glikoz stokları bulunur. Fiziksel aktivite sırasında yoğunluğa bağlı olarak öncelikle karbonhidrat stokları kullanılır. Bundan dolayı eğer yağ yakımını desteklemek için kardiyo yapacaksanız aç karnına yapmalısınız. Ancak insülin direnciniz zayıfsa karbonhidrat içeren ufak bir atıştırmalık tüketebilirsiniz.

9. Dayanıklılık ve Kas Hacmini Arttırmak

Dayanıklılık ve Kas Hacmini Arttırmak resmi

Hedefiniz dayanıklılık ve kas kütlesini arttırmaksa anteremana başlamadan önce karbonhidrat miktarı fazla protein miktarı az besinleri tüketmelisiniz. Aynı zamanda yağ ve posa miktarı da düşük olmalıdır.

10. Yemek Ne Zaman Yenmeli

Yemek Ne Zaman Yenmeli resmi

Antremana başlamadan önce eğer tam bir öğün yiyecekseniz 2- 4 saat önce, ara öğün yiyecekseniz 1-2 saat önce öğününüzü bitirmelisiniz.

11. Su Tüketimi

Su Tüketimi resmi

Verimli bir antreman için yemek kadar su içmek de oldukça önemlidir. Anteramana başlamadan 3-4 saat önce ortalama 2-4 bardak içmelisiniz. Eğer su dışında bir başka bir içecek tüketmek isterseniz bu içeceğin gazsız ve şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz.

12. Yemeklerin Miktarı

Yemeklerin Miktarı resmi

Antreman öncesi özellikle yağlı ve lif içeren gıdaların tüketiminden kaçınılması gerekir. Bu gıdalar sindirim sistemini hantallaştırır ve ağırlık hissi verir. Egzersiz sırasında performans düşüklüğü yaşanmasına neden olabilir. Miktarda az enerji oranı yüksek olan gıdaların tercih edilmesi daha kolay ve seri hareket etmenizi sağlar. Öğün hedefinize, anteremandan ne kadar önce yediğinize, cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza göre yemek miktarınızı ayarlamalısınız.

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER