Oran

Soğanın Faydaları…

aysunkalafat
Ayraç
Bizler için bir yemeğin olmazsa olmazlarından biri olan soğanın sağlığımız için faydaları da saymakla bitmiyor. Hem yemeklerimizi lezzetlendirirken hem de şifa dağıtan bu besin içerisinde bolca mineral barındırıyor. Market ve pazar alışverişlerinde en çok satın aldığımız ürünlerden biri olan soğan en sevdiğimiz besinlerin başında geliyor. Soğanın birçok çeşidi vardır. Bunlar, kuru soğan, yeşil soğan, arpacık soğan, beyaz soğan, kırmızı soğandır. Hepsinin farklı farklı ve çok fazla oranda faydaları vardır. Soğan neredeyse tüm yemeklerin ana maddesidir. Soğan yemeklerde, salatalarda pişmiş ve çiğ olarak tüketilebilir. Soğan lezzet verir ve mutfağımızın vazgeçilmezidir. Soğan her mevsim bulunabilir. Hemen hemen her gün tükettiğimiz soğanı ne kadar yakından tanıyoruz? Hadi gelin hep birlikte bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Faydaları Nelerdir?

Faydaları Nelerdir? resmi

Düşük kalorisi olmasına rağmen yüksek besin değerine sahip olan soğan içerisinde bolca vitamin ve mineral barındırmaktadır.

2. Kanserle Savaşır

Kanserle Savaşır resmi

Kırmızı soğanlar, meme ve kolon kanseri hücrelerini yok etmede oldukça etkililerdir. Kanseri önleyici olmasını sağlayan şey; içerisinde kuersetin adı verilen güçlü bir bileşik barındırmasıdır.

3. Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcıdır

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcıdır resmi

Soğanda bulunan krom, S- metisistein ve kuersetin vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenlemede oldukça etkili maddelerdir.

4. İltihap Önleyicidir

İltihap Önleyicidir resmi

Soğan, antibiyotik özelliği sayesinde iltihapları önleyici bir yapıya sahiptir.

5. Sağlıklı Nefes

Sağlıklı Nefes resmi

Soğanda bulunan prebiyotikler burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcıdır.

6. Göz Sağlığını Geliştirir

Göz Sağlığını Geliştirir resmi

Soğanda bulunan kükürt, göz sağlığını iyileştirmede etkili bir bileşendir. İçeriğindeki selenyum sayesinde ise göz hücrelerini koruyarak ve kornea bulanıklığının önlenmesinde yardımcı olmaktadır.

7. Beyin Sağlığını Geliştirir

Beyin Sağlığını Geliştirir resmi

Antioksidanlar bakımından zengin olan soğan, beyindeki zararlı toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Yaşa bağlı hafıza kaybını azaltır.

Soğanın Faydaları… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER