Oran

Siyez Unun Faydaları Nelerdir? Siyez Unu ile Neler Yapılabilir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Siyez buğdayı Kastamonu yöremize ait bir buğday çeşididir. Rengi tam buğday gibi olup kokusu ise kendisine özgüdür. Normal buğday unlarına göre daha fazla su çeker. Normal unlar gibi çok fazla kabarmaz. Taş değirmenlerde öğütülen siyez buğdayından elde edilen siyez unu beyaz unun yerine tavsiye edilmektedir. Siyez buğdayı genetiği değiştirilmemiş bir besin olduğundan organiktir. Lifli yapısı ve besleyiciliğiyle dikkat çeken siyez ununun sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Ancak siyezin içerisinde gluten mevcuttur. Diğer buğday türlerine göre çok daha az olması nedeniyle daha kolay sindirilmektedir. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir yapıda olan siyez ununu daha yakından incelemeye ne dersiniz? Siyez ununun faydaları nelerdir? Siyez unu ile neler yapılabilir? Gelin, bu soruların yanıtlarına bu yazımızda birlikte cevap bulalım;
Devamını Oku
|

1. Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizmayı Hızlandırır resmi

Lifli ve proteinli yapısı sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Siyez unu ile yapılan gıdaları tüketmek uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır.

2. Sindirimi Düzenler

Sindirimi Düzenler resmi

Lif açısından zengin bir yapıya sahip olduğundan sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlık ve mide şişkinliği gibi rahatsızlıkların önüne geçer.

3. Kan Şekerini Dengeler

Kan Şekerini Dengeler resmi

Glisemik endeksi düşük olduğundan kan şekerini yavaş yavaş yükselterek kan şekerini dengeler. Bu da uzun süre tokluk hissi yaratır.

4. Kolesterolü Dengeler

Kolesterolü Dengeler resmi

Siyez unu kolesterol içermez. Kolesterol hastaları da kolesterolü dengelemek için siyez unundan yapılan ürünleri porsiyon kontrolü yaparak tüketebilir.

5. Bebek Gelişimini Destekler

Bebek Gelişimini Destekler resmi

Hamilelikte bebeğin gelişiminde oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Vitamin ve mineraller açısından yüksek olması nedeniyle emziren annelerin sütünün artmasına neden olur.

6. Kansere Karşı Koruyucudur

Kansere Karşı Koruyucudur resmi

Vitamin ve lif içerdiğinden kolon ve bağırsak kanserine karşı koruyucu bir yapıya sahiptir.

7. Radyasyona Karşı Koruyucudur

Radyasyona Karşı Koruyucudur resmi

Radyasyon emmediği için radyasyona karşı dayanıklı bir besindir.

8. Siyez Unu İle Neler Yapılabilir?

Siyez Unu İle Neler Yapılabilir? resmi

Siyez unundan poğaça, ekmek, kurabiye, pizza gibi tarifler yapabilirsiniz. Doğal içerikli olması sebebiyle rahatlıkla ekşi mayalı ekmek yapımında da kullanabilirsiniz. Siyez unu kullanarak kendi makarnanızı da hazırlayabilirsiniz. Bin bir derde deva siyez unu ile harika tarifler deneyebilirsiniz. Ekmek, kek poğaça aklınıza ne geliyorsa yapabilir ve beyaz un eklediğiniz tariflerin hepsini siyez unu ile de hazırlayabilirsiniz. Böylece hazırlayacağınız yemeklerin besin değerlerini arttırarak daha da sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Faydası bol siyez ununu hamur işlerinizi daha hafif hale getirmek için kullanmanızı önerebiliriz.

9. Gluten ve Çölyak Hastası Olanlar Tüketebilir mi?

Gluten ve Çölyak Hastası Olanlar Tüketebilir mi? resmi

Siyez buğdayında ya da siyezli ürünlerde gluten var mı sorusunun cevabı ''Evet var, ama diğer ürünlere göre çok daha az'' olmaktadır. Çölyak hastası iseniz tüketmeden önce mutlaka bir hekiminize danışın. Glutensiz beslenmek isteyenlerde bunlara mutlaka dikkat etmelidir.

Siyez Unun Faydaları Nelerdir? Siyez Unu ile Neler Yapılabilir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER