Oran

Patlıcanın Sağlık ve Beslenme Üzerine 7 Faydası

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Patlıcan yaz kış tüketilen bir besin olsa da yaz sebzesi olan patlıcanın faydaları şaşırtıyor. Mutfaklarımızın vazgeçilmez malzemesi olan patlıcanın yemek tariflerine benzersiz bir tat katmanın yanında her türlü yemeğe yakışması, birçok açıdan artılara sahip olması aynı zamanda da lezzetli olmasının yanında kalorisinin de düşüklüğü onu bir kat daha tercih edilebilir yapıyor. Yüksek miktarda su içerdiği için kilo vermeye oldukça yardımcı oluyor. Doyurucu bir gıda olduğundan vejetaryenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Mineraller ve vitaminler açısından zengin olan Patlıcanın bakalım faydaları arasında neler yer alıyor…
Devamını Oku
|

1. Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır resmi

Potasyum açısından zengin olan bir besin olduğundan nabzı düzenler. Kötü kolesterol seviyesini düşüren flavonoidler içerir. Bu özellikleri sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır.

2. Yüksek Oranda Antioksidan İçerir

Yüksek Oranda Antioksidan İçerir resmi

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücreleri koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda vücudu toksinlerden arındırarak temizler.

3. Hafızayı Güçlendirir

Hafızayı Güçlendirir resmi

Patlıcan içerisindeki besinler zihin sağlığı için oldukça etkilidir. Beyni toksinlerden arındırarak kan akışını hızlandırır, bu sayede hafızayı güçlendirir.

4. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo Vermeye Yardımcıdır resmi

İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemini dengeler. Doyurucu özelliği sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Bol miktarda su içerdiğinden vücudun su ihtiyacını da karşılar.

5. Katarakt Oluşumunu Önler

Katarakt Oluşumunu Önler resmi

Antosiyanin içerdiğinden göz sağlığı için oldukça önemlidir. Katarakt oluşumunu önleyerek göz sağlığını korur.

6. Kemik Sağlığını Güçlendirir

Kemik Sağlığını Güçlendirir resmi

Kemik sağlığı için gerekli demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu sayede daha güçlü kemiklere sahip olmamıza yardımcı fenolik bileşenler içerir.

7. Anemiyi Önler

Anemiyi Önler resmi

İçeriğindeki demir sayesinde anemiyi önleyerek kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda oldukça etkili bir besindir.

8. Peki Patlıcan Nasıl Tüketilmeli?

Peki Patlıcan Nasıl Tüketilmeli? resmi

Birçok faydası olduğu gibi yanlış metotlar ile birlikte bu faydalarının hiçbirini görememeniz de söz konusu olabilir. Bu yüzden en doğru kullanımını yani közleme ya da ocakta pişirme şeklinde tercih etmelisiniz. Kızartma ve benzeri yöntemler bu faydaları ortadan kaldırmaktadır.

Patlıcanın Sağlık ve Beslenme Üzerine 7 Faydası İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER