Oran

Ödem Azaltıcı 5 Beslenme Önerisi

aysunkalafat
(5.0)
Ayraç
Çoğu zaman kendimizi şiş hissettiğimiz zamanlarda kilo aldığımızı düşünürüz. Tartıya çıktığımızda çıkan fazla rakamlar, her zaman içine rahatlıkla girebildiğimiz pantolonumuzun içerisine sığamama gibi nedenler bize kilo aldığımızı düşündürür. Ancak tüm bunların nedeni kilo olmayabilir. Uzun süre ayakta kalmak zorunda kalıyorsak, az su içiyor, tuz ve tatlıyı abartıyorsak, uyku problemi yaşıyorsak vücudumuzun şişkinliğinin nedeni kilo değil, ödemdir. Aynı zamanda vücuda yeterli vitamin ve mineralleri almadığımız, yetersiz beslendiğimizde de ödem sahibi olacağımızı unutmamamız gerekir. Bazı beslenme alışkanlıkları ve bazı besinler sayesinde vücudumuzun su tutmasını önleyebiliriz. İşte, Tarifini Sevdim takipçilerine özel, ödem azaltıcı 5 beslenme önerisi;
Devamını Oku
|

1. Beyazları Hayatınızdan Çıkarın

Beyazları Hayatınızdan Çıkarın resmi

Rafine karbonhidrat kullanımı kan şekeri ve insülin seviyelerinde hızlı artışlara neden olacağı için beyaz şeker ve beyaz ekmek gibi gıdalardan uzak durmamızda yarar var. Yüksek insülin seviyesi böbreklerdeki sodyumun emilimini arttırarak vücudumuzun daha fazla su tutmasını sağlar. Bundan dolayı rafine karbonhidratları kompleks olanlarla değiştirmeliyiz.

2. Potasyum Kaynağı Gıdaları Tüketin

Potasyum Kaynağı Gıdaları Tüketin resmi

Muz, avokado, domates ve yeşil yapraklı sebzeler gibi potasyum kaynağı gıdaları bolca tüketmeliyiz. Potasyum, vücudumuzdaki sodyum seviyesini azaltarak ödemi atmamıza yardımcı olmaktadır.

3. Bol Sebze ve Meyve Tüketin

Bol Sebze ve Meyve Tüketin resmi

Su ihtiyacımızı meyve ve sebzelerden karşılamalıyız. Kiraz, ananas, kayısı, salatalık gibi besinlerin içerdikleri yüksek su, vücudumuzdaki ödemi azaltmaya yardımcıdır.

4. Tuz Tüketimini Azaltın

Tuz Tüketimini Azaltın resmi

Günde 2.5-3 litreye yakın su tüketiyor olmamız son derece önemli. Bunun yanında tuz tüketimini de azaltmak ödem şikayetlerimize yardımcı olmaktadır. Tuz tüketimimizi günde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde planlamak en doğrusu.

5. Yoğurt ve Kefir Mucizesi

Yoğurt ve Kefir Mucizesi resmi

Bağırsak sağlığımız için, günlük öğün akışımızda destekleyici probiyotik besinlere yer vermeyi unutmamalıyız. Özellikle ara öğünlerimizin birinde yoğurt ve kefir tercih edebiliriz.

Ödem Azaltıcı 5 Beslenme Önerisi İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER