Oran

Nişasta Çeşitleri ve Kullanım Alanları

tarifinisevdim
Ayraç
Paylaş Twitter Yazdır E-Posta
Unun en yakın arkadaşı diyebileceğimiz pastalardan kurabiyelere, sütlü tatlılardan soslara ve keklere kadar hemen hemen tüm tariflere konuk olan nişastaların çeşitlerini ve kullanım alanlarını sizler için sıraladık. Mutfağımızın baş tacı her daim elimizin altında bulunan doğadaki bitkilerin bize armağanı olan nişastaların dünyası bu yazımızda gizli…
|

1. Nişasta Nedir?

Nişasta Nedir? resmi

Beyaz renkli, tatsız ve kokusuz tozdur. Bitkilerin, ürettikleri enerjiyi depoladıkları besin maddesidir. Bitkilerin özellikle tohum ve köklerinde depo edilir. Küçük şeker moleküllerinin bir araya getirilmesiyle oluşur. Nişasta, parça ve taneleri birbirine bağlayan ve lezzet katan bir maddedir.

2. Nişasta Çeşitleri Nelerdir?

Nişasta Çeşitleri Nelerdir? resmi

Nişasta çeşidi dört tanedir. Pirinç, buğday, patates ve mısır nişastaları en çok gördüğümüz nişastalardandır. Aralarındaki fark her birinin farklı bir malzemeden elde ediliyor olmasıdır.

3. Pirinç Nişastası

Pirinç Nişastası resmi

Pirinçten üretilir. Nişastaların en beyaz renkli olanıdır. Soslara kıvam verme, bebek maması hazırlamada yaygın olarak kullanılır. Pirinç nişastasının diğer nişastalardan farkı da gluten içermiyor olmasıdır. Bu nedenle gluten hassasiyeti olanlar bu nişasta türünü kullanabilmektedir.

4. Buğday Nişastası

Buğday Nişastası resmi

Buğday tanesinin özünden üretilir. En çok baklava hamuru açmada sütlü tatlıların ve tatlı hamur işlerinin içerisinde kullanılır. Mısır nişastasına oranla rengi daha sarıdır.

5. Patates Nişastası

Patates Nişastası resmi

Patates yüksek oranda doğal nişasta içermektedir. Patates uzun yıllardır nişasta kaynağı olarak da tercih edilmektedir. Doğal patates nişastası diğer nişasta çeşitlerine göre daha geniş granül yapısına sahiptir. Kullanım alanı çok yaygın olan patates nişastası özellikle gıda alanında salep üretimi, unlu mamullerde, hazır çorbalarda, ekmek üretiminde, kuruyemişlerde ve daha birçok farklı besin maddesinde kullanılmaktadır. Patates nişastası hamur işi, sos ve tatlılarda kullanılmaz. Patates nişastasının kullanılmama sebebi sütlü tatlılara ve diğer tatlılara farklı bir tat verebiliyor oluşudur.

6. Mısır Nişastası

Mısır Nişastası resmi

Mısır tanelerinden üretilir. Diğer türlerine göre daha beyaz renktedir. Daha çok tuzlu tarifler ya da bağlayıcıya ihtiyaç duyulan sosların içerisinde kullanılır. Kurabiye, pasta yapımında da en çok tercih edilen türler arasında yerini alabilir. Sütlü tatlılarda da tercih edilebilir.

7. Kurabiyelerde Kullanımı

Kurabiyelerde Kullanımı resmi

Nişasta kullanılan hamur işleri çok daha uzun süre dayanır. Nişasta, yapısı nedeniyle daha uzun süre dayanmaya ve daha uzun süre içerisinde bayatlamadan dayanma özelliğine sahiptir. Nişasta, içerisine girdiği hamur işlerinin ağızda dağılan bir yapıda olmasını sağlar.

8. Hamur Açma

Hamur Açma resmi

Hamura şekil vermek için nişasta kullanabilirsiniz. Nişasta hamurlarınızı daha kolay açmanızı sağlar ve hamurların birbirlerine yapışmalarını engeller. Bu nedenle nişasta baklava hamuru açımında mutlaka kullanılır.

9. Soslarda Kullanımı

Soslarda Kullanımı resmi

Sosların ve çorbaların yoğunlaştırılmasında nişasta kullanabilirsiniz. Sosların yumuşak yapısını sağlar.

10. Muhallebilerde

Muhallebilerde resmi

Puding ve diğer tatlı karışımlarında yapının yumuşak olmasını sağlar. Pudinglerde, yumuşak bir yapı oluşturularak ağızda hoş bir tat bırakır.

11. Keklerde

Keklerde resmi

Kekler de unun üçte biri yerine buğday nişastası kullanılabilir. Kekin hacmini, yumuşaklığını verir.

12. Kızartmalarda

Kızartmalarda resmi

Ürünlerin kızartma esnasında daha az yağ çekmesini sağlar.

Yorum ve Fotoğraflar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.
BESİNLER, SAĞLIKLI BESLENİYORUM, SAĞLIKLI YAŞAM

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER