Oran

Mutfakta Yaptığımız Bazı Basit Hatalar

aysunkalafat
(5.0)
Ayraç
İster yeni yemek yapmaya başlamış olun, ister mutfağa yıllarınızı vermiş olun; çoğumuz bu hataları yaptık veya yapıyoruz. Ne demişler; “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.” Birçoğumuz mutfakta yaptığımız ve doğru bildiğimiz yanlışlardan habersiziz belki de. Mutfak becerilerimizi geliştirirken düştüğümüz bu hatalara gelin, birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Malzemeleri Değiştirmek ve Ölçüsünü Atlamak

Malzemeleri Değiştirmek ve Ölçüsünü Atlamak resmi

Eğer yeni yemek yapmaya başlamış biriyseniz malzemelerin farkını bilemeyebilirsiniz. Eksik olan malzemelerinizin yerine başka bir alternatif koyamazsınız. Mesela kabartma tozu yerine, karbonat ekleyemezsiniz. Ölçüleri değiştiremezsiniz; yeterli ununuz yoksa 3 su bardağı yerine, 2,5 su bardağı un koyamazsınız. Bunlar tarifinizin kıvamını ve tadını bozabilir. Sizin için en iyi yol tarifi eksiksiz takip etmek olacaktır. Yemek yapmaya koyulmadan önce tüm malzemelerinizin tam olduğundan emin olun. Tarife başlamadan önce gerekli olan malzemelerinizi önünüze dizmeniz işinizi kolaylaştıracak ve hata yapmanıza olanak vermeyecektir.

2. Yanlış Araç Kullanımı

Yanlış Araç Kullanımı resmi

Bir yemeğe başlamadan önce onu, nasıl pişireceğimizi de bilmemiz gerekiyor. Yemek kadar pişireceğimiz kapta önemli. Lezzetli, yumuşacık bir kek yapmak istiyor olabilirsiniz. Onu, 12 inçlik kare bir kek kalıbında pişirmek yerine, 9 inçlik yuvarlak bir kalıpta pişirirseniz, kekinizin daha hızlı ve aşırı pişmesine yol açarsınız. Bu da onun yanmasına sebep olabilir. Aynı şekilde kızartma ya da yemek yaparken tava ve tencere boyutlarınız da önemli. Çok fazla mutfak ürünü yerine, ihtiyacınızı karşılayacak, birçok işlevi olan araçları tercih etmelisiniz. Böylece her zaman doğru olanı kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

3. Dondurulmuş Gıdalar

Dondurulmuş Gıdalar resmi

Dolaptan çıkardığınız donmuş et, balık veya sebzelerinizi direkt olarak tencereye ya da fırına atmayın. Bu onların eşit miktarda pişmesini engeller. En iyi ve doğru yöntem, donmuş ürünlerinizi buzdolabınızın normal kısmına almanız, daha sonra dışarıya alarak oda sıcaklığındaki haline gelmesini sağlamanızdır. Bir başka yöntem olan mikrodalgayı da kullanabilirsiniz. Çözdürdüğünüz yiyecekleri pişirmek için, tavanızı yeterince ısıtmayı unutmayın.

4. Baharatlar

Baharatlar resmi

Bir yemeği çekici kılan görüntüsü kadar kokusu ve tadıdır. Yemek yaparken tadına mutlaka bakmanız gerekir. Ah, o birbirinden lezzetli güzel kokan baharatlar! Her ne kadar baharatlar çekici olsa ve yemeklerimize lezzet katsa da; fazla ya da az kullanılması tam tersi bir sonuç doğurur. Kullanılan miktar kadar; hangi baharatların birbirine yakıştığını, hangi yemeklere lezzet kattığını da bilmeniz gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için, buradaki yazımızı okuyabilirsiniz: Hangi baharat, hangi yemeğe yakışır

Mutfakta Yaptığımız Bazı Basit Hatalar İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER