Oran

Muskat Cevizi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Baharatlar bazı ağaç ya da bitkilerin çiçeğinden, yaprağından, gövdesini saran kabuğundan, yumru köklerinden, tohumlarından elde edilmektedir. Baharat kullanmaya alışık olanlar çok sevdikleri bir yemeğin baharatsız pişirilmiş halini yediğinde farkı hemen anlayabilmektedir. Küçük Hindistan cevizi ve Hint cevizi adlarıyla da bilinen muskat, tropik bir ağaç cinsidir. Tropik bir bitkinin meyvesinden çıkan çekirdek olan muskat baharat olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi ismine yakıştırılmasına rağmen Hindistan cevizinden oldukça farklı, kendine özgür bir baharat çeşididir. Özellikle muskat, ceviz görüntüsüyle, adıyla, hoş kokusu, keskinliği ve lezzetiyle dikkatleri üzerine çeker. Aroması oldukça kuvvetlidir bu nedenle kullanım oranına dikkat etmek gerekir. Gelin hep birlikte bu yazımızda muskatın kullanım alanlarına ve kullanım şekillerine bir göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Muskat nedir?

Muskat nedir? resmi

Lezzet artırıcı baharatlardan biri olan muskat tropik bir bitkiden elde edilir. Tropik bir bitkinin meyvesinden çıkan çekirdek ağacın uçuk sarı renkli çiçeklerinden oluşan meyveler olgunlaştığında içindeki ceviz benzeri oval tohumlar çıkarılır ve sert olduğu için rendelenerek kullanılır. Zeytin tanesinden az daha büyük olan çekirdekler yani tohumlar önceleri ince bir zarla sarılıdır. Bu zar parlak kırmızı bir renkte iken zamanla kuruyup kahverengiye dönüşür.

2. Dünya mutfağında muskat

Dünya mutfağında muskat resmi

Muskat, Hint mutfağında önemli bir yere sahiptir. Birçok baharatın yapımında yer alır. Avrupa’da ise et yemeklerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Orta Doğu’da öğütülmüş olarak yemeklerde, Yunanistan’da tuzlu yemeklerin pişirilmesinde, Japonya’da köri sosu olarak ve Karayipler’de ise tamamlayıcı bir tat olarak kullanılmaktadır.

3. Baharat

Baharat  resmi

Muskat cevizini en çok baharat olarak kullanırız. Tropik bölgelerde ise meyvesinde bulunan etli kısmıyla tatlılar yapılır. Çekirdeğinden elde edilen baharat ise sosların ve yemeklerin lezzetini arttırır.

4. Toz muskat

Toz muskat resmi

Mümkünse tozunu kullanmak yerine bütün olarak muskat cevizi alarak rendelemek oldukça iyi bir sonuç verir. Toz halinde alınan muskatların kokusu azalmış ve tazeliği bozulmuş olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için muskat cevizini alarak kendiniz rendelerseniz daha iyi bir tat elde ederek bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız.

5. Muskat cevizinin rendelenmesi

Muskat cevizinin rendelenmesi resmi

Muskat, çok sert olmayan yapısından dolayı rendelenmesi kolay bir tohumdur. Ancak muskat havanda dövülerek öğütülmek için uygun bir yapıda değildir. Muskatın rendelenmesi için ince delikli bir rendeye ihtiyaç duyulur. Kalın rendelenen muskat yemeklere yoğun ve acı bir tat katar. Muskat, hazır olarak rendelenmiş olarak da satın alınabilir. Ancak toz muskat aldıysanız çok iyi bir şekilde hava almayacak cam kavanoz içerisinde saklamanız gerekir.

6. Muskatlı yemekler

Muskatlı yemekler resmi

Hem tatlılarda hem de tuzlu yemeklerde tercih edilebilir. Keskin aromasıyla et yemeklerinin lezzetini arttırır. Muskat özellikle patates püresinde, patates gratende, çorbalarda, köftelerde, mantar yemeklerinde, patlıcan yemeklerinde beşamel sosunda, çorbalarda, peynirli çerezlerde, et yemeklerinde, karnabahar yemeğinde ve diğer baharatlarla birlikte kek, kurabiye hatta reçellerde hoş aromasıyla lezzet vermek için kullanılabilmektedir.

7. Muskatlı Patates Püresi

Muskatlı Patates Püresi resmi

Sıcak ve ağızda dağılan patatesin nişastamsı tadı ve muskatın keskinliğinin birbirine çok yakıştığını söyleyebiliriz.

8. Muskatlı soslar

Muskatlı soslar resmi

Özellikle beşamel sos yapımında sıkça karşımıza çıkan muskatı krema ve süt içeren tariflerde görmek mümkündür. Kremalı yemeklerin yapımında muskatın önemli bir yeri vardır. Kremaya eklenen baharat yemeğin çeşnisini arttırır. Kremalı sosların aromasını ve kıvamını arttırmak, çorbalara lezzet katmak için tercih edebilirsiniz.

9. Muskatlı Makarnalar

Muskatlı Makarnalar resmi

Özellikle kremalı makarna soslarında 1 ya da ½ çay kaşığı muskat makarnanın lezzetine lezzet katacaktır.

10. Muskatlı Çorbalar

Muskatlı Çorbalar resmi

Kendine has aromasıyla muskatı çorbalarınızı lezzetlendirmek içinde kullanabilirsiniz.

11. Muskatlı Kek, Kurabiye, Hamur İşi

Muskatlı Kek, Kurabiye, Hamur İşi resmi

Havuçlu tarçınlı veya haşhaşlı keke az biraz muskat katarak lezzetini arttırabilirsiniz. Hamur işlerinde, kek, kurabiye ve çöreklerde de tariflerde belirtilen miktarlarda kullanabilirsiniz.

12. Muskatlı tatlılar

Muskatlı tatlılar resmi

Muskatı puding veya diğer tatlı türleri içerisinde kullanabilirsiniz. Bu sayede tatlılarınız daha aromatik bir tada sahip olacaktır.

13. Muskat ne kadar kullanılmalıdır?

Muskat ne kadar kullanılmalıdır? resmi

Yemeklerde, içeceklerde veya tatlılarda kullanacağınız muskat oranına oldukça dikkat etmelisiniz. Doğru oranda ve az miktarda tüketilmesine dikkat etmek gerekir. Yemeğe belirtilen miktardan fazla oranda eklenmesi acı bir tat oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda muskat tohumu içerisinde rezin adı verilen bir madde, sabit ve uçucu yağlar bulundurur. Bu nedenle bir kişi günlük olarak 7-8 gram muskat alırsa vücut olarak istenmeyen şekilde sonuçlarla karşılaşabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için yemekler, içecekler veya tatlılar olmak üzere günlük kullanım için rendelenmiş veya toz olarak kullanılacak muskat miktarı 1 yada ½ çay kaşığıdır. Muskat, yemeklerin pişmesinden yaklaşık yarım saat kadar önce yemeğe eklenir. Muskat yemeğe katılmadan önce taze olarak rendelenmelidir.

14. Muskatın Faydaları

Muskatın Faydaları resmi

Güzel kokulu bir baharat olmasının yanı sıra, mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi, hazmı kolaylaştırması gibi sağlığa birçok faydası vardır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır, stresi azaltır. Böylece mutluluk hissini arttırır. Muskatın iştah açıcı özelliği de vardır.

15. Muskatın Zararları

Muskatın Zararları resmi

Diğer birçok baharat veya tedavi amaçlı kullanılan bitkiler gibi muskat da masum olmayıp gereken miktarın üzerinde alınırsa zarar verebilmektedir. Alınması gereken dozun aşılması durumunda sağlık problemlerine yol açabilen muskat yüksek dozda tüketildiğinde baş dönmesi, mide bulantısı, ağız kuruluğu, yüz kızarıklığı, kabızlık ve kalp ritminin bozulması gibi problemler oluşabiliyor. Bu nedenle muskatı her zaman tariflerde belirtildiği kadar kullanmanız, asla aşırıya kaçmamanız büyük önem taşıyor. Alerjin bir bünyeye sahipseniz muskat dahil her baharatı tüketirken doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

16. Bir adet Muskat cevizini kaç tane yemeğe kullanabilirim?

Bir adet Muskat cevizini kaç tane yemeğe kullanabilirim? resmi

Aklınıza gelebilecek bir sorunun cevabını sizinle paylaşmak istiyoruz. 1 adet muskat cevizini rendeleyerek 8-10 yemeğe katabilirsiniz.

17. Muskatı nerden alabilirim?

Muskatı nerden alabilirim?  resmi

Muskat cevizi aktarlarda rahatlıkla bulunabilir. Öğütülmüş toz halinde ya da bütün olarak satılır. Ayrıca baharat ürünlerine ağırlık veren marketlerde de bulabilirsiniz. Aldıktan sonra serin, kuru ve karanlık yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Muskat Cevizi Nedir ve Nerelerde Kullanılır? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER