Oran

Mucize Besin Cevizin Sağlık İçin Faydaları…

tarifinisevdim
Ayraç
İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan ceviz, her gün tüketilmesi gereken önemli bir besindir. Tok tutan yapısı ve içeriğinde bolca vitamin barındırmasından dolayı diyetisyenler tarafından da sıklıkla beslenme planlarına eklenmektedir. Cevizin bilinen en önemli faydalarından biri de beyin sağlığına iyi gelmesidir. Akdeniz ve Orta Asya’da ortaya çıkan ceviz, binlerce yıldır beslenmemizin bir parçası olmuştur. Genelde atıştırmalık olarak tükettiğimiz ceviz; makarnalara, çorbalara, salatalara ve hamur işlerine de çok yakışmaktadır.
Devamını Oku
|

1. Ceviz Hakkında

Ceviz Hakkında resmi

E ve C vitamini, B vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum gibi mineraller, potasyum, sodyum ve çinko açısından oldukça zengindir. Cevizin % 65’ i yağ, % 15’ i proteindir. Çoklu doymamış yağlar açısından da zengindir.

2. Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları resmi

İşte, ceviz ile ilgili bilinmesi gereken sağlık faydaları…

3. Kalp Sağlığı

Kalp Sağlığı resmi

Kalp ve damar sağlığına iyi gelen ceviz omega-3 asitleri bakımından zengindir. Cevizin beslenme planına dahil edilmesi kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

4. Kilo Kontrolü

Kilo Kontrolü resmi

Tokluk hissi verdiğinden kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

5. Kemik Sağlığı

Kemik Sağlığı resmi

İçeriğindeki bakır ve fosfor sayesinde kemik sağlığını desteklemektedir. Cevizlerde bulunan esansiyel yağ asitleri kemik sağlığını güvence altına alır.

6. Beyin Sağlığı

Beyin Sağlığı resmi

Ceviz, beyin sağlığı fonksiyonlarını destekler. Cevizin görünüş olarak beyne benzemesi her ne kadar tesadüf gibi gönünse de yapılan araştırmalar Alzheimer hastalığına iyi geldiğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda öğrenme yeteneğine, hafızanın güçlenmesine ve anksiyetenin azalmasına da katkı sağlamaktadır.

7. Antioksidan Kaynağı

Antioksidan Kaynağı resmi

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan ceviz, karaciğer hasarını önlemeye yardımcıdır.

8. Metabolizmayı İyileştirir

Metabolizmayı İyileştirir resmi

İçeriğindeki EFA’larla birlikte vücuda manganez, bakır, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, selenyum gibi mineraller sağlar. Bu mineraller metabolik aktivitelere katkıda bulunarak büyüme ve gelişmeyi destekler.

9. Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyonu Azaltır resmi

Diyabet, kanser gibi birçok hastalığı önleyici bir özelliğe sahiptir. İçerisindeki polifenoller sayesinde stres ve iltihaplanmayla mücadele eder.

10. Uykuyu Tetikler

Uykuyu Tetikler resmi

Ceviz yemek kan seviyelerinin yükselmesine neden olarak uykuyu tetikler. Bundan dolayı uyku problemini iyileştirmek için harika bir yol olabilir.

11. Cildin Parlamasını Sağlar

Cildin Parlamasını Sağlar resmi

Ceviz, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini önleyen B vitaminleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Parlak bir cilde sahip olmak için düzenli olarak ceviz tüketebilirsiniz.

12. Uzun Yaşamın Sırrı

Uzun Yaşamın Sırrı resmi

Haftada üç kez bir avuç ceviz yemek daha uzun bir yaşamın anahtarıdır.

13. Bağışıklığı Arttırır

Bağışıklığı Arttırır resmi

Düzenli ceviz tüketmek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını engeller ve güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olur.

Mucize Besin Cevizin Sağlık İçin Faydaları… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER