Oran

Mart ayının sebzeleri ve meyveleri

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Yazın habercisi ilkbaharın ilk ayı Mart geldi… Bütün sebze ve meyveleri mevsiminde taze olarak tüketmek, hepsinin faydalı bileşenlerinden yararlanmayı sağlar. Mart ayında en bol ve en lezzetli olan sebzeleri ve meyveleri sizler için sıraladık. Artık her mevsimde istediğimiz sebze ve meyveleri bulabiliyoruz. Meyve ve sebzeleri kendi mevsimlerinde tüketmemizde fayda var.Mevsiminde tükettiğimiz meyve ve sebzelerin besin değerleri oldukça yüksek olur. Ayrıca mevsimin sebze ve meyveleri vücudumuzda bağışıklık sistemimizi destekler. Hadi şimdi hep birlikte mevsim güzellerine merhaba diyelim.
Devamını Oku
|

1. Portakal

Portakal resmi

Portakalı hem meyve olarak yiyebilir hem de suyunu içebilirsiniz. C vitamini deposu olan portakalın insan sağlığı açısından oldukça önemli bir rolü vardır. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde insan vücudunun bağışıklığını güçlendirir. Mutfağınızda portakalı birçok tarifte de kullanarak tatlılar ve reçeller yapabilirsiniz.

2. Elma

Elma resmi

Elma içeriğinde bulundurduğu E ve C vitaminleri, potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Dünya’da en çok tüketilen meyveler sırasında 2.sıraya yerleşmiştir. Elma yine kendi başına tüketildiği gibi suyu içilerek de sıkça tüketilmektedir. Kek ve tatlılarınızda elmaya yer vererek mutfağınızda bu ay sıklıkla tüketmenizi tavsiye ederiz.

3. Yerli muz

Yerli muz resmi

En çok tüketilen meyvelerin başında gelen muzun içerisinde bulunan lifler ile oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve minarellerle oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikle içerisinde bulundurduğu Potasyum, B6, A, C ve E vitaminleri, Kalsiyum ile birçok doktorun tavsiye ettiği bir besin kaynağıdır. Muzu mutfaklarımızda birçok tatlıda süsleme aracı olarak kullanıyoruz. Özellikle mevsiminde tükettiğimizde hem vücudumuzu hem de damak tadımızı zenginleştirecektir.

4. Limon

Limon resmi

Birçok çeşitle limonu hayatımızın bir parçası olarak kullanıyoruz. Yemeklerde, salatalarda, tatlılarda veya direk dilimleyip limonu tüketiyoruz. Limonun içerisinde bulundurduğu C vitamini ile sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Mutfağımızda limona sıklıkla yer versek de Mart ayında tam zamanı olduğu için bolca tüketmekte fayda var.

5. Kereviz

Kereviz resmi

Kereviz maydanozgiller ailesine ait bir sebzedir. Kerevizin sapı ve kendisi birçok yemek, salata, smoothie ve mezelerde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulundurduğu bitkisel gıdalar, mineral ve vitaminler ile vücuda oldukça faydası vardır. Kereviz yapraklarını mutfağınızda baharat ve tuz olarak da kullanabilirsiniz. Yapraklarını güneşsiz bir havada kurutun ve havanda ezerek küçük bir boyuta getirin. Bu sayede bazı yiyeceklerinizin üzerine baharat olarak ta kullanabilirsiniz. Kerevizin tohumlarını ise kurutup toz haline getirerek sofranızda tuz olarak kullanabilirsiniz.

6. Pırasa

Pırasa resmi

Sarımsak ve soğana benzeyen yapısı ile yetişen bir sebzedir. Bazı ülkelerde yaprakları yemeklerin yanında çiğ tüketilse de birçok ülkede pişirilerek tüketilmektedir. İçeriğinde bulundurduğu demir, K vitamini, antioksidanlar ve omega 3 ile insan sağlığına oldukça faydalıdır. Mutfağınızda; kahvaltıda omlet, akşam yemeğinizde, salatalarınızda veya zeytinyağlı olarak sofralarınıza konuk edebilirsiniz.

7. Karnabahar

Karnabahar resmi

İçeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde oldukça faydalıdır. Kızartma, yemek veya haşlama olarak çokça karşımıza çıkan karnabaharı sevmeyeni kadar seveni de oldukça fazladır. Özellikle içerisinde bulundurduğu C vitamini ve folik asit açısından çok zengin bir sebzedir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız mutfağınızda bolca bulundurmanızda fayda var. İçeriğindeki etken maddeleri sayesinde metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

8. Enginar

Enginar resmi

Enginar bol lifli ve kılçıklı bir sebze çeşididir. Enginarı taze tüketmek önemli olduğu için suda bekleyen ve tuzlanan enginarları seçmemenizde fayda var. Kararmaması için suyuna eklenen limon tuzu lezzetini bozduğu için tuzlanmamış halde satın almanız lezzeti açısından etkili olacaktır. İyi bir enginar seçimi için sapının kurumamış ve nemli olması gerekmektedir. Eğer enginarı sallarsanız ve baş kısmı hareket ederek yapraklarını görürseniz bu enginar tazedir. Eğer salladığınızda baş kısmı sabit kalıyorsa enginar fazla olgunlaşmış demektir. Enginara limon tuzu yerine limon atarak saklayabilirsiniz.

9. Ispanak

Ispanak resmi

Doğada bulunan en zengin içeriklere sahip olan sebzelerden biridir. İçeriğinde bol miktarda manganez, demir, magnezyum, demir, A, C, K ve E vitaminlerini içermektedir. Eski çağlardan beri alternatif tıpta kullanılan ve günümüzde de yapılan araştırmalara göre vücudumuzda bulunan hasara uğramış hücreleri yenilemektedir. Ispanak mutfağımıza yemeği, böreği, keki ve salatalarıyla birçok çeşitle giriş yapmaktadır. Özellikle Mart ayında körpe halinde tüketmek oldukça güzel olacağından dolayı mutfağınızda sıklıkla yer vermenizi tavsiye ederiz.

10. Bakla

Bakla resmi

İçeriğinde magnezyum, potasyum, demir, bakır, fostor, B1 vitamini ve tiyamin içeririr. Geleneksel İzmir mutfağında çok sevilerek kullanılan zeytinyağlı yemeklerden biridir. Mevsimi geçmeye başladığı zamanlarda kuru veya yaş iç bakla olarak zeytinyağlı yemekleri yapılır. Mevsimi olan enginar ile birlikte eşlik ettiğinde lezzetine doyum olmaz.

11. Pazı

Pazı resmi

Pazı ıspanakgiller ailesinden gelir. İçeriğinde bulundurduğu A, C, K, E vitaminleri, folik asit, demiz, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Pazıyı mutfakta birçok alanda kullanıyoruz. Özellikle pazı suyu ise sindirimi kolaylaştırmaktadır. Mart ayında pazıyı salata ve kavurma olarak mutfağınızda yer verebilirsiniz.

12. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz resmi

Kuşkonmaz içeriğinde barındırdığı birçok vitaminin yanı sıra özellikle kemik sağlığı için oldukça faydalı olan bir sebzedir. Kuşkonmazı salata, haşlama, ızgara, omlet, çorba ve dilediğiniz tüm şekilde değerlendirebilirsiniz. Özellikle bu ayda çok taze ve körpe zamanları olduğu için mutfağınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.

13. Havuç

Havuç resmi

Salatalarımızın vazgeçilmezi olan havucu yemeklerimizde de bolca tüketiyoruz. İçeriğinde bulundurduğu K, C ve A vitaminleri ile oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklığımızı güçlendirdiği için bolca tüketmekte fayda var.

14. Pancar

Pancar resmi

Pancar içeriğinde bulundurduğu A, B, C vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum ve fosfor ile zengin bir besindir. Mutfağınızda kek, içecekler veya farklı nedenlerle renklendirme amacı ile kullanabilirsiniz. Özellikle pancar yapraklarında bulundurduğu mineraller ve vitaminle bakımından oldukça sağlıklıdır. Pancarın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Gelin mutfakta hangi şekilde değerlendirebileceğimize bakalım. Pancarın suyunu, kısırını, çorbasını, turşusunu, mücverini ve salatasını yapabilirsiniz. Damak zevkinize uygun olarak birçok alanda pancarı kullanabilirsiniz.

15. Şalgam

Şalgam resmi

Şalgamı özellikle kış aylarında suyunu içerek tercih ediyoruz. İçeriğinde bulundurduğu vitaminler, mineraller, magnezyum, fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum ile oldukça zengin bir içecektir. Şalgam suyunun birçok hastalığa iyi geldiği için açıklamalar yapılmıştır. Taze olduğu Mart ayı döneminde şalgam kullanımını arttırmanız sağlığınız açısından faydalı olur.

16. Roka

Roka resmi

Roka sıklıkla salataların içerisinde tüketilmektedir. Limon ile tüketildiğinde çok lezzetli bir hale dönüşmektedir. Roka içeriğinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller sayesinde çok sağlıklı bir besindir. Turpgiller ailesinden olan bu bitki K vitamini bakımından da zengindir. Bu vitamin kemik sağlığını korumakla kalmaz doğru gelişimine yardımcı olur. Nitrat değeri yüksek olduğundan tüketimine dikkat edilmelidir. Her ne kadar rokanın sağlıklı bir besin olduğunu söylesek de bu aşırıya kaçma durumuna karşı zararlı olabileceğini hatırlatmakta fayda vardır. Sağlıklı beslenme için rokayı da vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketmek oldukça kıymetli bir hal almaktadır.

17. Marul

Marul resmi

Marulu hemen hemen her evde akşam yemeklerinin yanında salatanın içerisinde görmek mümkündür. Salata dışında apativ yiyeceklerin yanında da sıklıkla marulu görüyoruz. İçeriğinde bulundurduğu B1 ve B12 vitaminleri ile oldukça faydalı bir sebzedir. Özellikle Mart ayında daha taze olduğu için marula masalarımızda sıklıkla yer vermek sağlığımız açısından da faydalı olacaktır.

18. Nane

Nane resmi

Çeşitleri 25-30 adet türden oluşan, hoş kokulu ve nemli yerleri seven bir yeşilliktir. Özellikle hoş kokusu sayesinde hayatımızın birçok alanında nane bizleri yalnız bırakmıyor. Naneyi satın alabileceğiniz gibi evinizde de yetiştirebilirsiniz.

19. Biberiye

Biberiye resmi

Biberiyelerin boyu 1-2 metreyi bulan bir bitkidir. Yaprakları iğneye benzer ve mutfağınızda hazırladığınız birçok tarifin içerisinde yer verebilirsiniz. İçeriğinde kafuru, sineol, pinen, kamfen, bornilasetat ve borneol içerir.

20. Tere

Tere resmi

Turpgiller ailesinden gelen tereyi salataların içerisine koyarak tüketiriz. İnce yaprakları ile pişince acılaştığı için çiğ yemek en doğru tüketim şeklidir. İçeriğinde bulundurduğu vitaminler ile tam mevsiminde tüketmek en güzeli.

21. Maydanoz

Maydanoz resmi

Sıklıkla aperatif ve salatalarımızda maydanozu kullanıyoruz. Maydanoz yoğun aroması ile vitamin ve mineral açısından zengindir. Tam mevsimi olan Mart ayında taze ve körpe olan maydanozları sıklıkla tüketin. İçeriğinde bulundurduğu zengin içeriği sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Mart Ayının Sebzeleri ve Meyveleri İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER