Oran

Kötü Mutfak Kokularından Kurtulmanın 10 Etkili Yolu

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Evimizde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biri de mutfaktır. Lezzetli yemeklerimizi hazırladığımız en güzel ve en özel davetlerimiz için hazırlık yaptığımız bu yer zaman zaman kötü kokulara maruz kalmamıza da neden olmaktadır. Hijyen ve temizliğe dikkat etmemiz gereken alanlardan biri olan mutfağımızı kötü kokulardan uzak tutmak için yapmamız gerekenleri sizler için sıraladık. İşte, mutfağımızdaki kötü kokulardan kurtulmanın 10 etkili yolu;
Devamını Oku
|

1. Bulaşıklarınızı Makineye Dizerken Yemek Artıklarından Temizleyin

Bulaşıklarınızı Makineye Dizerken Yemek Artıklarından Temizleyin resmi

Her yemek sonrası bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce yemek artıklarından temizleyin. Bu işlem hem kötü kokuların oluşmasını engellerken hem de makinenizin tıkanmasını da engeller.

2. Buzdolabını Temizleyin

Buzdolabını Temizleyin resmi

Buzdolabınızın arka raflarında unutulan sebze ve meyveler zamanla çürümeye başlar ve kötü kokuların yayılmasına sebebiyet verir. Bunu önlemek için dolabınızı sık sık kontrol edin. Çürüyen yiyeceklerinizi ayırdıktan sonra su ve sirke ile dolabınızı iyice temizleyin. Buzdolabının dört bölümüne birer limon dilimi ve bir küçük kase karbonat yerleştirerek kötü kokuları da engelleyebilirsiniz.

3. Yağ Kokusu İçin Beyaz Sirke Kullanın

Yağ Kokusu İçin Beyaz Sirke Kullanın resmi

Yemek pişirmeyi bitirdikten sonra 2 su bardağı beyaz sirkeyi bir tencereye dökerek ocağa alın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve bu işlem sonrasında sirkenin kötü kokuları emerek mutfağınıza ferahlık kattığını hissedeceksiniz. Aynı zamanda kötü kokuları engellemek için yemek pişirilen tencere ve tavaların hemen yıkanması şarttır.

4. Süngerleri Temizleyin

Süngerleri Temizleyin resmi

Bulaşık süngerlerimizin üzerinde yağ ve yemek kalıntısı bırakmamalı, işimiz bittiğinde bulaşık süngerlerimizi iyice yıkamalıyız. Süngeri sulu bırakmamalı mümkün olduğunca güçlü sıkarak suyunu çıkarmalıyız. Ne kadar temizlersek temizleyelim bulaşık süngeri ve mutfak bezini kullandıkça bakterilerin süngerin iç kısımlarına kadar işlemesine engel olamayız. Aynı şekilde bulaşık bezlerinde de bakteriler bezin içlerine kadar işleyecektir. Tüm bu sebepler dolayısıyla bulaşık süngerlerini ve bezlerini en fazla 2 hafta kullanıp değiştirmemiz hem sağlığımız hem de mutfak temizliğimiz için en doğru çözüm olacaktır.

5. Çöpten Gelen Kötü Kokular İçin Limon ve Karbonat Kullanın

Çöpten Gelen Kötü Kokular İçin Limon ve Karbonat Kullanın resmi

Mutfak çöpünü çıkarma vaktiniz henüz gelmediyse kötü kokuların yayılmasını önlemek için bir limon dilimini torbanın altına yerleştirerek biraz da karbonat serpin. Böylelikle kötü kokuların çöpten yayılmasını önleyebilirsiniz.

6. Mutfağınızın Güzel Kokması İçin Kahve Çekirdekleri Kullanın

Mutfağınızın Güzel Kokması İçin Kahve Çekirdekleri Kullanın resmi

Kahve çekirdeklerini bir kaseye koyarak buzdolabınızın üzerine yerleştirebilirsiniz. Böylece kahvenin lezzet dolu aroması mutfağınızın hoş bir kokuya sahip olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bir pamuk topunu vanilya özüne batırarak mutfağınızın bir köşesine bırakabilirsiniz.

7. Mutfağınızı Sık Sık Temizleyin

Mutfağınızı Sık Sık Temizleyin resmi

Kötü kokuları önlemenin en önemli yolu mutfağı sık sık temizlemekten geçer. Mutfak yüzeylerinde koku ve yağ oluşmaması için yemek pişirme sonrasında hemen temizlenmelidir. Eşyaları kullandıktan sonra hemen yıkamanız da oldukça önemlidir.

8. Aspiratör Filtrelerini Temizleyin

Aspiratör Filtrelerini Temizleyin resmi

Aspiratörlerin düzgün bir şekilde çalışması için filtrelerinin iyi bir şekilde temizlenmesi şarttır. Düzenli bir filtre temizliğiyle mutfağınızdaki yemek kokularını ciddi oranda azaltabilirsiniz.

9. Kesme Tahtalarını Temizleyin

Kesme Tahtalarını Temizleyin resmi

Özellikle ahşap kesme tahtalarda kesilen soğan, sarımsaklar sonucunda koku tahtada kalır ve zamanla mutfağa yayılır. Kesme tahtalarını sık sık yıkayın, ancak bunun için bulaşık deterjanı değil, beyaz sirkeden yararlanmanız en doğal ve en güzel çözümdür.

10. Balık Kokusunu Önlemek İçin Sirke, Limon Kabukları, Tarçın, Defneyaprağı ve Karanfil Kullanın

Balık Kokusunu Önlemek İçin Sirke, Limon Kabukları, Tarçın, Defneyaprağı ve Karanfil Kullanın resmi

En zor kokulardan biri de balık kokusudur. Balık kızarttığınızda mutfağınıza yayılan bu koku oldukça inatçıdır. Balık kokusundan kurtulmak için bir tencereye biraz su, sirke, limon kabukları, çubuk tarçın, defneyaprağı ve karanfil ekleyerek kaynatın. Bu işlemle mutfağınızdaki kötü koku yerini hoş bir kokuya bırakacaktır.

Kötü Mutfak Kokularından Kurtulmanın 10 Etkili Yolu İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER