Oran

Kolesterolü Düşürecek Mucizevi 10 Besin…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Yüksek kolesterol kalp ve damar tıkanıklığını da birlikte getirdiğinden sağlıklı yaşamak için kolesterol seviyesini dengelemek büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı beslenirken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de doymuş yağ oranı az omega3 bakımından zengin olan ürünleri tüketmekten geçmektedir. Peki kolesterol seviyesi nasıl düşer? Kolesterolü düşürecek besinler nelerdir? Bu gibi soruların yanıtlarını sizler için sıraladık. Kolesterolün düşmesi için, hekim kontrolünden geçmek, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Kötü beslenmek, sağlıksız kolesterol seviyesine neden olur. Ancak bu seviyeyi aşağı çekebilecek besinler de var. İşte en etkilileri... Hadi, gelin birlikte kolesterolü düşürecek mucizevi 10 besine daha yakından bakalım.
Devamını Oku
|

1. Nohut

Nohut resmi

Uzun süre nohut tüketimi daha dengeli kan şekeri ve kolesterol seviyesine sahip olmamızı sağlamaktadır. Kolesterol seviyesini dengelemek için en iyi besinlerden biri olan nohutu öğle veya akşam saatlerinizde tüketebilirsiniz.

2. Ceviz

Ceviz resmi

Günlük hayatta severek tükettiğimiz besinlerin başında gelen ceviz kolesterol seviyemizi de dengelemektedir. Vitamin ve mineral deposu olan bu besini sabah kahvaltılarınızda veya öğün aralarınızda tüketebilirsiniz.

3. Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi resmi

Yüksek lifli yapısı sayesinde kolesterolü düşürmek için en iyi besinlerden biri de yulaftır. Yulafı sabah kahvaltılarınızda veya öğle yemeklerinizde tüketebilirsiniz. Yüksek lifli yapısı sayesinde sizleri aynı zamanda uzun süre tok da tutacaktır.

4. Somon

Somon resmi

İskandinav ülkelerinde sıkça tüketilen omega3 kaynağı bu besin kolesterol seviyesini dengelemekte mucizeler saçıyor. Kolayca pişirilen ve birçok farklı tarife uyum sağlayan somonu sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

5. Greyfurt

Greyfurt resmi

C vitamini kaynağı greyfurt Akdeniz besinlerinin en çok tüketilenlerinden biridir. İçeriğindeki lifler sayesinde kan seviyelerinizi düzenleyerek kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olmaktadır.

6. Avokado

Avokado resmi

Avokado, kötü kolesterol ve trigliseridi düşürürken, sağlıklı kolesterolü yükselten kalp dostu tekli doymamış yağ asitleri içerir.

7. Kefir

Kefir resmi

Kefirin günde bir bardak düzenli tüketimi durumunda kötü kolesterol değerlerinde düşüş yaşanır.

8. Yaban Mersini

Yaban Mersini resmi

İçeriğindeki zengin lifler sayesinde kolesterol seviyenizi düşürmekte oldukça başarılı bir besindir. Öğün aralarınızda veya kahvaltılarınızda mutlaka tüketmeniz gereken meyvelerden biridir.

9. Kuru Üzüm

Kuru Üzüm resmi

Kuru üzüm hem şeker hem de kolesterol seviyelerinizi düzenleyen oldukça etkili bir besindir. Enerji kaynağı olan bu besini ara öğünlerinizden eksik etmemelisiniz.

10. Zeytinyağı

Zeytinyağı resmi

Zeytinyağı güvenli bir kalp dostudur. Aynı zamanda en doğal kolesterol ilaçlarından biridir.

Kolesterolü Düşürecek Mucizevi 10 Besin… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER