Oran

Kış Aylarının En Sevilen İçeceği Olan Bozanın Faydaları ve Zararları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Geleneksel kış içeceğimiz olan bozanın sağlık faydalarını sizler için sıraladık. Darı irmiği, şeker ve sudan hazırlanan boza mayalı bir içecek türüdür. Darı irmiği dışında mısır, gernik, buğday, yulaf, arpa, kenevir gibi unlarla da hazırlanabilen bu içecek tam bir şifa kaynağıdır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kış aylarında bağışıklığımızı güçlendiren ve vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir yapıya sahiptir. Eski zaman akşamlarında duymaya alışık olduğumuz bozacı sesleri günümüzde çok nadir de olsa karşımıza çıkmaktadır. Bugün bazı semtlerde hala o geleneksel boza kültürüne rastlamak mümkün. Anne sütünü arttırıcı bir özelliğe sahip olmasından dolayı emziren anneler için de mükemmel bir besin kaynağı olan boza, aynı zamanda vücuda gerekli enerjiyi sağlamasından dolayı sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilen bir içecek.
Devamını Oku
|

1. Bozanın Faydaları;

Bozanın Faydaları; resmi

Kış aylarının en sevilen içeceği olan bozanın sağlık faydalarından bazıları…

2. Kemikleri Güçlendirir

Kemikleri Güçlendirir resmi

İçeriğindeki E vitamini sayesinde kemik gelişimini destekleyerek güçlenmesini sağlar. Yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

3. Kanserle Mücadele Eder

Kanserle Mücadele Eder resmi

Bozanın içeriğindeki vitamin ve mineraller bünyenin savunma sistemi için oldukça faydalıdır. Kanserle mücadele için savunma sisteminin gerek duyduğu besinleri sağlayarak vücudun direncini arttırır.

4. Anne Sütü İçin Faydalıdır

Anne Sütü İçin Faydalıdır resmi

Anne sütünü arttırarak zengin vitamin ve mineraller sayesinde bebek sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

5. Enerji Vericidir

Enerji Vericidir resmi

Zengin miktarda B vitamini içerdiğinden sporcular tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Bunun yanı sıra hamile kadınların doğum öncesi ve doğum sonrası güç kaybının yerine gelmesini de sağlamaktadır.

6. Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler

Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler resmi

Kış aylarında sıklıkla meydana gelen nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

7. Sinir Sistemini Olumlu Yönde Etkiler

Sinir Sistemini Olumlu Yönde Etkiler resmi

Hoş tadı ve kokusu yanında içerdiği maddeler sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Yıpranmış ve yorulmuş sinir sistemini sakinleştirici bir özelliği vardır.

8. Bozanın Zararları

Bozanın Zararları resmi

Aşırı tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Yağlı olduğundan dolayı ishale neden olabilir, içerdiği asitler sindirim sistemi için yararlıdır, ancak fazla tüketildiği zaman bu asit seviyesinin dengesi bozulabildiği için ishal problemine neden olabilmektedir. Gaz ve şişkinlik olarak da karşınıza çıkabilir.

Kış Aylarının En Sevilen İçeceği Olan Bozanın Faydaları ve Zararları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER