Oran

Kestane Pişirmenin İncelikleri Nelerdir? Kestane Nasıl Çizilir? Kestane Pişirmenin Yöntemleri…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Kış aylarının en sevilen atıştırmalığı kestaneleri pişirirken zorlanıyor musunuz? Büyük bir heyecanla pişirmeye başladığınız kestaneleriniz istediğiniz gibi kolay soyulmuyor mu? Kestane nasıl çizilir? Kestane pişirmenin incelikleri nelerdir, gibi sorularınıza cevap olabilecek içeriğimizi sizler için hazırladık. Kestane, sert kabuğa sahip bir besindir. İyi pişmesi veya pişerken patlayarak ufak kazalara neden olmaması için doğru bir şekilde çizilmesi gerekir. Kestane doğru çizilmediği taktirde yenmesi ya da açılması zor bir hal almaktadır. Kestaneyi yerken kabuk tadı almamak için nasıl çizileceği konusu oldukça önemlidir. İşte, kestane pişirmenin yöntemleri ve tüm ayrıntıları…
Devamını Oku
|

1. Soğuk Suda Bekletme

Soğuk Suda Bekletme resmi

Derin bir kaba soğuk su koyun ve kestaneleri içine aktarın. Kestaneleri su dolu kabın içerisine yerleştirdikten sonra karıştırın ve beklemeye bırakın.

2. Çürükleri Ayıklama

Çürükleri Ayıklama resmi

2-3 dakika boyunca soğuk suda beklettiğiniz kestanelerin çürük olanları su yüzeyine çıkacaktır. Bunları ayırabilirsiniz.

3. Kestaneleri Çizme

Kestaneleri Çizme resmi

Küçük keskin bir bıçak yardımı ile kestanelere boydan boya kesikler açınız. Kestanelerin iyi pişmesini istiyorsanız kesiğin az olmamasına dikkat etmelisiniz. Kestaneyi az çizerseniz bu da onun patlamasına ve dağılmasına neden olabilir.

4. Kestane Pişirme Yöntemleri

Kestane Pişirme Yöntemleri resmi

Kestanenin farklı farklı birçok pişirme yöntemi vardır. Herkesin de farklı bir tercihi. Sizler için en güzel pişirme tekniklerini sıraladık;

5. Közde Kestane

Közde Kestane resmi

Kestaneleri yıkayın. Sonrasında kestanelere çizik atın. Ardından soğuk su dolu bir kabın içerisinde 1 saat kadar bekletin. Sudan çıkardığınız kestaneleri kurulayın ve yüksek ısılı ateşin üzerinde köz tavanızda kestaneleri pişirin.

6. Haşlama Kestane

Haşlama Kestane resmi

Kestaneleri yıkadıktan sonra üzerlerine çizikler atın. Kestaneleri tencereye aktarın ve üzerini geçecek kadar su ilave edin. 30-35 dakika kısık ateşte pişirin. Kestaneler haşlandıktan sonra suyunu süzün. Kabuklarından ayırarak servise sunun. Haşlama suyuna 2 çay kaşığı zeytinyağı eklerseniz ya da haşlandıktan sonra soğuk sudan geçirirseniz kabuklarının çok çabuk soyulduğunu söyleyebiliriz.

7. Tavada Kestane

Tavada Kestane resmi

Kestaneleri yıkayıp kurulayın. Ardından çizikler atın. Soğuk suyun içinde beklettikten sonra kurulayın. Tavayı orta ateşte ısıtın. Kesilen kestaneleri üst üste gelmeyecek şekilde tavaya yerleştirin. Pişmekte olan kestanelere yarım çay bardağı suyu elinizle serpiştirin. Kapağını kapatın ara ara karıştırarak 20-25 dakika kestaneler kabuklarından ayrılıncaya kadar kontrollü olarak pişirin. Sonrasında sıcak sıcak servise sunun.

8. Fırında Kestane

Fırında Kestane resmi

Kestanelere çizik atın. Sonrasında soğuk su dolu bir kabın içerisinde bekletin. Devamında fırın ısısını 200 dereceye ayarlayın. Kestaneleri fırın tepsisine dizin. Isıtılmış 200 derecelik fırında 25-30 dakika pişirin.

Kestane Pişirmenin İncelikleri Nelerdir? Kestane Nasıl Çizilir? Kestane Pişirmenin Yöntemleri… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER