Oran

İltihap Kurutucu Besinler Nelerdir? Mucize Besinlerle Vücudunuzdaki İltihaplardan Kurtulun.

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
İltihap, vücudun iyileşmesini ve kendisini zarardan korumasını sağlayan doğal bir süreçtir. Ancak kronikleşirse zamanla doku ve organları olumsuz etkiler. Bu nedenle pek çok önemli hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları da iltihaba yol açabilir veya mevcut iltihabı daha kötüleştirebilir. Beslenme alışkanlıklarımıza dikkat ederek vücudumuzda oluşan iltihaplardan nasıl korunabiliriz? İltihap kurutucu besinler nelerdir? Gelin hep birlikte bu besinlere daha yakından bakalım.
Devamını Oku
|

1. Pancar

Pancar resmi

Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan pancar enerjinizi arttırarak kan basıncınızın düşmesini sağlayabilir. Tansiyonu dengeleyici bir özelliğe sahip bu besin aynı zamanda vücuttan iltihabın atılmasını da kolaylaştırır.

2. Balıklar

Balıklar resmi

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balıklar metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığına yol açan iltihapları azaltmaktadır. Özellikle bol yağlı olan balıklar tüketilmelidir. Hamsi, sardalya, orkinos, gibi balıkları tüketerek vücuttaki iltihap oluşumunu engelleyebilirsiniz.

3. Yaban Mersini

Yaban Mersini resmi

Beyin sağlığı için oldukça önemli olan yaban mersini inflamasyonu azaltmaktadır. İltihap kurutucu besinler arasında yer alan yaban mersinini organik tüketmek gerekmektedir.

4. Avokado

Avokado resmi

Süper besin olarak adlandırılan avokado, potasyum, magnezyum, lif ve besleyici yağlar açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Vücudu iltihaplanmalara karşı koruyarak kanser riskini de azaltmaktadır.

5. Biber

Biber resmi

Biber, içerdiği C vitamini sayesinde güçlü anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir. Daha sağlıklı yaşlanmamıza yardımcı olacak sinapik asit ve ferulik asit bakımından da çok zengindir.

6. Brokoli

 Brokoli resmi

Brokoli, iltihaplanmayı artıran sitokin ve NF-kB seviyenizi azaltır. Ayrıca brokoli iltihaba savaş açan sülforafan açısından da zengindir.

7. Mantar

Mantar resmi

Kalori bakımından düşük olan mantar bakır ve B vitaminleri yönünden oldukça zengin besindir. Mantarı hafif pişirerek tüketmek sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

8. Keten Tohumu Yağı

Keten Tohumu Yağı resmi

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu yağı vücuttaki iltihabı kurutmada oldukça başarılıdır. Prostat kanseri hücrelerinin büyümesini de yavaşlatmaktadır.

9. Üzüm

Üzüm resmi

İltihap azaltıcı antosiyaninler içeren üzüm, sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir.

10. Yeşil Çay

Yeşil Çay resmi

Güçlü bir anti inflmatuar bileşik içeren yeşil çay vücuttaki ödemi ve iltihabı söker atar. Aynı zamanda meme kanserinin, prostat kanserinin gelişmesini de önlemektedir.

11. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata resmi

Flovanoller bakımından zengin olan bitter çikolata kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir.

12. Sarımsak

Sarımsak resmi

İnflamasyonu azaltmaya yardımcı bir diğer besin de sarımsaktır. Antibiyotikten 100 kat daha etkili olan bu besin iltihaplar için mükemmel bir çözümdür.

13. Zencefil

Zencefil resmi

Ağrı kesici ve iltihap giderici bir diğer besin de zencefildir.

14. Domates

Domates resmi

İltihabı azaltan ve kansere karşı etkili mükemmel bir besindir.

15. Zeytinyağı

Zeytinyağı resmi

Kalp ve damarları koruyan polifenoller açısından zengin olan zeytinyağı iltihapla mücadelede son derece etkilidir.

16. Kiraz

Kiraz resmi

Antosiyaninler açısından zengin olan bir diğer besinde kirazdır. İçeriğindeki antosiyaninler sayesinde iltihap giderici bir özelliğe sahiptir.

17. Soğan

Soğan resmi

İçeriğindeki kuersetin bileşiği sayesinde inflamasyonlarla mücadelede oldukça etkilidir. İyi bir antioksidan kaynağı olan soğan solunum yolları iltihaplanmaları için son derece etkilidir.

18. Ispanak

Ispanak resmi

Yüksek besin değerine sahip bu sebze antioksidanlar bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Vücudu hücre hasarlarına karşı koruyan anti inflamatuar bileşenler içermektedir.

19. Zerdeçal

Zerdeçal resmi

İçeriğindeki kurkumin aktif bileşeni sayesinde iltihaplanmalara karşı iyileştirici bir yapıdadır.

20. Ak Söğüt Kabuğu

Ak Söğüt Kabuğu resmi

Aspirin ile benzer özelliklere sahip ak söğüt kabuğu iltihap kurutucu bir özelliğe sahiptir.

21. Isırgan Otu

Isırgan Otu resmi

Vücuttaki toksinleri böbrek yoluyla dışarı atarak vücuttaki ağrıların iyileşmesini sağlamaktadır.

İltihap Kurutucu Besinler Nelerdir? Mucize Besinlerle Vücudunuzdaki İltihaplardan Kurtulun. İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER