Oran

İçimizi Isıtan Çayın Bilinmeyen Sağlık Faydaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Öncelikle bu yazımızı okumaya başlamadan önce kendinize güzel bir çay demlemeyi unutmayın Kışın, rengi ve sıcaklığıyla içimizi ısıtan, yazın hararetimizi alan nefis içeceğin dünyasına hızlı bir giriş yapıyoruz. Günün her saati yanımızda olan çay ister ince belli bardakta ister kupada olmuş olsun gün boyu en büyük destekçimiz. Peki bu en büyük destekçimizin sağlığımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Hadi, gelin çayın bilinmeyen sağlık faydalarına birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Çayın Faydaları

Çayın Faydaları resmi

Çayın sağlık açısından faydalarının bazılarını sizler için derledik.

2. Kanser Riskini Azaltır

Kanser Riskini Azaltır resmi

Siyah çay tüketmek; cilt, prostat, akciğer ve meme kanserine karşı koruyucudur. Aynı zamanda çayın içerisinde bulunan polifenoller vücudumuzda yer alan serbest radikal hücrelerinin de güçlü bir temizleyicisidir. Siyah çay tüketen kadınlarda yumurta kanseri riski oldukça düşüktür.

3. Diyabet Riskini Azaltır

Diyabet Riskini Azaltır resmi

Düzenli olarak çay tüketimi diyabet riskini azaltmaktadır. Siyah çaydaki başlıca biyoaktif bileşikler glisemik indeksi düşüren polifenollerdir.

4. Kalp Sağlığını Korur

Kalp Sağlığını Korur resmi

Siyah çayda yer alan yüksek miktardaki flavan-3 ols, flavoneller, theaflavinler ve gallik asit türleri, kalp hastalarında koroner arter fonksiyon bozukluklarının onarılmasında yardımcı olmaktadır. Bu nedenle çay içenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski düşüktür.

5. Psikolojiyi Olumlu Anlamda Destekler

Psikolojiyi Olumlu Anlamda Destekler resmi

Düzenli çay tüketimi stresi azaltmaktadır. Özellikle yeşil çay tüketimi, Parkinson ve Alzheimer gibi beyin hastalığına bağlı bilişsel düşüşün önlenmesinde oldukça etkilidir. Çay, yoğun stresli bir günün ardından dinlenmenize yardımcı olacak doğal bir sakinleştiricidir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilecek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.

6. Sindirimi Düzenler

Sindirimi Düzenler resmi

Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı bir içecektir. Bağırsak iltihabı, mide bulantısı ve ishal gibi birçok problemi tedavi edebilir.

7. Ayak Kokusunu Önler

Ayak Kokusunu Önler resmi

Terleyen ve kokan ayak problemini giderici bir özelliğe sahiptir. Gözenekleri kapatarak sık terlemeyi önler.

8. Enerji Verir

Enerji Verir resmi

İçeriğindeki düşük kafein oranı sayesinde kan akışını dengeleyerek beyin fonksiyonlarını da güçlendirmektedir.

9. Ağız Sağlığını İyileştirir

Ağız Sağlığını İyileştirir resmi

Günlük şekersiz bir veya iki bardak çay tüketimi iltihabı azaltabilir, diş çürüklerini önleyebilir ve ağızda bakteri üremesini durdurabilir.

İçimizi Isıtan Çayın Bilinmeyen Sağlık Faydaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER