Oran

Hoş Kokulu Dezenfektan Bitkisel Yağlar…

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Antibakteriyel ürünler kullandığımız bu zamanlar da dezenfektan bulamakta epey güçlük çekiyoruz. Bu gibi zamanlarda bizlere yardımcı olacak doğal ürünleri kullanmaya ne dersiniz? Antivirüs ve antibakteriyel ürün aradığımız bu dönemde dezenfektan özelliğinin yanı sıra ferahlatıcı kokularıyla da rahatlatan bitki yağlarını deneyebilirsiniz. Hoş kokularıyla sizi saracak doğal yağlar sayesinde virüs ve mikroplara karşı korunabilirsiniz. İçeriğinde kimyasal madde yer almadığı için cildinizi tarhiş etmeden güvenle kullanabilirsiniz. İşte dezenfektan özellikli bitkisel yağlar...
Devamını Oku
|

1. Okaliptus Yağı

Okaliptus Yağı resmi

Antibakteriyel özelliği sayesinde virüs ve mikroplara karşı sizleri koruma konusunda oldukça başarılıdır. Aynı zamanda solunum yollarını açarak rahatlamanızı da sağlamaktadır. Burnunuz tıkalıyken burun ve ağız çevrenize sürerek rahat nefes almayı sağlayabilirsiniz. Bu şekilde uygulayarak hem solunumunuzu rahatlatıp hem de mikroplara karşı korunabilirsiniz. Bu yağ aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren bir yapıya da sahiptir. Aynı zamanda iltihap önleyici olarak da bilinir. Sinüzite karşı baş ağrısını geçirmek için masaj yağı olarak da kullanılabilmektedir.

2. Limon Yağı

Limon Yağı resmi

Antiseptik özelliği sayesinde mikroplara karşı oldukça etkili bir yağdır. Enerji veren kokusu ve içerisindeki vitamin ve minerallerle astım, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetlerde son derece faydalıdır. Sinüsleri temizleyerek bağışıklığı da güçlendirmektedir. Çayınıza bir iki damla limon yağı damlatabilirsiniz. Limon yağını el temizleme jellerinin yerine kullanabilirsiniz. Ellerinize birkaç damla limon yağı damlatarak mikroplardan arınabilirsiniz. Limon yağının ağız ve diş bakımında da kullanabilirsiniz. Haftada bir kez diş fırçanıza iki damla limon yağı ekleyerek diş fırçanızın ve ağzınızdaki bakterilerin temizlenmesini de sağlayabilirsiniz. Ancak limon yağı hamilelere, çocuklara ve bebeklere önerilmemektedir.

3. Lavanta Yağı

Lavanta Yağı resmi

Sakinleştirici ve sinir sistemine olan etkileri sebebiyle tıbbi alanda oldukça fazla kullanılmaktadır. Stres ve uyku bozukluklarına karşı son derece etkilidir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonları, öksürük ve astım gibi rahatsızlıklara karşı yardımcı olmaktadır. Kaynamış suya birkaç damla damlatarak evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

4. Nane Yağı

Nane Yağı resmi

En doğal mentol kaynağı olarak bilinen nane yaprakları ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Antivirüs özelliği ile solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Naneden oluşan yağ, ağızdan kullanılacaksa 1 bardak suyun içine 2-3 damla damlatılarak gargara yapılır. Deriye uygulanacak ise pamuğa 2-3 damla nane yağı damlatılarak yağlı pamuğu ağrıyan bölgenize sürebilir ya da masaj yaparak ovabilirsiniz. Sinüsler için kullanacaksanız nane yağını suya damlatarak buhar şeklinde koklayabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Nane yağını cildinize sürmeden önce zeytinyağı ile seyreltmeniz gerekir. Esansiyel yağ olduğu için diğer esansiyel yağlar gibi çok güçlü bir bitkisel yağdır.

5. Karanfil Yağı

Karanfil Yağı resmi

İçeriğindeki güçlü mikrop öldürücü özelliği ile ağrı kesici özelliğine sahiptir. Genellikle çürük dişlerde ağrıyı önlemek için kullanılmaktadır. Karanfil yağını su ile karıştırarak evinize püskürttüğünüzde hem evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz hem de zararlı bakterileri öldürmüş olursunuz.

6. Kekik Yağı

Kekik Yağı resmi

Mikrop öldürücü özelliğe sahip bir diğer yağda kekik yağıdır. Antioksidan kaynağı kekik yağını bir bardak suya birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Hoş Kokulu Dezenfektan Bitkisel Yağlar… İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER