Oran

Hormonlarımızı Bozan Beslenme Alışkanlıklarımız İçin Çözümler

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Tiroit bezi vücudumuz için son derece önemlidir. Vücudumuzun tüm fonksiyonlarını düzenleyen tiroit bezi, boynumuzun ortasında yer alır ve şekli kelebeğe benzemektedir. Beden ısısı, bazal metabolik hız, merkezi sinir sistemi, üreme ve büyümenin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Düzgün çalışmadığı zaman vücudun ihtiyacından fazla ya da az hormon üretebilir. Hormonlarımız düzgün çalışmadığında insan sağlığını rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilir. Tiroit hastalıkları vücudumuzun tüm mekanizmasına zarar verebilir. İşte, hormonlarımızı bozan beslenme alışkanlıklarımız için çözümler.
Devamını Oku
|

1. Fast Food Tüketimini Azaltın

Fast Food Tüketimini Azaltın resmi

Sağlıklı beslenmenin temel kuralı faydalı yiyecekler tüketmektir. Zeytinyağlı yemekler, yumurtalar, süt ürünleri, sebze, meyve, et, balık gibi yiyecekleri bolca tüketmeliyiz. Fast food ve hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmak, vücudumuzun hormon dengesi için oldukça önemlidir.

2. Bol Bol Turp Tüketin

Bol Bol Turp Tüketin resmi

Özellikle iyot eksiğiniz varsa; lahana, şalgam, turp yemeniz son derece önemlidir.

3. Kafein Tüketiminizi Azaltın

Kafein Tüketiminizi Azaltın resmi

Günde bir fincan kahveden çok daha fazlasını tüketiyorsanız, bu sağlığınız için hiç de faydalı sayılmaz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamalısınız. Kahve ve çay, vücutta kortizol miktarını arttırarak tiroidinizi etkileyerek metabolizmanızın kötüleşmesine neden olur.

4. Yüksek Glisemik İndeksli Yiyecekleri Tüketmekten Kaçının

Yüksek Glisemik İndeksli Yiyecekleri Tüketmekten Kaçının resmi

Tahıllar, hamur işleri, makarnalar, beyaz pirinç yüksek glisemik indeksli yiyeceklerdendir. Bu yiyecekler çok miktarda karbonhidrat içerdiğinden iyot emilim sürecini etkilemektedir. Vücuttaki iyot eksikliği tiroit sorununa neden olmaktadır. Bu ürünleri azaltılarak daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

5. Hayvansal Yağ Tüketimini Azaltın

Hayvansal Yağ Tüketimini Azaltın resmi

Tereyağı selenyum ve D vitamini kaynağıdır ancak kolesterol, lipit dengesini ve tiroidin çalışmasını etkiler. Bu durumda yediğiniz tereyağı miktarını azaltarak hormonlarımızı etkilemeden beslenmek mümkündür.

6. Soya Bazlı Ürünleri Azaltın

Soya Bazlı Ürünleri Azaltın resmi

Soya bazlı ürünler anti-tiroit etkisine sahip olduğu için tiroidin çalışmasını yavaşlattığından çok fazla önerilmez.

Hormonlarımızı Bozan Beslenme Alışkanlıklarımız İçin Çözümler İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER