Oran

Hem Lezzetli Hem de Sağlıklı Aralık Ayı Balıkları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Soğuk havalarda vücut direncini arttırmak için sağlıklı beslenmek oldukça önem teşkil etmektedir. Sağlıklı beslenmede balık tüketiminin önemi de oldukça büyüktür. Omega3 bakımından zengin, protein kaynağı bu besinleri mevsiminde tüketmek son derece faydalıdır. Bazı balıklar bazı aylarda daha lezzetli hale gelmektedir. Peki, mevsim kış havalar soğudu aralık ayında hangi balıkları tüketmemiz gerek? Bu ayın vazgeçilmez balığı tek lokmalık hamsidir. Levrek, mercan içinde zaman geçmemiştir. Ama çinekop, mezgit ve izmarit tüketilmemelidir. Gelin bu ay hem lezzetli hem de sağlıklı hangi balıklar oltamıza takılmış bir bakalım.
Devamını Oku
|

1. Barbunya

Barbunya resmi

İçerisinde bulunan yüksek orandaki selenyum sayesinde kanserden korumada etkili bir besindir. Vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcı olur. İçerisindeki kalsiyum ve iyot gibi madensel tuzlar ve vitaminler sayesinde, vücuda enerji ve güç verir. Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın önlenmesine yardımcıdır. Lezzetli bir balık olan barbunya balığı, genellikle tavada ve fırında pişirilir. Kızartma ve fırınlama dışında buğulaması ve güveci yapılabilen barbun, ızgarada da pişirilebilir.

2. Hamsi

Hamsi resmi

Hamsi, içerdiği doymamış yağ asitleri nedeniyle kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Omega3 bakımından zengin bir besin olan hamsi, kötü kolesterol seviyelerini düşürürken, iyi kolesterol seviyelerini arttırmaktadır. Kan pıhtılaşmasını engeller ve tansiyon düşürücü bir yapısı bulunmaktadır. Hamsinin hemen hemen her türlü yemeği yapılır. Izgara, kızartma, fırın, kağıt kebabı, buğulama, pilaki, yahni gibi. Siyah etli bir balık olmasına rağmen buğulamaya da son derece uygundur.

3. Levrek

Levrek resmi

Eti çok lezzetli olan levrek balığı, vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir balıktır. A, B1, B2, B6, B12 ve D vitaminlerini içeren levrek balığı, nezle gibi kış hastalıklarından korunmada destekleyicidir. İçerisindeki magnezyum ve iyot gibi madensel tuzlar sayesinde, eklem ve kemikleri güçlendirir. Bol miktarda kaliteli protein içerir. Bol miktarda fosfor bulundurması neticesinde göz sağlığı içinde faydalıdır. Levrek balığı; beyaz etli ve çok lezzetli bir balıktır. Bütün olarak mangalda veya fırında hazırlanabilir. Fileto halinde ızgarası ve tavasının yapılması da mümkündür. Bu haliyle buğulama, haşlama ve yahni olarak da pişirilebilir. Ayıklanmış hali salatalarda da kullanılır. Bütün balıklarda olduğu gibi, kızartıldığında besin değerini kaybeder.

4. Lüfer

Lüfer resmi

Lüfer balığı, büyüme, gelişme açısından son derece önemli bir gıdadır. Kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olan magnezyum, damar sağlığı açısından önem taşıyan potasyum ve yüksek oranda antioksidan etkiye sahip selenyum içermektedir. Özellikle çok güçlü bir B12 kaynağıdır. Lüfer büyüklüğüne göre en çok isim alan balıktır. Lüfer çeşitleri şöyledir; 1- 10 cm ye kadar yaprak, 2-11-13 cm arası çinekop, 14-16 cm arası kaba çinekop, 17-20 cm arası sarı kanat, 21-30 cm arası lüfer, 31-35 cm arası kaba lüfer, 35 cm den büyük ise adı kofana dır. Eylül ortasından ocak sonuna kadar olan zamanı en yağlı ve en lezzetli zamanıdır. Bu zaman içinde ızgarası çok güzel olur.

5. Mercan

Mercan resmi

İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde hafıza kaybı ve unutkanlık oranı azalır. Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlayan Omaga – 3 bulunan balık kalp krizi risklerini de önlemede etkili bir rol oynar. İçerisinde fosfor ve A vitamini bulunduran balık göz sağlığı için bilinenden çok daha önemlidir. Vücuttaki yağların birikmesini önler. Izgara ve fırında pişirilebilir.

6. Palamut

Palamut resmi

Palamut balığının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Düzenli ve sık palamut balığı tüketmek düzgün bir diş yapısına sahip olmamızı sağlamaktadır. Cildi gençleştiren bir yapıya sahiptir. Palamut, fosfor ve sülfür açısından da zengindir. En lezzetli zamanı eylül başından şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan tavası biraz ağır olur. Bu nedenle ızgara ve fırında pişirme için uygun olur. Aynı mevsimde yahnisi de harikadır. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir.

7. Tekir

Tekir resmi

Omega3 bakımından zengin olan tekir balığı, kalp rahatsızlıkları için birebirdir. Kalsiyum ve kemik gelişimine destek verir. Astım hastalığı için de son derece önemli bir besin olan ileriki yaşlar için önemli bir adımdır. Tekir balığının en lezzetli hali kağıt kebabıdır. Bunun dışında kızartmasını da yapabilirsiniz. Ancak yağda kızartmak pek sağlıklı olmayacaktır. Fırında pişirmek, balıkların besin değerini her daim canlı tutacaktır.

8. Torik

Torik resmi

Kolesterolü düzenlemeye yardımcı bir etkiye sahiptir. Sık tüketildiğinde vücuttaki açık yaraların daha çabuk kapanmasını sağlamaktadır. Gözler için son derece faydalı bir besindir. Kalp ve damar sağlığını desteklemektedir. Başlıca pişirme yöntemi olarak sizlere Torik ızgara önerebiliriz. Diğer pişirme teknikleri ise, Torik tava, fırında Torik, Torik lakerda, Torik balığı tuzlama olarak pişirme yöntemlerini sıralayabiliriz.

9. Uskumru

Uskumru resmi

Yağlı bir balık olan uskumru, diğer balıklara göre daha fazla B12 ve D vitamini içermektedir. D vitamini içeriği ile kemikleri güçlendirici bir etkiye sahiptir. Omega3 açısından da zengin olan uskumru, bilişsel, zihinsel ve fiziksel fonksiyonlar için son derece faydalıdır. Uskumru; fırında, buğulama ve kızartma şeklinde yemek olarak pişirilirken aynı zamanda meze olarak da tüketilebilir.

Hem Lezzetli Hem de Sağlıklı Aralık Ayı Balıkları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER