Oran

Havucun Sağlık İçin 7 Faydası

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
A vitamini bakımından oldukça zengin olan havucun mor, siyah, kırmızı, beyaz ve sarı gibi renkleri de vardır. Turp ailesinin en lezzetli üyelerinden biri olan havuç göz sağlığı için son derece önemli bir besindir. Orta Asya kökenli bir bitki olan havuç, ilk ekildiği zamanlarda kök yerleri değil, yeşil yapraklı kısımları tüketilmekteydi. Kök kısımları daha sonralarda yenmeye başlandı. Havuç mucize kış sebzeleri arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Çorbalarda, yemeklerde, salatalarda, tatlılarda, smoothielerde, meyve sularında kullandığımız havucun sağlık için 7 faydasını sizler için sıraladık. Kış mevsiminin en güzel renkli vitamin dolu sebzesinin bakalım faydaları arasında neler yer alıyormuş bir göz atalım.
Devamını Oku
|

1. Antioksidan Kaynağıdır

Antioksidan Kaynağıdır resmi

Lif bakımından oldukça zengin olan havuç, kök sebzelerin içerisinde en fazla vitamin ve minerale sahip olan bitkidir. Bu özelliği sayesinde iyi bir antioksidan kaynağı olan havuç vücuttaki hücrelerin performansını arttırır.

2. Kanseri Önler

Kanseri Önler resmi

Düzenli tüketilen havuç, içerdiği beta karoten maddesi sayesinde hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kolon ve meme kanserini önler.

3. Kolesterolü Dengeler

Kolesterolü Dengeler resmi

Bir ay boyunca düzenli tüketilen çiğ havuç kandaki kötü kolesterolü dengeleyerek; yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.

4. Göz Sağlığı

Göz Sağlığı resmi

Göz içerisinde azalan sıvı ve vitamin görme kaybına neden olur. A vitamini bakımından zengin olan havuç, göz içi vitaminleri arttırarak görme kabiliyetini arttırır.

5. Diyabeti Önler

Diyabeti Önler resmi

Antiseptik özelliği sayesinde kandaki şekeri dengeleyerek diyabet hastalığını önler.

6. Diş Sağlığı

Diş Sağlığı resmi

Havuç, çiğ tüketildiğinde diş kökünü güçlendirir. Tükürük bezlerindeki besin atıklarını temizler. Ağız kokusu ve enfeksiyonu ortadan kaldırır.

7. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığı Güçlendirir resmi

İçerisindeki C vitamini sayesinde kandaki beyaz hücrelerin sayısını arttırır. Bağışıklığı güçlendirir.

Havucun Sağlık İçin 7 Faydası İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER