Oran

Güzel kek yapmanın püf noktaları

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Hepimiz evimizde kekler yaparak harikalar yaratabiliyoruz. Kendimize göre hepimizin püf noktaları var ancak burada sıraladığımız şekilde kekinizi hazırlarsanız önceki yaptığınız keklerden çok daha farklı bir kek ile karşılacaksınız. Eminiz bu püf noktaları ile mutfağınızda harikalar yaratacaksınız!
Devamını Oku
|

1. Isıtılan Fırın

Isıtılan Fırın resmi

Keki yapmaya başlamadan önce fırınınızı ısıtın. Ve her zaman önceden ısıtılmış fırında keki pişirin. Soğuk fırında asla!

2. Oda Sıcaklığı

Oda Sıcaklığı resmi

Tereyağı ve yumurtaları kekinizi pişirmeden önce dışarı çıkartın.

3. Kabarık Hamur

Kabarık Hamur resmi

Bir kekin yumuşacık ve kabarık olmasını sağlayan en önemli unsuru şeker ve yumurta. Yumurta beyazı ve şekerin, yumurta sarısı ve şekerin ayrı ayrı ve iyi bir biçimde çırpılması sonucunda kekiniz doğal olarak kabarır. O yüzden bu iki temel malzeme hep sizinle olmalı.

4. Çırpma

Çırpma resmi

Güzel bir kekin ilk adımı yumurtaları kaba kırıp, üzerine şeker ilave ederek başlar. Bu aşamada şeker eriyene kadar düzgün bir biçimde malzemeleri çırpmak çok çok önemli. Ardından sıvı malzemeler geliyor. Süt ve sıvı yağı ilave ettikten sonra tekrar bir karıştırın.

5. Elekten Geçirmeden Eklemeyin

Elekten Geçirmeden Eklemeyin resmi

Unu her zaman eleyerek kullanın. Un, kabartma tozu gibi kuru malzeme olarak tabir edilen malzemeleri de elekten geçirin. Unu eleyerek eklemek unun havalanmasını sağlıyor, diğer malzemelerle daha kolay bütünleşmesine yardımcı oluyor.

6. Miksere Veda

Miksere Veda resmi

Kuru malzemeler de eklendi. Onun sonrasında miksere veda edin. Bu aşamada kullanmayın.

7. Spatula

Spatula resmi

Bir spatula, yardımıyla un kırıntısı, un topağı kalmamasına dikkat ederek alttan üste doğru hareketlerle malzemeleri birbirine yedirin. Dilerseniz yine çırpabilirsiniz ama bu şekilde karıştırmak kekin dokusunun hafif nemli ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

8. Unlama

Unlama resmi

Kek kalıbını tereyağıyla iç kısmının her yerini yağlayın. Yağlanmamış hiçbir kısmının kalmamasına özen gösterin. Birkaç tutam un serpin. Ardından kalıp ya da borcamı ters çevirerek fazla undan arındırın ve kek harcını öyle aktarın.

9. Bekleme

Bekleme resmi

Kekinizin fırında çökmesini engellemek için hamuru kalıbı ile birlikte fırına koymadan önce 20 dakika kadar dinlendirin.

10. Kesim Anı

Kesim Anı resmi

Keki ortadan ikiye bölmek için diş ipi kullanabilirsiniz. Bu sayede daha düzgün bir kesim yapabilirsiniz.

11. Meyveler

Meyveler resmi

Meyveli kek yapıyorsanız ve meyvelerin ağırlaşarak aşağı çökmesini istemiyorsanız kullanacağınız meyveleri unlayın. Bir küçük not ise kullanacağınız meyvelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Bu sayede kekin dengesi bozulmaz ve kekiniz çökmez.

12. Yer Değiştirmeyin

Yer Değiştirmeyin resmi

Keki fırında pişirirken yerinden oynatmamaya dikkat edin. Yeri değişen ve sürekli oynayan kek hamuru dengesiz şekilde kekin pişmesine etken olur.

13. Yumuşacık Kek

Yumuşacık Kek resmi

Kekinizin yumuşacık olmasını istiyorsanız malzemelerinizde kullanacağınız un oranına dikkat edin. Fazla un katarsanız kekiniz daha sert bir kıvam alacaktır. Bu nedenle azar azar unu yedirerek hamuru kıvamda tutmaya çalışın.

Güzel kek yapmanın püf noktaları İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER