Oran

Gluten Nedir? Glutensiz Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Tahıllarda bulunan proteinlere gluten denir. Gluten sindirimi kolay bir protein olmasına rağmen bazı kişilerin bağırsak sistemleri üzerinde hassasiyet yaratabilmektedir. Şişkinlik, hazımsızlık, baş ağrısı ve gaz sıkışması gibi sağlık problemleriyle karşılaşabilirler. Gluten sindirememe durumu ‘’Çölyak’’ hastalığı olarak da tanımlanmaktadır. Semptomlar geçene kadar glutensiz beslenme uygulanmalıdır. Glutensiz beslenmenin kilo kaybına doğrudan bir etkisi yoktur.
Devamını Oku
|

1. Hangi Besinler Tüketilir?

Hangi Besinler Tüketilir? resmi

Taze meyve ve sebzeler, patates, mısır, pirinç, karabuğday, kinoa, teff, keten ve chia tohumu, yumurta, balık, tavuk, kırmızı et, hindi eti, deniz ürünleri, kuru fasulye, mercimek, nohut, barbunya, soya fasulyesi, süt, peynir, ayran, yoğurt, fındık, ceviz, az yağlı süt ve süt ürünleri, badem, kabuklu kuruyemişler, tüm katı ve sıvı yağlar, beyaz ve esmer şeker, mısır ve patates nişastası, mısır unu, pirinç unu, soya unu, fasulye unu ve patates unu.

2. Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Uzak Durulması Gereken Gıdalar resmi

Buğday, arpa, yulaf, çavdar unlarıyla hazırlanan gıdalar, hazır çorbalar, salam, sosis, buğday nişastası, müsli, kahvaltılık gevrekler, baharatlar, krakerler, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş unlar, makarna, irmik, bulgur, şehriye, kuskus, malt ve noodle.

3. Bu Diyetin Bir Zararı Var Mı?

Bu Diyetin Bir Zararı Var Mı? resmi

Tahıl grubunda bulunan B vitamini eksikliğinden kaynaklı unutkanlık, yorgunluk ve halsizlik hali görülebilir. İleride yaşanabilecek sağlık problemleri için beslenme planınızdan çıkardığınız gıdalar yerine aynı besin değerine sahip gıdaları eklemelisiniz.

4. Önemli Detaylar

Önemli Detaylar resmi

Gluten ve gluten içermeyen yiyeceklerinizi aynı yerde saklamayın. Eğer, dışarıda yemek yiyecekseniz, sipariş edeceğiniz yemeğin içeriğini iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Paketli ürünlerin üzerinde glutensiz yazması onların sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Besin içeriğindeki yağ ve şeker oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gluten Nedir? Glutensiz Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER