Oran

Fırında Yemek Yaparken Yemeklerin Daha Lezzetli Olması İçin Neler Yapılmalıdır? Fırında Yemek Pişirmenin İncelikleri Nelerdir?

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
En çok kullandığımız mutfağımızın göz bebeklerinden biri de fırındır. Fırında pişen yemeğin tadı ve lezzeti ayrı bir güzel olur. Hem bizleri kötü kokulardan kurtarır hem de yemeklerimizin daha hafif pişmesini sağlar. Peki, mutfaktaki bu süper kahramanımız en büyük yardımcımız fırını gerçekten doğru kullanıyor muyuz? Yemeklerimizi daha da lezzetli kılacak birkaç detayı sizler için bir araya getirdik. Fırında yemek pişirirken daha lezzetli olması için neler yapılmalıdır? Fırında yemek pişirmenin incelikleri nelerdir? Gibi tüm bu soruların yanıtına gelin birlikte bakalım.
Devamını Oku
|

1. Fırını Tanımak

Fırını Tanımak resmi

Öncelikle fırında yemek yapmadan önce fırının ayarını ve özelliğini iyi tanımak gerekir. Fırının özelliği yemeğin kaliteli pişmesinde önemli rol oynar. Fırında lezzetli yemeğin hazırlanabilmesi için belirli derecede ve ayarda pişmesi gerekir. Birçok yemek türü fırında pişerek daha sağlıklı ve daha lezzetli olabilir. Fırına yemek vermeden önce yemeğin cinsi ve fırının genel özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Fırının derecesi yüksek olmamalıdır. Çünkü yemeğin dış kısmı hemen pişerek yanar ve iç kısmı çiğ kalır. Fırında lezzetli yemekler için düşük ayarın açılması ilk kuraldır.

2. Yemeklerin Lezzetine Lezzet Katmak İçin Bir Bardak Su

Yemeklerin Lezzetine Lezzet Katmak İçin Bir Bardak Su resmi

Fırın bazen pişirdiklerini kavurur, kurutur ve sertleştirir. Bunu önlemek için fırının içine ısıya dayanıklı bir kaba bir bardak su koyun. Oluşacak buhar sayesinde yemeklerin kavrulup kuruma sorunlarından bu şekil de kurtulabilirsiniz.

3. Yemeklerin Yumuşak Ya da Kızarmış Olması

Yemeklerin Yumuşak Ya da Kızarmış Olması resmi

Fırında pişireceğiniz yemeğin yumuşak olmasını istiyorsanız üzerini yağlı kağıt ile kapatabilir, hafif kızarmasını istiyorsanız ise, üzerini açık bırakarak pişirebilirsiniz.

4. Fırında Et Pişirmek

Fırında Et Pişirmek resmi

Fırında et pişirirken fırın ısısı çok önemlidir. İlk başlarda ısı yüksek tutulmalı, pişmeye yakın ısı düşürülmelidir. Kırmızı eti pişirmeden önce kesinlikle tuzlamamalısınız. Tuzu pişmeye yakın ekleyebilirsiniz. Fırında pişireceğiniz eti yağsız tercih etmişseniz eğer, üzerine parça şeklinde yağ eklemelisiniz. Pişireceğiniz etleri fırına atmadan önce sinirlerinden arındırmış olmanız gerekmektedir. Eğer etlerin sinirleri temizlenmemişse etler büzüşür ve bu da pişme süresini uzatır. Fırında pişirdiğiniz ete su eklememelisiniz. Yemek içerisine salça eklenecekse salçalı suyun pişmeye yakın eklenmesi gerekir. Bu şekilde pişen et daha yumuşak ve daha lezzetli olacaktır. Etinizin pişip pişmediğini anlamak için bir çataldan yardım alabilirsiniz. Eğer et çatala batarsa pişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Izgara telini kullanarak etlerinize mangalda pişmiş havası katabilirsiniz. Dilediğiniz sebzeleri fırın tepsisine ekleyerek ızgara telinin altına koyup etin yağı ile bütünleşen sebzelerin lezzetini garnitür olarak ta bu sayede sofralarınıza taşıyabilirsiniz. Fırında kırmızı et pişirilirken olması gereken fırın derecesi ise 150-180 olarak belirtilebilir.

5. Fırında Tavuk Pişirmek

Fırında Tavuk Pişirmek resmi

Nar gibi kızarmış bir tavuk hazırlamak için üzerine tuz ve limon dökmelisiniz ve derisini soymamalısınız. Eğer, tercihiniz kıtır kıtır bir tavuktan yanaysa bunun için tavuğu önceden haşlamanız ve fırına yerleştirirken un sürmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda tavuğu fırına vermeden önce üzerine mayonez sürerseniz de içindeki yağ sayesinde çıtır çıtır bir tavuk elde edersiniz. Yumuşak bir tavuk için ise tavuk fırına yerleştirilmeden önce limon kabuğuyla ovulmalıdır. Tavuğun güzel kokması için yemeğinizin içerisine defneyaprağı, kekik ya da karabiber ekleyebilirsiniz.

6. Fırında Köfte Pişirmek

Fırında Köfte Pişirmek resmi

Köfteyi hazırlarken çok iyi yoğurmalısınız. Köfte harcını hazırlarken çeşitli baharatlardan lezzet için yardım alabilirsiniz. Köftelerinizi fırında pişirme sıcaklığı 180 derece olmalıdır. Köfteler bu sıcaklıkta yaklaşık 40 dakika boyunca pişmelidirler. Yağlı kağıt üzerinde köftelerinizi pişirmeyi tercih ederseniz bu onların dağılmasını önleyecektir.

7. Fırında Sebze Yemekleri Pişirmek

Fırında Sebze Yemekleri Pişirmek resmi

Fırında pişireceğiniz sebzeleri yağlamanıza gerek yoktur, bu işlem sebzelerinizin yanması ile sonuçlanabilir. Sebzeler piştikten sonra üzerine zeytinyağı gezdirmeniz hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir yemek için yeterlidir. Marinasyon yalnızca et için değildir! Damak tadınıza göre kendi hazırladığınız soslar ve baharatlar ile sebzeleri terbiye etmek ve bu terbiyede birkaç saat beklettikten sonra pişirmek ciddi anlamda sebzelere lezzet farkı yaratacaktır.

8. Fırında Balık Pişirmek

Fırında Balık Pişirmek resmi

Balık kokusunu önlemenin en güzel yollarından biri de balığı fırında pişirmektir. Hem hafif bir lezzet sağlarken hem de kötü kokuların yayılmasını engellemiş olursunuz. Fırında pişireceğiniz balığı fırına yerleştirmeden önce soğuk suyla yıkamalısınız. Pişirmeye almadan önce zeytinyağı ve limon karışımında marine ettiğiniz balık hem daha lezzetli olacak hem de çok daha hızlı pişecektir. Fırında pişireceğiniz balığın yanına defneyaprağı, kekik, biberiye gibi taze otlar eklerseniz balığınızın daha güzel ve lezzetli kokmasını sağlayabilirsiniz.

9. Fırında Hamur İşi Pişirmek

Fırında Hamur İşi Pişirmek resmi

Fırında hamur işi pişirmek için önceden fırınınızı ısıtmalısınız. Kabarma esnasında fırının kapağını açmamalısınız. Eğer, fırın kapağını erken açarsanız hamurunuzun kabarmasını engellemiş olursunuz. Genelde 140-170 derece aralığında olması gereken fırın sıcaklığı bu yemek grubunu daha özel şekilde pişirecektir.

Fırında Yemek Yaparken Yemeklerin Daha Lezzetli Olması İçin Neler Yapılmalıdır? Fırında Yemek Pişirmenin İncelikleri Nelerdir? İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER