Oran

Fazla Tuz Tüketiminin Vücudumuza 6 Olumsuz Etkisi

tarifinisevdim
(5.0)
Ayraç
Tuzlu yiyecekler bir çoğumuz için lezzetli olabilir fakat aşırı tüketildiğinde vücudumuza ciddi zararlar verir. Tuzdan alacağınız lezzeti baharatlardan alabilir; tuzun sağlığımıza olumsuz etkileri için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku
|

1. Kalbe Zararlıdır

Kalbe Zararlıdır resmi

Önerilen günlük sodyum miktarının aşılması, yetişkinlerde kalp hastalıkları riskini artırır. British Medical Journal’ın araştırmalarında yüksek tuz alımının, inme ve kalp krizi riskini büyük ölçüde artırdığı gözlenmiştir.

2. Beyni Olumsuz Etkiler

Beyni Olumsuz Etkiler resmi

‘‘Nutrition, Health and Aging’’ dergisinin araştırmalarına göre yüksek sodyum alımı, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara sebebiyet verir. Araştırma aynı zamanda, yüksek sodyum alımının orta yaşın üstü kişilerde zihinsel işlevi bozabileceğini ortaya koymaktadır.

3. Ödem Yapar

Ödem Yapar resmi

Aşırı tuz tüketimi dizlerde, ayaklarda ve ellerde ödem oluşmasına sebep olur. Livestrong.com'da yayınlanan bir makalede, yüksek bir sodyum alımının vücudun su tutmasına neden olduğunu belirtilmektedir.

4. Bağımlılık Yapar

Bağımlılık Yapar resmi

Uzun süre boyunca çok fazla tuz tüketmek, tuzun tadına alışmanızı sağlayarak tat alma alışkanlıklarınızı değiştirir ve tuz tüketme isteğinizi artırır.

5. Mide Kanserine Sebep Olabilir

Mide Kanserine Sebep Olabilir resmi

İşlenmiş gıdaların aşırı tüketimi, midenize zararlıdır. Pastırma, sosis gibi işlenmiş gıdalarda tuz oranı yüksek olduğundan mide kanserine yakalanma riskiniz daha fazladır.

6. Böbreklere Zarar Verebilir

Böbreklere Zarar Verebilir resmi

Böbrekleriniz atıkları çıkarmaya, sıvı seviyelerini dengelemeye ve vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini kontrol etmeye yardımcı olur. Ancak yüksek tuz alımı özellikle yüksek tansiyonla bir arada olduğunda, böbrekleriniz için öldürücü olabilir.

Fazla Tuz Tüketiminin Vücudumuza 6 Olumsuz Etkisi İçin Yorum ve Fotoğraflar

Yorum eklemek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yap ya da Üye Ol

TARİFİNİ SEVDİM'E
ÜYE OLUN KAZANIN!
Üye olarak size özel bir tarif defteri oluşturabilir, beğendiğiniz tarifleri ve püf noktalarını defterinize ekleyebilir; kendi tariflerinizi, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Tarifini Sevdim'deki yarışmalara katılabilir, hediyeler kazanabilirsiniz.

En Yeniler

Videolu ve Resimli Yemek Tarifleri Sitesi

KATEGORİLER

TÜM KATEGORİLER